Békés demonstráción köszöntötték tanáraikat a Belügyminisztériumnál tüntető diákok

  • narancs.hu
  • 2023. június 5.

Belpol

Az ADOM Diákmozgalom felhívására tartott pedagógusnapi megmozduláson tiltakoztak a kormány oktatáspolitikája ellen is. 

„Ünnepeljük meg a tanárainkat!” - többek között ezt a rigmus skandálva vonult a fővárosban az Oktogontól a Belügyminisztériumhoz sok száz tüntető, főleg diák hétfőn délután. A demonstrációt szervező ADOM Diákmozgalom, akikhez a Civil Közoktatási Platform és Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is csatlakozott, a Facebookon azzal hirdette meg az eseményt, hogy „ezen a délutánon a tanároké a főszerep”, pedagógusnap alkalmából őket köszöntik.

A Telex helyszíni tudósítása szerint a résztvevők „Nincs tanár, nincs jövő!”, „Fizessétek meg a tanárainkat” és „Szabad ország, szabad oktatás!” skandálásokkal vonultak az Andrássy úton. A minisztérium épületénél Bozai Ákos, az ADOM szóvivője azt mondta, „ma nem tiltakozni vagyunk itt, nem is kordont bontani. Ma azért gyűltünk össze, hogy megünnepeljük a pedagógusainkat.” A szónok szerint a tanárok sokszínű tudást adnak nekik, nem csak a tananyagot, hanem a magánéleti problémákat is meg lehet velük osztani.

A PDSZ részéről Tarnai Katalin szólalt fel, beszédében megjegyezte: „Lehetséges, hogy ez az utolsó közalkalmazotti pedagógusnap az életemben” – utalva a státusztörvény tervezetére. A pedagógus arra is kitért, olyan helyzetbe állítja a tanárokat a kormány, melyben nincsen jó választás: „cserben hagyják-e a diákokat, vagy magukat áldozzák inkább fel”.

Ugyancsak a PDSZ-től érkezett Pál Alexandra, aki elmondta: „Több mint másfél éve semmibe vesz a kormány, nem hallgat meg minket. Másfél éve fenyegetnek, kirúgnak minket és most a státusztörvénnyel még nagyobb nyomorba akarnak taszítani”.

A szülők képviseletében felszólalt Gönczy Andrea a Magyar Anyáktól, illetve Rácz Béla. Gönczy úgy fogalmazott: „Most a pedagógus lett az új Brüsszel”, majd a tanároknak címezve hozzátette: „hiszünk bennetek, és ha kiüresítették a sztrájkjogotokat, ti is üresítsétek ki szeptemberben az iskolákat”. Rácz Béla ezután arról beszélt, „a 21. század Trianonja történik” mivel a közoktatás tönkretétele miatt „más Magyarország született meg a szegény és roma gyerekek számára”.

A szülők képviselői után az ADOM Diákmozgalomtól lépett a színpadra a 15 éves Takács Lara, aki arról beszélt: „azért vannak itt, hogy „kicsit visszaadjanak abból, amit kaptak, hogy köszönetet mondjanak a pedagógusoknak, mert nélkülük nem lesz holnap.” Őt a 14 éves Tyukody Ruben követte, aki „Mit ünneplünk ma” című versét olvasta fel az összegyűlteknek.

A beszédeket követően tanárok álltak a színpadra, többek között a Kölcseyből kirúgott pedagógusok, és olyanok, akik maguk mondtak fel. A demonstrálók egy-egy szál virágot adtak át nekik. Ezt követően Bozai Ákos lezárta a megmozdulást: „ez az esemény békés volt, az ünneplésről szólt. Zárjuk le ezt békével” – fogalmazott a szervező.

A Telex beszámolója szerint ezután „legtöbben elindultak haza, vagy kisebb csoportokban beszélgetnek a fűben”.

 
A demonstráció kezdetén egy molinóra írtak a diákok üzeneteket a tanáraiknak
Fotó: Palágyi Barbara

 
Fotó: Palágyi Barbara

 
Fotó: Palágyi Barbara

 
Fotó: Palágyi Barbara

 
Fotó: Palágyi Barbara

 
Fotó: Palágyi Barbara

 
Fotó: Palágyi Barbara

 

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 

 

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk