Tarlós Karácsonyt választaná

  • narancs.hu
  • 2019. június 13.

Belpol

Ma kiderült, a Budapestiek kit választottak.

“Hogy ne mondhassák, hogy csak utólag mondom, ha nekem kellene ellenfelet választanom, valószínűleg Karácsonyt választanám a három közül” — mondta Tarlós István fővárosi polgármserte az atv.hu kérdésére.

Ma délben zárult le az ellenzéki előválasztás, este kiderül, ki lesz a győztese a három jelölt közül, vagyis ki lesz Tarlós ellenzéki kihívója.

A Merce.hu híre szerint az ellenzéki előválasztáson 68 363 szavazat érkezett összesen.

Egy az egy ellen

Az őszi önkormányzati választáson "egy az egy elleni küzdelemnek" kell lennie, így lesz esélye az ellenzéknek legyőzni a Fidesz-KDNP jelöltjét, Tarlós István főpolgármestert. Ezzel a céllal indult el az előválasztás. 

A 2019-es önkormányzati választás ellenzéki főpolgármester-jelöltjei ennek során kiálltak egymás ellen a civilek által szervezett előválasztáson. Az aHang pártoktól független civil szervezetként vállalta a budapesti előválasztás koordinálását. Többek között ennek érdekében jött létre bő egy évvel ezelőtt. (De azóta lényegében számos kampányt indított, hangot adott az otthonápolóknak, a kilakoltatottaknak, vagy épp a dolgozóknak.) A szervezet aktivistái és a pártok támogatói 2019. májusában létrehozták a Civil Választó Bizottságot annak érdekében, hogy az előválasztás formailag civil kontroll mellett valósuljon meg.

A budapesti előválasztás lebonyolítását a jelölteket támogató pártközösségek aktivistákkal és infrastrukturális felajánlásokkal segítették. Az előválasztásban részt vett az MSZP, a Párbeszéd, a Szolidaritás, a DK, beszállt a Jobbik, az LMP és a Momentum is.

Az előválasztás első fordulójában Karácsony Gergely (Párbeszéd) és Horváth Csaba (MSZP) mérette meg magát. (Nyilvános vitájukról itt írtunk bővebben.) Az első forduló eredménye szerint 34 214 szavazatot adtak le összesen: 27 598-an Karácsony Gergelyre (Párbeszéd), 6535-en pedig Horváth Csabára (MSZP) húzták be az ikszet. Így Karácsony lett az MSZP-Párbeszéd főpolgármester-jelöltje.

Ám ekkor már bejelentkezett Puzsér Róbert is, aki folyamatos variálás során, hol hajlandó lett volna az előválasztásra, hol nem. Végül nem vett részt sem a február elejéig tartó első fordulóban, sem a júniusi másodikban. Ez egyelőre még nem jelenti azt, hogy nem indul az őszi választáson.

A fordulat

A második fordulóra Karácsony és Puzsér mellé az EP-választás eufóriáját követően lett még két jelöltje az előválasztásnak. A DK meglepetésre Kálmán Olgát, míg a Momentum XIII. kerületi elnökét, Kerpel-Fronius Gábort indította. (A jelöltek első nyilvános vitájáról itt írtunk bővebben.)

A a második fordulóra jelölteknek június 5. és június 17. között kellett összegyűjteniük a megfelelő számú ajánlást. A voksolás ezen fordulója június 20 és 26 között zajlott.

A szavazásban részt vehetett az a budapesti lakcímkártyával rendelkező állampolgár, aki 2001. október 1. előtt született, aki elfogadta és aláírásával az ellenjegyezte a magyar jogszabályoknak megfelelően, hogy az előválasztást kezdeményező civilek és pártok a választás lebonyolítása alatt és érdekében tárolják és kezeljék személyes adatait 2019. június 26-ig bezárólag. Szavazni személyesen vagy online lehetett.

Figyelmébe ajánljuk

Mesterségvizsga

Egyesek szerint az olyan magasröptű dolgokhoz, mint az alkotás – legyen az dalszerzés, írás, vagy jelen esetben: színészet –, kell valami velünk született, romantikus adottság, amelyet jobb híján tehetségnek nevezünk.

Elmondom hát mindenkinek

  • - ts -

Podhradská Lea filmje magánközlemény. Valamikor régen elveszett a testvére. Huszonhét évvel az eltűnése után Podhradská Lea fogta a kameráját és felkerekedett, hogy majd ő megkeresi.

Nem oda, Verona!

  • - turcsányi -

Valahol a 19. század közepén, közelebbről 1854-ben járunk – évtizedekre tehát az államalapítástól –, Washington területén.

Nagyon fáj

  • Molnár T. Eszter

Amióta először eltáncolta egy kőkori vadász, ahogy a társát agyontaposta a sebzett mamut, a fájdalom a táncművészet egyik legfontosabb toposza.

Mindenki a helyére

Mit gondol Orbán Viktor és a Fidesz a nőkről? Hogyan kezeli őket? És mit gondol ugyanerről a magyar társadalom, és mit a nők maguk? Tényleg a nők pártja a Fidesz? Ezeket a kérdéseket próbálja megválaszolni a kötet többféle aspektuson keresztül. Felemás sikerrel.

A gyáva nyúl

Elvégeztetett: kedden délelőtt Petr Pavel államfő aláírta Andrej Babiš miniszterelnöki kinevezését, immár semmi akadálya az új cseh kormány megalakulásának. Bár a szeptember második felében megtartott parlamenti választás után Babiš gyors kormányalakítást ígért, láthatóan nem sikerült betartania: ez­irányú erőfeszítései hosszúra nyúltak, s néha egészen komikus epizódokat produkáltak.

„Én valami kevésbé szelídet kerestem”

  • Mink András

„A be nem illeszkedés vonzó távlatát nyújtották nekem” – olvasható Kenedi János szellemi ébredésének történetéről számot adó, Elhülyülésem története című 1977-es írásában, amelyet Kovács András nevezetes körkérdésére (Marx a negyedik évtizedben) írt válaszul.

Megint dubajozás

Alacsony belépési küszöb, mesés hozamok, könnyű meg­gazdagodás, örök élet: ezek közül az első kettőt biztosan ígérik a mesés dubaji ingatlanbefektetési ajánlatok. Pedig az előrejelzések szerint akár egy éven belül kipukkadhat az ingatlanlufi.

A beismerés semmis

Az ügyész kizárását kezdeményezte a védelem, a különböző tit­kos­­szolgálati szervek más-más leiratot készítettek ugyan­arról a hangfelvételről – bonyolódik a helyzet abban a büntetőperben, amelynek tárgya a Nyugat-Európába irányuló illegális kutyaexport.