Tényleg alkotmányos kötelességünk lenne beoltatni magunkat?

Belpol

A kancelláriaminiszter – miközben a kormány tömegrendezvényeket tart vagy kezdeményez – hetek óta az alaptörvény egyik kitételére hivatkozik, miszerint mindenki felelős önmagáért, tessék felvenni a vakcinát. Eszerint akár alkotmányos kötelességünk is lehet beoltatni magunkat? Mészáros Gábor alkotmányjogásztól várjuk a választ. 

magyarnarancs.hu: Egészen pontosan így szól az alaptörvény Gulyás Gergely által folyamatosan hangoztatott O betűjelű kitételének szövege: „Mindenki felelős önmagáért, képességei és lehetőségei szerint köteles az állami és közösségi feladatok ellátásához hozzájárulni.”

Mészáros Gábor: A régi alkotmánynak is volt egy hasonló klauzulája. Az gyakorlatilag a közteherviselésre vonatkozó deklaráció volt: „Minden természetes személy, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet köteles jövedelmi és vagyoni viszonyainak megfelelően a közterhekhez hozzájárulni.” Ez a mostani, az alaptörvény O cikke valójában a korábbi alkotmány közteherviselési szabályainak az újrafogalmazása, tartalmának jelentős kiszélesítése azzal az új elemmel, amire hivatkoznak: mindenki felelős önmagáért. Holott ezt a rendelkezést nem ebben a kontextusban kellene elsősorban értelmezni.

magyarnarancs.hu: Hanem?

MG: Az Alkotmánybíróság már többször foglalkozott az O cikkel, amivel kapcsolatos határozataival végső soron – ahogyan szakberkekben fogalmaznak – egy új emberképformulát alakított ki. Az úgy írható le nagyon röviden, hogy az egyén önmagáért viselt felelőssége kiegészül a közösség irántival. És ebben a bizonyos – hadd használjam ismét ezt a kifejezést – emberképformulában az egyén közösséghez kötöttségére fókuszál az AB. A 2010-es években hozott számos egyéb határozatában is elő-előjön, hogy

az egyéni jogok ma Magyarországon egyfajta közösségi jogként érvényesülnek.

Mégpedig akképpen: te úgy gyakorolhatod az egyéni jogaidat, hogy egy közösség része vagy. S az Alkotmánybíróság ezt a gyakorlatot követi: nem az individuumra fókuszál, amikor az alapvető jogokat vizsgálja, hanem közösségben elhelyezve az egyént.

magyarnarancs.hu: Ebből éppen az következne, hogy mindenkinek arra kellene törekednie, hogy minél kisebb veszélynek tegye ki járvány idején a többi embert. De ebben a törekvésben az államnak is nyilván partnernek kéne lennie, s nem akár több százezer embert is vonzó eseményeket rendezni, kezdeményezni és propagálni.

MG: Persze. Mert önmagamon túl felelős vagyok azért, hogy megbetegedve lehetőleg ne fertőzzek másokat.

 
Mészáros Gábor
 

magyarnarancs.hu: A kormány azonban azt sulykolja, hogy mindenki felelős önmagáért, s ez vonatkozik aktuálisan arra, aki nem akart oltást, illetve megkéri azokat, ha már odahívta őket a tömegbe, s emiatt megbetegedtek, hogy maradjanak otthon.

MG: Így van. Csakhogy a hivatkozott alaptörvényi passzus alkotmánybírósági olvasata álláspontom szerint pont nem ez.

magyarnarancs.hu: Nem látszik túl konkrétnak a meghatározás.

MG: Az alkotmányunk Alapvetés elnevezésű része olyan általános szabályokat fogalmaz meg, amelyek többnyire konkrét jogi kötelezettségeket közvetlenül alig keletkeztetnek. Ezzel szemben a Szabadság és felelősség címet viselő fejezet tartalmaz az állampolgárokat direkten megillető alapvető jogokat és kötelezettségeket, meghatározva ezáltal az egyének egymás közötti viszonyait, illetve az állam és egyén közötti viszonyokat.

Az úgynevezett „önmagáért mindenki felelős” elve, amiről eddig beszéltünk, az Alapvetésben található, viszont ahogyan ezt már mondtam, az itt szereplő deklarációk normatív tartalom szempontjából kevésbé fajsúlyosak. Megfogalmazásukban is afféle működési szabályok. Önmagában például az O cikkre hivatkozással nemigen indítható eredményesen mondjuk egy alkotmányjogi panaszeljárás az AB előtt, ugyanis ahhoz pont a Szabadság és felelősség részben lefektetett valamely jogra is hivatkozni kellene: azok jóval erősebbek tehát, és a hierarchia magasabb szintjén állnak, mint az Alapvetésben található mindenféle deklarációk. Az O cikk és a hasonló pontok egyfajta kiegészítésekként húzhatók elő a kalapból.

magyarnarancs.hu: Pedig mostanában főként az egyén felelőssége hallható ki a kormányzati megszólalásokból.

MG: Ez politikai kommunikáció, amely végső soron a felelősség áthárítására irányul. Azonban az Alaptörvény – ugyancsak a Szabadság és felelősség fejezetében – kimondja, hogy az állam elsőrendű kötelessége az alapvető jogok tiszteletben tartása. Ezzel kapcsolatban a legfontosabb: az élethez és az emberi méltósághoz való jog.

Vagyis az élet védelme állami kötelezettség is.

Hadd mondjak egy látszólag extrém példát: ha valakit életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélnek, és öngyilkosságot akar elkövetni, ezt nem engedik és rengeteg energiát fektetnek abba, hogy megakadályozzák. Miért is? Azért, mert az államnak kötelessége az egyén életének megóvása. És van egy másik ide vonatkozó kötelezettsége is: a testi és lelki egészséghez való jog érvényesülésének elősegítése, megteremtése. Ezt elsősorban természetesen a megfelelő egészségügyi ellátással, de másodsorban azzal is elő tudja segíteni, hogy nem szervez vagy szorgalmaz tömegrendezvényt, aminek következtében – ez esetben – egy járványhelyzet eszkalálódhat.

Ha közben arra hivatkozik a kormány, hogy ha nem oltatod be magad, és megbetegszel, így jártál, az mérhetetlenül flegma és cinikus.

Már csak azért is, mert vannak, akiket ilyen vagy olyan okból nem lehet beoltani, például a kisgyerekeket is. És esetükben pusztán ezáltal – ha a kormányzati logikát követjük – sem az öngondoskodás, sem a szülői gondoskodás elve nem tud érvényesülni. Ők milyen okból lesznek felelősek?

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.