A tegnapi Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat értelmében a korábbi bejelentéseknek megfelelően idén 11 milliárd, jövőre pedig 22 milliárd forint plusz költségvetési forrást rendel a kormány az Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz. Tavaly szeptemberben ide kerültek a korábban az MTA által fenntartott kutatóintézetek.
Az intézeti alkalmazottakból álló Akadémiai Dolgozók Fóruma a pluszpénz ellenére sem tűnik elégedettnek, a határozat ugyanis azt is tartalmazza, hogy "feladatarányos forrásallokációs rendszer" váltja fel az eddigi bázisalapú finanszírozást.
A kutatóintézetek működését a különböző pályázatoktól, projektektől függetlenül is biztosító bázisfinanszírozás megtartása az MTA egyik fontos törekvése volt a kormánnyal folytatott tárgyalások során.
Az ADF szerint most ez került veszélybe. "A bázisfinanszírozás hiánya olyan helyzetet teremt, amelyben megbízáson vagy felkérésen alapuló piaci tevékenységet lehet a kutatás látszatának álcája mögé bújtatni, ami lehetetlenné teszi a független tudományos gondolkodást és a tudomány fejlődésének elősegítését" – írják közleményükben.
Hogy a feladatarányos finanszírozás egész pontosan mit fog jelenteni, az még elég homályos, a kormányhatározat szerint mindenesetre az ELKH és a kormány hosszú távú stratégiai megállapodást tervez kötni, valamint a kormány egyetért az ELKH intézményi stratégiai irányelveivel is, ezeket az irányelveket azonban az ADF közleménye szerint a kutatók nem ismerik.