Tényleg kapnak plusz 22 milliárdot az MTA-tól elvett kutatóintézetek, de nem tudni, mit vár el ezért a kormány

  • narancs.hu
  • 2020. július 24.

Belpol

Megszűnhet a kiszámítható, bázisalapú finanszírozás.

A tegnapi Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat értelmében a korábbi bejelentéseknek megfelelően idén 11 milliárd, jövőre pedig 22 milliárd forint plusz költségvetési forrást rendel a kormány az Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz. Tavaly szeptemberben ide kerültek a korábban az MTA által fenntartott kutatóintézetek.

Az intézeti alkalmazottakból álló Akadémiai Dolgozók Fóruma a pluszpénz ellenére sem tűnik elégedettnek, a határozat ugyanis azt is tartalmazza, hogy "feladatarányos forrásallokációs rendszer" váltja fel az eddigi bázisalapú finanszírozást.

A kutatóintézetek működését a különböző pályázatoktól, projektektől függetlenül is biztosító bázisfinanszírozás megtartása az MTA egyik fontos törekvése volt a kormánnyal folytatott tárgyalások során.

Az ADF szerint most ez került veszélybe. "A bázisfinanszírozás hiánya olyan helyzetet teremt, amelyben megbízáson vagy felkérésen alapuló piaci tevékenységet lehet a kutatás látszatának álcája mögé bújtatni, ami lehetetlenné teszi a független tudományos gondolkodást és a tudomány fejlődésének elősegítését" – írják közleményükben.

Hogy a feladatarányos finanszírozás egész pontosan mit fog jelenteni, az még elég homályos, a kormányhatározat szerint mindenesetre az ELKH és a kormány hosszú távú stratégiai megállapodást tervez kötni, valamint a kormány egyetért az ELKH intézményi stratégiai irányelveivel is, ezeket az irányelveket azonban az ADF közleménye szerint a kutatók nem ismerik.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.