Több napig nem volt fűtés és melegvíz Szolnok legnagyobb lakótelepén, majd jött a csőtörés

  • Massay-Kiss Andrea
  • 2022. november 12.

Belpol

„Gyakorlatilag egy időzített bombán ülünk.”

Három napig nélkülözték a fűtés és melegvíz szolgáltatást a szolnoki Széchenyi lakótelep lakói hibaelhárítás miatt, amikor jött a csőtörés, amely nem csak ott, hanem a város több pontján is vízszolgáltatási problémát okozott.

November 9-én, szerdára virradóra két helyen is csőtörés történt Szolnokon. „A tenyőszigeti városrészben egy 200 milliméteres cső törött el, amely a Tószegi út közelében álló, 2000 köbméteres, mintegy 3,5 bar alapnyomású, ellennyomó rendszerű víztornyot ürítette le. A Széchenyi városrészben bekövetkezett 500 milliméteres vízcső részleges törése pedig a Kaán Károly úton lévő, 3000 köbméteres, 6 bar magasnyomású, töltő-ürítő rendszerű víztoronyt merítette le” – nyilatkozta a Szoljon.hu-nak Magyarné Bede Marianna, a szolnoki Víz- és Csatornaművek Koncessziós Zrt. (VCSM Zrt.) műszaki igazgatója.

Mindez egy nappal azután történt, hogy a Széchenyi városrészben kedden, november 8-án rendkívüli hibaelhárítást jelentett be a hőszolgáltatást végző MVM OTSZ Zrt.,  amelynek következtében nem volt sem melegvíz, sem fűtés a város legnagyobb lakótelepén. A hibaelhárítás oka a távhő gerincvezeték meghibásodása. A november 10-ig tartó munkálatok több ezer lakást valamint iskolákat és óvodákat is érintettek. Mivel az egyik csőtörés következtében a városrész víztornya lemerült, az itt lakók a vízszolgáltatás teljes hiányát szenvedték el, ami aztán más helyeken is érzékelhető volt a megyeszékhelyen.

Komoly finanszírozási problémák vannak

A VCSM Zrt műszaki igazgatója úgy fogalmazott a szoljon.hu-nak, hogy őket is meglepte, hogy majdnem egyszerre keletkezett csőtörés két helyen. Nem gondolja ezt olyan meglepőnek az ellenzéki Szolnoki Többség frakció, akik sajtótájékoztatót tartottak pénteken az ügyben. Füle István frakcióvezető emlékeztetett rá, hogy ami ezen a héten történt a városban az nyáron is folyamatos volt és ő már akkor is jelezte, hogy finanszírozási problémák vannak.

„Gyakorlatilag, akár a hőszolgáltató, akár a VCSM finanszírozása nincs megoldva. Ez már régóta így van, körülbelül 40-50 éve a VCSM bevételei között nem szerepel se a fejlesztés, se a korszerűsítés, se a pótlás. Ehhez jött még 2014 után a rezsicsökkentés, ami azt jelenti, hogy egyik szolgáltatónak sincs elegendő bevétele arra, hogy megoldja a fejlesztéseit” – figyelmeztetett a frakcióvezető. Még hozzátette, hogy elvileg a kormánytól kompenzáció formájában mind a két cég meg kell, hogy kapja a támogatást, de ez nem történik meg, így nincs korszerűsítés. Füle István kiemelte, hogy a hőszolgáltató (korábban Alfa Nova Kft), egy évvel ezelőtt „majdnem” csődbe ment, mert nem tudta finanszírozni se a fejlesztést, se a pótlást.

Erről a Narancs.hu is írt.  A távhő cég honlapján még olvasható, hogy egy évvel ezelőtt is bejelentettek egy távhővezeték javítást, amelynek következtében három napig nem volt melegvíz szolgáltatás a Széchenyi lakótelepen.

A csővezeték rendszer egy időzített bomba

Tóth Áron, az Egészségügyi, Szociális és Környezetvédelmi Bizottság tagja, a fejlesztés és a karbantartás hiányával kapcsolatban elmondta: „Gyakorlatilag egy időzített bombán ülünk és várjuk, hogy mikor lesz újra csőtörés.” Azzal folytatta, hogy Szolnokon nem csak elavult az ívóvízhálózat, hanem el kellene választani a szennyvíz és a csapadékvíz elvezetését is, hogy nagyobb esőzéskor ne ússzon el a fél város. A Néhány évvel ezelőtt a Narancs.hu is beszámolt a szolnoki Meder útiak kálváriájáról, ahol rendszerint elönti az utcát a vízzel együtt a szennyvíz is egy-egy intenzív eső után, de kielégítő megoldás azóta sem született.

Füle István kiemelte, hogy a városvezetés legfontosabb feladata, hogy komoly lobbizást folytasson, hogy a kormányzat is felfigyeljen erre a problémára. Tóth Áron pedig arra biztatta a Szalay Ferenc polgármester vezette fideszes önkormányzatot, hogy találja meg a finanszírozásra a megfelelő kormányzati és európai uniós forrásokat.

A szakemberek ugyan már beszámoltak róla, hogy elhárították a problémákat, de a „Mi folyik Szolnokon” nevű Facebook-csoportban még pénteken késő délután is volt olyan bejegyzés, hogy még nincsen víz, illetve fűtés egyes Széchenyi városrészben élőknél.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.