Történelmet ír a botrányos magyar földrajzkönyv

  • narancs.hu
  • 2022. szeptember 8.

Belpol

Az ukrán diplomácia tiltakozása után kiderült, hogy a tankönyv nem csak Ukrajnáról közöl „alternatív tényeket”.

Az ukrán külügyminisztérium tiltakozott amiatt, ahogyan a magyar nyolcadikosok földrajztankönyve tárgyalja Ukrajna közelmúltjának történetét, a Krím-félsziget esetét. 

A Telex most az esettel kapcsolatban olvasói levelekre hivatkozva azt írja, a nevezetes könyvnek nem csak az Ukrajnával foglalkozó része aggályos. 

Többek közt földrajztanárok jelezték a lapnak, hogy az egykori Jugoszláviáról szóló rész is manipulatív a tankönyvben. A délszláv háborúról szóló rész nem bontja ki az igazság minden részletét, az egyik pedagógus úgy fogalmazott: „az indoktrináció más tematikában is zajlik”.

Az 1991-ben elkezdődött háborúról az újságolvasók, híradónézők azt szűrhették le, hogy a tagállamok függetlenedési törekvései, a népek közötti ellentétek erősödése és a Jugoszlávián belüli szerb hegemóniatörekvés vezetett a kitöréséhez. Lehetett olvasni, hallani Miloševićről, Tudjmanról, Bosznia-Hercegovina felosztásának tervéről, Koszovóról, Vukovár bombázásáról, Krajinai Szerb Köztársaságról és arról, hogy a jugoszláv légierő a magyarországi Barcsot is bombázta.

A földrajzkönyv viszont egy karikatúrát közöl, azzal a feladattal, hogy a nyolcadikosok értelmezzék, és adjanak neki címet.

 

 
A kép forrása: Nemzeti Köznevelési Portál
 

 

A karikatúrát úgy lehet értelmezni, hogy Jugoszlávia szétesését az Egyesült Államok irányította a NATO katonai beavatkozása révén. Bár arról ír a könyv, hogy „A háború hatására mindkét országban [Horvátország és Szerbia] homogénebb lett a népesség összetétele, mert főként a kisebbségekhez tartozók kényszerültek menekülni”, az etnikai tisztogatásokról, a civilek legyilkolásáról nincs szó benne. 

A délszláv háború idején menekült koszovói albánokról szóló résznél egy 2015-ös sajtófotó látható, igaz, szintén menekültekről.

A könyv 2018-ban kapott engedélyt, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet készítette. A Telex megkérdezte az Oktatási Hivatalt a könyv hiányosságairól, de választ nem kapott.  

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.