A Medián-felmérés újabb részletei: gyászos zsiradék a fiatalok körében a Fidesz

  • narancs.hu
  • 2024. november 6.

Belpol

Bezzeg a Tisza, az árad.

A Tisza Párt minden viszonyítási alapon megelőzte a Fideszt – közölte a Medián a tegnap megjelent közvéleménykutatással kapcsolatban. A november elején végzett felmérés azt jelzi, hogy 14 év után először hagyta le egy másik párt a Fideszt. Minderről a 444.hu cikkezett.

A fiatalok, a legalább érettségivel rendelkezők, a férfiak, a nagyobb városokban lakók és a magasabb jövedelműek körében vezet a Tisza a Fidesszel szemben. Sőt, a 40 év alattiak körében az abszolút többség is a Tiszára voksolna egy közelgő választáson – mutatta ki a Medián. A 18-29 éves korosztálynál csak 11 százalékon áll a Fidesz, de a 40-49 éveseknél is fej-fej mellett áll a Tiszával.

A Fidesz viszont sikeresebben szólítja meg az idősebbeket, az alacsonyabb végzettségűeket, a falvak és a legszegényebb háztartások lakóit. A 65 évesnél idősebbek és a legfeljebb nyolc általános végzettségűek legalább fele a Fideszre szavazna. Ezek a tendenciák nem teljesen újak, a Fidesz-ellenzék törésvonal korábban is hasonló demográfiai képet mutatott.

A kutatás eredményét ez a diagram mutatja.

 
A Tisza és a Fidesz korosztályos támogatottsága a Medián 2024. novemberi felmérésében
 

 

Ami különleges, az a korcsoportos törésvonal feljebb tolódása, a korábbi 30 helyett az utóbbi időben inkább 40 éves kornál húzódik az a határ, ami alatt a Fidesznek nagyon alacsony, a Tiszának pedig nagyon nagy a támogatottsága. Emellett talán még érdemes kiemelni a város-vidék ellentétet, amely korábban jobban megosztotta a szavazókat, most viszont úgy tűnik, a Tisza Párt sikeresebben szólítja meg a közepes városok lakóit, mint a korábbi ellenzéki pártok.

A Medián tegnap közölt felmérése szerint a választani tudó „biztos” szavazók körében a Tisza Párt 46 százalékon áll, míg a kormánypártnak csak 39 százalékos a támogatottsága.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Mit reméljünk az áfacsökkentéstől?

A nyugdíjasok a magas áfa miatt kapják a 30 ezer forint értékű vásárlási utalványt a miniszterelnök szerint. Ez azonban azt is jelentené, hogy alacsonyabb forgalmi adó esetén csökkennének az árak, ami viszont így nem állja ki a tapasztalat próbáját. A tíz évvel ezelőtti hazai és egyéb külföldi áfamérséklések hatásai vegyes képet mutatnak.

Konzultáció kamu adóról, nem kamu adóból

Kibújt a szög a zsákból: a miniszterelnök bevallotta, amit eddig is tudtunk, miszerint a nemzeti konzultáció a Fidesz érdekeit szolgálja, mozgósítani lehet vele. A legújabbat egy senki által nem hitelesített, állítólagos Tisza-adóemelésről szóló sajtpapírra hivatkozva indítják el. 

Klasszissal jobban

  • - minek -

Az utóbbi évtizedek egyik legnagyszerűbb poptörténeti fejleménye volt a Saint Etienne 1990-es létrejötte, no meg három és fél évtizedes, nagyjából töretlen, egyenletesen magas színvonalú pályafutása – mindez azonban most lezárulni tűnik.

Közös térben, külön utakon

A gesztusfestészetet helyezi fókuszba a hajdani Corvin Áruház épületében működő Apollo Gallery legújabb kiállítása, amely három figyelemre méltó kortárs absztrakt művész világát hozza össze.