A lakhatási ügyekért is felelős biztosjelölt, Dan Jørgensen meghallgatásán vett részt az Európai Parlamentben Kulja András, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője, ahol terveket mutattak be a lakhatási válság kezelésére.
Kulja szerint Magyarországon azonnali cselekvésre van szükség. „A lakhatás nem csupán gazdasági kérdés, hanem alapvető emberi jog,” emelte ki Dr. Kulja. „Az Európai Parlament már 2021-ben elismerte ezt a jogot, és felhívta a figyelmet arra, hogy a lakhatási válság kezelése közös európai felelősség. De az igazi eredmény azon múlik, hogy az egyes tagállamok kormányai, így Orbán Viktor 14 éve uralkodó kormánya milyen lépéseket tesznek a saját területükön.”
A képviselő úgy értékeli, Közép- és Kelet-Európa, és különösen Magyarország, nehéz helyzetben van. A lakhatási válság a régióban egyre több embert taszít létbizonytalanságba, miközben a lakásbérleti díjak és az ingatlanárak növekedése széles tömegek számára teszi elérhetetlenné a lakhatást. „A vidéki régiókban a közszolgáltatások leépítése miatt kilátástalan a helyzet, míg a nagyvárosokban az egekbe szökő lakbérek fokozzák a társadalmi egyenlőtlenségeket” – mondta Kulja. A magyar háztartások jóval magasabb arányban kénytelenek költeni lakhatásra, mint az európai átlag, ami fokozott megterhelést jelent különösen az alacsonyabb jövedelműek számára. Különösen aggasztó, hogy a fiatalok és az idősek fokozottan érintettek a válságban:
a fiatal generáció számára a magas árak ellehetetlenítik az első lakás megszerzését, míg az idősek alacsony jövedelme miatt nem képesek megbirkózni a növekvő lakhatási költségekkel.
A Tisza képviselője szerint „több mint egy évtized telt el anélkül, hogy a kormány komolyan foglalkozott volna a lakhatási válsággal. Az ingatlanárak megduplázódtak, a bérleti díjak folyamatosan növekednek, miközben a kis jövedelműek teljesen kiszorulnak a piacról” – mondta. „Az Orbán-kormány nem tett lépéseket a megfizethető lakhatás biztosítására, miközben a magyarok aránytalanul nagy anyagi terhet cipelnek ezen a téren.”
Átfogó, nemzetközi együttműködésre épülő lakhatási stratégiára lenne szükség
„A társadalmi stabilitás, a közegészségügy és a gazdasági fejlődés szempontjából kulcsfontosságú, hogy minden európai polgár számára biztosított legyen a megfelelő lakhatás” – mutatott rá Kulja, de hozzátette, hogy a válságot csak akkor lehet hatékonyan kezelni, ha a tagállamok is aktívan lépnek. Az Európai Unióban rendelkezésére áll számtalan pénzforrás, mint például az Európai Kohéziós Alapok, amelyek komoly támogatást nyújthatnak a lakhatási költségek csökkentésében és a támogatott lakhatási projektek előmozdításában. Az Európai Szemeszter keretében a tagállamok megvitathatják a lakhatási kihívásokat, és megoszthatják a bevált gyakorlatokat, azonban Magyarország jelenlegi kormánya ezekkel a lehetőségekkel egyszerűen nem hajlandó élni, hogy segítse a magyarok lakhatását. A kormány továbbra sem mutat hajlandóságot arra, hogy az EU-s szabályok betartásával megszerezze a befagyasztott EU-s pénzeket, sem arra, hogy alternatív megoldások segítségével enyhítse a lakhatási válságot.