Ukrajnáért tüntettek a Szabad sajtó úton

  • narancs.hu
  • 2022. április 2.

Belpol

Pintér Béla: „Fejezzék be ezt a háborút, és takarodjanak végre haza.”

Legyen végre vége! címmel tüntetést szervezett az Egymillióan a szabad Ukrajnáért csoport Budapesten.

A kezdeményezők, mintegy 80-an, a HVG tudósítása szerint az UNICEF Wesselényi úti székháza elől indultak, érintették a Károly körutat, egy ideig a rendőrség utasításának megfelelően a járdán haladtak, majd a Kossuth Lajos utcán az úttesten.

A Szabad sajtó úton, a demonstráción ukrán fiatalok szólaltak fel, Pintér Béla színész-rendezővel és Ungváry Krisztán történésszel együtt. A beszédeket mintegy százötvenen hallgatták.

A Telex beszámolója szerint Ungváry Krisztián arról beszélt, Ukrajna most nem csak magát védi, hanem egész Európát, egy olyan hatalommal szemben, amelynek a vezére mondja meg, ki a nemzet része, és ahol nincsenek fékek, ellensúlyok, a vezér pénztárcája egyenlő a közjóval, a közszolgálat pedig a vezér hazugságainak a szajkózásából áll. 

 
Ungváry Krisztián a tüntetésen. Fotó: Sióréti Gábor
 

 Pintér Béla Bulgakov Mester és Margarita című regényének egy mondatára gondolt, amikor elvállalta, hogy felszólal a rendezvényen: „A gyávaság nem egyike a legnagyobb bűnöknek, hanem a legeslegnagyobb bűn.” A színész-rendező így folytatta: „Mi magyarok, 1848 és 1956 szellemi örökösei békét akarunk. De nem úgy, hogy az ukrán nép adja meg magát, mondjon le szabadságáról, függetlenségéről, és hajtson térdet az agresszor előtt, hanem úgy, hogy az oroszok hagyják abba az ukrán városok bombázását, az ukrán nép mészárlását, saját katonáik vágóhídra hajtását, fejezzék be ezt a háborút, és takarodjanak végre haza.”

A résztvevők nagyrészt ukrán édesanyák, akik az orosz–ukrán háború borzalmaira akarják felhívni a figyelmet. „Stop Putin” és „Stop War” feliratú, valamint ukrán nemzeti színű táblákat vittek. Menet közben az ukrán himnuszt énekelték. Gyerekek is voltak velük, és az anyák közül többen játékbabát, összecsavart pokrócot vittek, ezzel emlékeztettek a háború gyermek áldozataira. A babákat egy helyen letették az úton, és molinót feszítettek ki fölöttük, amelyen a „Save our children” (Mentsétek meg a gyermekeinket!) felirat állt.

 
"Mentsétek meg a gyermekeinket!"  Fotó: Sióréti Gábor
 

 A 444 vette észre, hogy az eseményről a közmédia úgy számolt be, hogy megkérdezte Lomnici Zoltánt, mint jogi szakértőt, aki levezette: ez egy baloldali tüntetés, és mivel nincs olyan baloldali párt, amely ne kötelezte volna el magát a fegyverszállítások mellett, így ez egy háborúpárti tüntetés. 

A narancs.hu további képei a rendezvényről:

 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
  

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

„Még a nevén sem lehetett nevezni”

Az 50-es évek Amerikája elevenedik meg a Vágtázó lovakról című új amerikai film kockáin: Muriel és a koreai háborúból hazatérő férje, Lee Kaliforniába költözve szeretnének új életet kezdeni, ám betoppan hozzájuk Lee testvére, Julius, és felkavarja a viszonyokat. Kaszinó, lóverseny és tiltott szerelmek – Daniel Minahan mozija meglepő helyekre viszi hőseit. A rendezővel a korszakról, Douglas Sirkről és arról is beszélgettünk, milyen érzés játékfilmen dolgozni olyan sorozatok után, mint a Trónok harca vagy a Homeland.