Vámosszabadi befogadó állomásán és a balassagyarmati közösségi szálláson kapnak helyet azok az afgán családok, amelyeket a magyar honvédség mentett ki Afganisztánból. A Belügyminisztérium döntéséről Csach Gábor, Balassagyarmat polgármestere számolt be a Facebookon.
Az 57 családdal 180 kiskorú gyermek érkezett Magyarországra. A karantén idejét Röszkén és Tompán töltik el, itt PCR-tesztekkel ellenőrzik, hogy van-e közöttük koronavírus-fertőzött, és megkapják, ha szükséges, a védőoltásokat. A balassagyarmati polgármester azt írja, hogy „a humanitárius kimenekítési akció a legszigorúbb idegenrendészeti vizsgálatok és ellenőrzések szerint beazonosított és garantáltan leinformált, a magyar katonákkal és szervezetekkel évek óta együttműködő, lojális civileket érint, akiknek a tálib rendszerből való kimenekítése szövetségi tagságunk okán elemi humanitárius kötelezettségünk (függetlenül attól, hogy egyébként mi a véleményünk az USA és a NATO afganisztáni katonai tevékenységéről).”
A városvezető tudomása szerint leghamarabb pénteken érkezhetnek az első családok. Hangsúlyozza: „az illegális határátlépőkkel szemben az ide érkező kimenekített családok minden tagja alaposan lenyomozott és pontosan beazonosított személy, egyikük sem harcos, vagy bűnöző, a családok felnőtt tagjai éveken át segítették közvetlenül a magyar katonai és egyéb missziós feladatokat, jól ismerik Magyarország értékrendjét, többen beszélik is nyelvünket.”
A szállón a családok 30 napig, illetve az idegenrendészeti, menekültügyi eljárások végéig tartózkodhatnak, ellátásukat a Belügyminisztérium fizeti.
A polgármester bejegyzése szerint a szálló biztonsági őrizetét, a szálló körüli járőrszolgálatot megerősítik, a rendőrség „szükség szerinti egyéb eszközökkel is biztosítja a város biztonságát, az itt élő polgárok szubjektív biztonságérzetét.” Kérte a menekültek elhelyezéséről döntő tisztségviselőket, hogy a lehető legnagyobb odafigyeléssel járjanak el, tájékoztassák az önkormányzatot. A balassagyarmatiaktól pedig azt kéri, legyenek megértőek, és segítsenek „az esetlegesen fellépő álhírek, jogos és/vagy vélt félelmek eloszlatása érdekében”.
A polgármester posztja alatt nagyon sokan segítségüket ajánlották. Akadt olyan hozzászóló is, aki szerint el kellene döntenie a hatalomnak, hogy bevándorláspárti vagy sem, és emlékeztetett, hogy amikor néhány éve egy faluban felzúdultak a helyiek a menekültek érkezése miatt – lehet, erre az esetre gondolhat –, a kormánypárti politikusok, a miniszterelnökkel együtt szították a hangulatot, és „közben fröcsögték kórusban Soros, Brüsszel”.
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!