Volt egy hajóm, kellett hozzá egy kikötő – Vitézy-portré a Narancsban

  • narancs.hu
  • 2013. június 30.

Belpol

Csütörtökön megjelenő lapszámunkban indul az Orbán Viktorhoz rokoni szálon kötődő milliárdos pályáját bemutató sorozatunk.

A Fidesz közeli, Orbán Viktorhoz rokoni szálon kötődő Vitézy Tamás az 1990-es években gazdagodott meg az ukrán gázimportból. Az üzletember befektetései szerteágazóak: kenőanyagok gyártása, konzervipar, kovácsoltvas szerkezetek gyártása, gumi-újrahasznosítás, lapkiadás (Helyi Téma-lapcsalád). A magát nyíltan jobboldalinak valló, a kokárdát bátran kitűző Vitézy cégbirodalma építésekor attól sem idegenkedett, hogy az MSZP pénztárnokával, Puch Lászlóval társuljon.

Vitézy, Habony és Orbán 2008-ban, Horvátországban

Vitézy, Habony és Orbán 2008-ban, Horvátországban

Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI

Vitézy a felhalmozott tőke javát az első Orbán-kormány idején, a 2000-es évek kezdetétől horvátországi tengerparti szállodákba invesztálta. Az adriai hajózás szerelmese saját szavai szerint azért kezdett a tribunji kikötő fejlesztésébe, mert nem talált megfelelő darut, amellyel kényelmesen kiemelhették volna katamaránját a tengerből. Azóta hatalmas birodalmat épített, az Adriatiq Islands Group Hotels szállodái jószerivel végig a dalmát tengerparton sorakoznak. A terjeszkedés több tízmillió eurós hitelállomány révén tudott megvalósulni – ám most úgy tűnik, egy ideig nem folytatódik. A horvátországi privatizáció során megszerzett primosteni érdekeltségei körül ügyészségi, pénzügyi felügyeleti nyomozás és vizsgálat is indult, a sibeniki rendőrség gyanúja szerint a horvát államot 11 millió kuna kár érte. Az Adriatiq hazai leányvállalata ellen, amelynek ügyvezetői székéből 2010 elején távozott Habony Árpád, a miniszterelnök kommunikációs tanácsadója, idén márciusban felszámolási eljárás indult. A Vitézy horvát befektetéseit menedzselő másik magyar cége, a Dalmácia Holiday Kft. 2011-ben 7,7 milliárdos adósságot jelzett, saját tőkéje mínusz 2 milliárd forintra zuhant, árbevétele nulla forint volt.

Porténk első részét a csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban olvashatják.

Figyelmébe ajánljuk

Különbség

Izrael 1948-as megalakulásakor több mint 700 ezer palesztin hagyta el korábbi lakóhelyét, hazáját – többnyire elüldözték őket az ENSZ jóváhagyása értelmében születő új állam területét csak harcok árán biztosítani képes fegyveres erők. Mindkét oldalon történtek súlyos atrocitások.

Bukott diák

Lehet fanyalogni, sőt, tulajdonképpen ildomos is. Aki nem fanyalog, az talán nem is tartható komoly befogadónak, mintha nem lenne ízlése, s éppen ezért az értékítéletei sem méltók arra, hogy figyelembe vegyük azokat. Mégis, a fanyalgás negatív cselekedetnek számít, s a fanyalgó amolyan ünneprontónak, ízetlenkedőnek, tulajdonképpen egy igazi faszkalapnak.

Kiterítenek úgyis?

Kietlen vidék fogad, vörös szikla és homok mindenfelé, és csak később derül ki, hogy a kezdés előtt a közönséggel kokettáló figura maga az ifjú Galileo Galilei. Innentől minden jelként működik Polgár Csaba rendezésében.

Vár a MÁV

Az anyázás azok közé a kivételesen sértő gesztusok közé tartozik, amely sokak szerint azonnali megtorlást követel. Ám ha abból indulunk ki, hogy hányan anyáznak csak a városi közlekedésben, már nem is akkora sértés ez.

Üvegtigrisek viadala

A Ruszt József alapította zala­egerszegi színház jelenlegi korszakában nem csak földrajzilag esik távol az országos színházi nyilvánosságtól. A megyén kívül ritkán jutnak el vendégjátékokra, és az előadásaik sem vonzzák a városon kívüli nézőket, pedig a 2010 óta tartó, Besenczi Árpád nevével fémjelzett korszakban sem volt ez mindig így.

A legkeményebb

Legkeményebb tele elé néz Ukrajna: az energiahálózat jelentős része sérült vagy működésképtelen, több millióan – ezen belül a frontvonal közelében majdnem egymillióan – szorulnak közvetlen vagy közvetett támogatásra. Az ENSZ által kalkulált szükséges forrásnak kevesebb, mint a fele jött össze szeptember végére.

Állandósult betartás

Az októberi váltás óta sem alpolgármestert, sem bizottságokat nem sikerült választani Orosházán. Nincs megegyezés a szervezeti és működési szabályzat kapcsán sem. Az alaphelyzet máshonnan is ismerős: az ellenzéki polgármester mögött nincs testületi többség.

„Madár se száll az udvarra”

Busz csak ritkán jár a kétszáznegyven lelkes Rakacaszendre, sok ottani iskolás ezért hamar lemorzsolódik. A többség közmunkából él, a jövő kilátástalan a fiatalok számára. Egy felzárkóztatással foglalkozó civil szervezet próbálja kimozdítani a helyieket a reményvesztett hétköznapokból.