Zéró tolerancia, zéró párbeszéd – a kormányt nem érdekli a droghelyzet

Belpol

A TASZ konferenciáján a külföldi tapasztalatok mutattak igazán előre – a nem túl fényes magyar jövő felé. Nagy kár, hogy a helyettes államtitkár hirtelen lemondta szereplését.

Az ártalomcsökkentés fontosságáról szólt a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) legutóbbi, decemberi 16-i konferenciája az OSA-ban – nem csak hozzáértőknek. „Az ártalomcsökkentés a legolcsóbb módszer egy HIV-járvány megelőzésére, ennek ellenére kevéssé fektetnek bele. 2010-ben például átlagosan havonta mindössze két steril tű jutott egy intravénás szerhasználónak” – kezdte bevezetőjét Sárosi Péter, a TASZ Drogpolitikai programvezetője. A számok önmagukért beszélnek, ahogy az a tény is, hogy a Józsefvárosból idén nyáron kivonulni kényszerülő Kék Pont tűcsere programja látta el tavaly a hazai intravénás drogfogyasztók majdnem felét (46 százalékát), most mégis hűlt helyük a kerületben. A dizájner drogok terjedése és az emiatt megnövekedett szúrásszám egyre nagyobb katasztrófához vezetnek, Sárosi becslése szerint egy év alatt 7-10 millió injektálással kell számolnunk – csak a Józsefvárosban. Nem csoda hát, hogy az ombudsman is kiemelte jelentésében: a Kék Pont bezárása szélsőséges ellátatlanságot von maga után, tehát óriási hiba volt.

Sárosi Péter és Valentin Simionov

Sárosi Péter és Valentin Simionov

Fotó: Narancs

Reménysugarat a decemberben induló Alternatíva Alapítvány jelenthet, akik elsőként 100 darab HIV-gyorsteszttel végeznek szűréseket a kerületben, célcsoportjuk a droghasználók mellett a szexmunkások, hosszú távú célként pedig egy tűcsere program működtetése is ott lebeg a szemük előtt. A tűcserék rendkívül rossz finanszírozása mellett ez azonban igen nehéz. Az évi alapfinanszírozás ugyanis 6-7 millió, az előírt alkalmazottak száma 3,5 fő, így ez a pénz még az ő bérezésükre sem elég. „Ezért találtuk ki a sávos finanszírozási rendszert, melyben az évi alapfinanszírozás 13,5 millió forint lenne, erre pedig további szolgáltatások esetén további támogatások jönnének, például minden 10 ezer kiosztott ártalomcsökkentési eszköz után újabb 500 ezer forint járna, krízishelyzet esetén – mint amilyen jelenleg a józsefvárosi – pedig kiemelt programtámogatás.” – vázolta Sárosi, és hozzátette: a finanszírozási rendszer megújítására a kormányzat még nem reagált.

A bevezetőben felvetett gondolatok később, a második szekció előadásaiban is vissza-visszaköszöntek. Arról, hogy a hepatitis C vírus terjedésének megakadályozására is ki kellene dolgozni egy stratégiát, először Sárosi, majd a fertőzött kliensek kezeléséről d. Péterfi Zoltán, a PTE I. sz. Belgyógyászat, Infektológia Tanszékének szakértője, orvosa beszélt. Ebből megtudhattuk, hogy jelenleg Magyarországon csak az a hepatitis C-vel fertőzött kliens kerülhet kezelésbe, aki hat hónapos absztinenciát tart előtte. Péterfi szerint ez azért indokolt – bár sok más országban ilyen megkötés nincs –, mert aki az absztinenciát betartja, már eleve elszántabban küzd, ténylegesen le akarja győzni a betegséget és ez a legtöbb esetben sikerül is. Az ártalomcsökkentő programok partiszcénában történő alkalmazásáról, illetve a tűcsere programoktól begyűjtött adatok feldolgozásáról pedig Horváth Gergely, a Nemzeti Drog Fókuszpont igazgatója tájékoztatott. És bár a sok számadatban nem volt egyszerű a felszínen maradni, azt viszonylag egyszerű volt megérteni, hogy nagy a baj: míg 2011-ben egy kliens egy év alatt átlagosan 187 steril fecskendőhöz juthatott hozzá, addig 2013-ban ez a szám lecsökkent 92-re. Ennek fényében különösen izgalmas lett volna meghallgatni Nyitrai Imrét, az Emmi szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkárát, aki a kormány drogpolitikájában jelen lévő alacsony küszöbű programokról beszélt volna. De csak volna: Nyitrai ugyanis fél nappal a konferencia előtt lemondta a szereplést, és előzetes ígéretét megszegve, nem is küldött maga helyett senkit. E nélkül a második szekció kissé laposra sikeredett.

Jobbra Nyitrai Imre. A kép nem a helyszínen készült

Jobbra Nyitrai Imre. A kép nem a helyszínen készült

Fotó: MTI

Nem úgy az első, mely a nemzetközi tapasztalatok megosztását helyezte a középpontba. Fabianne Harigától, az ENSZ Kábítószer- és Bűnüldözési Irodájának (UNODC) munkatársától megtudhattuk, melyek azok a lépések, melyeket az ENSZ javasol krízishelyzet, illetve HIV-járvány (és annak veszélye) esetén. A számok itt is indokoltak és hasznosak voltak: 12,7 millió droghasználóból 1,7 millió HIV-vírussal él, legtöbben Ázsiában, ami pedig külön érdekes, hogy a börtönökben élő droghasználók nagy része HIV-fertőzött. „A legfontosabb négy beavatkozás a tűcsere programok, az ópiát szubsztitúciós terápiák, a HIV-tesztek és az antiretrovirális terápiák alkalmazása és megléte. Ezután jön még például a kondom-osztás, a prevenciós előadások, az iskolai nevelő jellegű programok, a megfelelő kommunikáció.” Mikor a magyarországi helyzetről kérdeztük elmondta, ez sajnálatos módon egy igen gyakori szituáció, a kormányzat és a szakértő szervezetek egyet nem értésén azonban mielőbb változtatni kell, meg kell magyarázni mindenkinek, miért lesz jó, ha elindul az együttműködés.

false

 

Fotó: Narancs

Ezt a megoldást vázolta fel Marianella Kloka, a görög Praksis munkatársa is. A nem kormányzati szervezet ingyenes szolgáltatásokat nyújt hajléktalanoknak, migránsoknak, utcán élő gyermekeknek, szexmunkásoknak, homoszexuálisoknak, HIV-vel élőknek, vagy olyanoknak, akiknek nincs biztosítása. Görögországban 2009 környékén robbant a HIV-járvány, ekkor külső segítség is érkezett: egyrészt több európai szervezet összefogott és kiadott egy hét pontból álló cselekvési tervet, melyet követniük kellett és melyen szerepelt például a tűcsere program is. Másrészt viszont egy óriási mértékű civil összefogás segített a járvány megállításában, a helyzet normalizálásában. „Nagyon sok és különböző civil szervezet van, akik között jó ideig semmiféle kommunikáció nem volt, mindenki önállóan és egymástól függetlenül dolgozott. Ez a HIV-robbanáskor megváltozott, rá kellett jönnünk, hogy a forrásaink végesek, míg 2009 előtt a kormány támogatta a szervezeteket, addig a krízis kirobbanását követően anyagi támogatást már nem nyújtott, így le kellett ülnünk egy asztalhoz, és ki kellett találnunk, hogy ki mit tud ajánlani és mit tud tenni a másikért, a közös stratégiáért. Ez eleinte nagyon nehezen ment. 2012-ben volt az első találkozó, azóta is minden hónapban összeülünk, és azt kell mondjam, két év alatt sokat tanultunk egymástól, ma már sokkal jobb köztünk a kommunikáció és az együttműködés, megtanultuk félrerakni a személyes érdekeinket és azt nézzük, mire van szüksége azoknak, akikért dolgozunk” – mondta el a magyarnarancs.hu-nak Kloka, és hozzátette, most már csak egyetlen dolog hiányzik: a kormány támogatása. Jelen helyzetben ugyanis tudnának tenni, de hogy erre lesz-e támogatás, az a jövő zenéje.

 Marianella Kloka előadása

Marianella Kloka előadása

Fotó: Narancs

Hasonló a helyzet Romániában is, ahol a 2000-es évek elején kezdődtek az ártalomcsökkentő programok, kezdetben nagy sikerrel és állami támogatással. Valentin Simionov a Romániai Ártalomcsökkentő Hálózattól elmondta, hogy 2000 és 2003 között épültek ki az első tűcsere programok és központok, 2006-ban 5000 klienssel dolgoztak Bukarest környékén, 2010-re ez a szám már 9000-re nőtt. Hat nem kormányzati szervezet foglalkozott ártalomcsökkentéssel, konferenciákat szerveztek és újabb központok nyíltak. 2010 és 2013 között azonban folyamatosan csökkenteni kezdték a kiosztott tűk számát, az anonimitást felváltotta a személyi igazolvánnyal való jelentkezés és regisztráció, a börtönökben pedig felfüggesztették a steril tűk osztását. Így következett be 2012 környékén a HIV-robbanás, a helyzet még mindig rendkívül súlyos. „Megvan a kapacitásunk, a tudásunk, tudjuk a megoldást, épp csak a finanszírozás hiányzik. Anélkül kevés dolgot tehetünk” – mondta el Simionov, és hozzátette, az egyik legnagyobb baj, hogy a román egészségügy igen rossz állapotban van, így az ártalomcsökkentés előtt rengeteg olyan dolog van, amire inkább költ az állam, a nemzetközi források megtalálása pedig nem egyszerű.

Ezen előadások fényében még inkább sajnálatos, hogy a kormányzat részéről ismételten nem képviselte senki a döntéshozók álláspontját. Nemzeti drogtesztek vagy milliós Suzukik ugyanis úgy tűnik, kevéssé tudják megoldani a kialakult, HIV-robbanás előtti állapotot, az pedig, hogy érdeklődés hiányában a párbeszéd sokadjára elmarad, nem csupán bosszantó, de kétségbeejtő is. És teljesen indokolttá teszik a görög Kloka búcsúzás helyetti jókívánságát a magyar civileknek egy nagymértékű összefogáshoz.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.