14 évet kapott a sofőr, aki majdnem megölte a menekülteket

  • narancs.hu
  • 2024. július 3.

Bűn

A szalagkorlátnak támaszkodva nézte, ahogy bentről a szírek, kintről a rendőrök próbálták kifeszíteni a füstölő autó rakterének ajtaját.

Több emberen, különös kegyetlenséggel, aljas indokból elkövetett emberölés kísérlete és embercsempészés miatt rótt ki jogerős büntetésül tizennégy év fegyházat a Szegedi Ítélőtábla szerdán. 

Az elítélt vádlott, Sz. R. I. 21 éves férfi. 26 éves élettársával, a most másodrendű vádlottként 4 év fegyházra ítélt T. K. M.-mel együtt menekülteket fuvarozott autón a magyar-szerb határtól a magyar-osztrák határhoz, fejenként 30 ezer forintért.

A magyar párt egy Nagy-Britanniában élő ismerős vonta be az embercsempészüzletbe. A bűnözői csoportot egy arab szervező irányította, ő tartotta a kapcsolatot a sofőrökkel is telefonon és interneten. A Magyarországra bejutó embereket a határ közelében, az erdőben vették fel, és Ólmod, Horvátzsidány, Lövő, Peresznye térségében tették ki.

2021. március elsején Sz. R. I. és T. K. M. egy teherautóval csempészett, de a jármű nem volt alkalmas arra, hogy embereket szállítson. A raktérben nem volt elég rögzített ülés, sem megfelelő szellőzés, és jelzőkészülék sem, amely a vezetőfülke és a raktér közötti kommunikációt lehetővé tette volna. Az autóba nyolc szír állampolgár szállt be, köztük egy kiskorú gyermek. A kocsi menet közben elromlott: a kuplung nem működött, a motortérből is szivárogni kezdett a füst, ezért félreálltak az M9-es autóúton.

A Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság járőrei észrevették a teherautót, igazoltatták a sofőrt, és megkérdezték, szállít-e valamit. A férfi nemmel felelt, aztán megpróbálta elindítani a kocsit, de a rendőrök kiszállították a fülkéből, mert a motorháztető alól már füst csapott ki. A sofőr azt is mondta a rendőröknek, hogy a hátsó ajtó beszorult, nem lehet kinyitni. Ez a járőrnek sem sikerült, ezért tűzoltót hívott a helyszínre. Felszólította a sofőrt, adja át a raktér kulcsát, ő azonban szándékosan beletörte a kulcsot a gyújtáskapcsolóba, és azt hajtogatta, hogy a raktérben nincs semmi, senki. 

Akkor már az odabenn lévők dörömböltek és kiabáltak.

A rendőrök kívülről, a menekültek belülről, együttes erővel kinyitották a raktér ajtaját – mindezt a sofőr és élettársa a szalagkorlátnak támaszkodva nézte végig.

Amikorra a tűzoltók odaértek, a jármű már teljes terjedelmében égett, de sikerült eloltani. A tűz előre nem látható műszaki hiba miatt keletkezett. 

A Szegedi Ítélőtáblán az elsőrendű vádlott és védője az emberölés bűntettének kísérlete alóli felmentésért fellebbezett, és azért, ne állapítsa meg a bíróság, hogy az embercsempészést Sz. R. I. bűnszervezetben követte el. Benedek Tibor tanácsa azonban úgy találta, hogy az elsőfokú ítélet pontosan írta le, mi hogyan történt, és korrekt volt a 14 és a 4 évről szóló ítélet, így nem is változtatott rajta, ezt emelte jogerőre.

Mivel a határozat szerint a vádlottak tettüket bűnszervezetben követték el, a törvények miatt feltételes szabadságra nem bocsáthatók. 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.