2017 brutális év volt a háborús övezetekben élő gyerekek számára

  • narancs.hu
  • 2017. december 28.

Bűn

Az UNICEF figyelmeztet: egyre több gyereket használnak háborús fegyverként.

Egyre több olyan gyereket használnak föl a háborúkban, akiket a konfliktusos övezetekben ejtettek foglyul, például harcra fogják őket, öngyilkos merényletre kényszerítik őket, vagy élő pajzsként használják őket, figyelmeztetett az UNICEF. Ebből a szempontból a 2017-es év igen brutális volt, a szervezet szerint a nemzetközi humanitárius egyezményeket semmibe véve a gyerekek folyamatos támadásnak voltak (és vannak) kitéve.

Irak, Szíria, Jemen, Nigéria, Dél-Szudán és Mianmar a legveszélyesebb hely ebből a szempontból, ott általánossá vált a gyerekek megerőszakolása, házasságra kényszerítése, elrablása, rabszolgasorba kényszerítése. A háborús övezetekben több mint 27 millió gyerek kényszerült az iskola elhagyására, a tanulás felfüggesztésére.

false

A példákat számokkal is alátámasztja a szervezet:

  • a Boko Haram Nigériában, Csádban és Kamerunban legalább 135 gyereket kényszerített öngyilkos merényletre,
  • a Kongói Demokratikus Köztársaságban több mint 850 ezer gyereket választottak el otthonától, miközben több mint 200 egészségügyi intézményt és 400 iskolát támadtak meg,
  • Szomáliában nagyjából 1800 gyereket használtak harcosként 2017 első 10 hónapjában, Dél-Szudánban ez a szám 2013 óta már 19 ezerre emelkedett,
  • a jemeni harcok során, három év alatt legalább ötezer gyerek halt meg vagy sérült meg súlyosan,
  • Afganisztánban majdnem 700 gyereket öltek meg a harcok során ez év első 9 hónapjában,
  • Mianmarban pedig a rohingja gyerekeket üldözik: a 650 ezres rohingja populáció tagjainak – akiknek a bangladesi határon túlra kellett menekülniük – fele 18 év alatti.

Az UNICEF minden pártot, politikust és döntéshozót sürget, hogy mielőbb hagyjanak fel a gyerekek bántalmazásával és a kórházak, iskolák támadásával, illetve kéri őket, hogy ha befolyásuk és erejük engedi, tegyenek a veszélyben élő gyerekek védelméért. Ugyanerre hívta fel a figyelmet szokásos karácsonyi üzenetében Ferenc pápa is.

(Guardian)

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.