Az év elején belépett a Fideszbe a Magyar Pünkösdi Egyház szervezetének két letartóztatott vezetője

Bűn

Három hónappal hosszabbították meg a békéscsabai Közösségi Misszió két ügyvezetőjének előzetes letartóztatását, emellett jelentős vagyonlefoglalást foganatosítottak a nyomozóhatóságok. Lekapcsolásuk előtti hónapokban dr. V. Gy. és dr. V. K. belépett a Fideszbe.

Augusztus 22-ig meghosszabbította a Békéscsabai Járásbíróság nyomozási bírája a Magyar Pünkösdi Egyházhoz tartozó, békéscsabai központú Közösségi Misszió ügyvezetői, dr. V. Gy. és dr. V. K. előzetes letartóztatását – értesült portálunk. A két vezetőt különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette, különösen jelentős értékre, bűnszervezetben elkövetett pénzmosás bűntette és hamis magánokirat felhasználásának vétségével gyanúsítják. A pontosan nem tudni mekkora, de az 500 millió forintos kárértéket meghaladó bűncselekmény gyanújában a rács mögé helyezett gyanúsítottak védői fellebbeztek a hosszabbítás ellen.

Korábban, a Gyulai Törvényszék kérdésünkre adott válasza alapján megírtuk, hogy a nyomozás elsődlegesen nem dr. V. Gy. és dr. V. K. ellen indult meg, hanem egy bizonyos, eddig nem azonosított K. L. ellen. Ennek nyomán kerültek előbb képbe, majd letartóztatásba a Közösségi Misszió vezetői. A büntetőügyben áprilisban elrendelt letartóztatásról elsőként a Narancs.hu számolt be. 

Lapunk az üggyel kapcsolatban egy másik információhoz is hozzájutott, amivel összefüggésben Herczeg Tamást, a Fidesz békéscsabai országgyűlési képviselőjét kérdeztük. Az iránt érdeklődtünk, megfelel-e a valóságnak, hogy dr. V. Gy.-vel és dr. V. K.-val még az elmúlt év novemberében vagy decemberében szűk körben találkozott, és valamikor az év elején, egyesek szerint februárban, a két ügyvezető belépett a Fideszbe. „Miért érdekes ez?” – kérdezett vissza a Narancs.hu érdeklődésére írásban nem, csak telefonos próbálkozásunkra szóban válaszoló Herczeg Tamás. A képviselő egyben a Fidesz Békés megyei területi választmányának elnöke.

„Nem tudom visszaidézni, hogy az elmúlt egy évben ki mindenkivel találkoztam, de azt meg tudom erősíteni, hogy az elmúlt időszakban a két monogrammal jelölt férfit felvettük a Fidesz soraiba”

– erősítette meg információnkat a kormánypárti békéscsabai parlamenti képviselő. „Mint mindenki más hasonló ügyben, esetükben is érvényes az ártatlanság vélelme” – tette hozzá Herczeg.

Azt az információnkat pedig Havrán Ákos Békés megyei főügyészhelyettes, sajtószóvivő támasztotta alá, hogy a két vezető ügyében folyó büntetőeljárásban jelentős vagyonlegfoglalások történtek a mögöttünk hagyott hetekben. Több, legalább tízmilliós értékű terepjárókról, medencés, nagyértékű ingatlanokról és nagyobb összegű készpénzről beszélnek nem hivatalos forrásaink. „A büntetőügyekben eljáró hatóságok a vagyont generáló bűncselekmények miatt indult büntetőügyekben elsődleges feladatuknak tekintik a bűncselekménnyel szerzett vagyon elvonása érdekében annak lefoglalását, zár alá vételét. Így jelen ügyben is sor került vagyont biztosító kényszerintézkedések elrendelésére” – válaszolta erre irányuló kérdésünkre Havrán Ákos.

A békéscsabai Közösségi Misszió intézményszervezetéhez közel álló forrásaink meg nem erősített információi szerint éppen a két ügyvezető gyors és nagymérvű vagyongyarapodása is szerepet játszhatott abban, hogy a nyomozóhatóság egy pont után léptek az ügyben.

Hetekkel ezelőtt megkerestük a Magyar Pünkösdi Egyház vezetését és azt kérdeztük: milyen konkrét információkkal rendelkezik a Magyar Pünkösdi Egyház a békéscsabai Közösségi Misszió vezetői elleni büntetőeljárásról, pontosan milyen visszaélések ügyében vizsgálódnak a hatóságok. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a gyanúsításban felmerült bűncselekmények mióta folyhatnak, hogyan valósultak meg és mekkora kárt okozhattak a költségvetésnek, mit jelent ebben a konkrét esetben a jelentős értékre, bűnszervezetben elkövetett pénzmosás bűntette. Szintén megkérdeztük, miért nem működtek a Magyar Pünkösdi Egyház belső ellenőrzési mechanizmusai ebben a konkrét ügyben, illetve terheli-e bármilyen felelősség vagy mulasztás az ügyben az egyházat. Kérdéseinkre nem kaptunk választ.

Nemrégiben a 24.hu írta meg, hogy a Magyar Pünkösdi Egyház 230 millió forintja is odaveszett Simonka György volt fideszes képviselő és jelenleg is a vádlottak padján ülő egykori politikus volt cégében. A felekezethez tartozó Segítő Szolgálat még 2017-ben nyújtotta a jelentős összegű kölcsönt a mára felszámolás alatt álló Paprikakert TÉSZ Kft.-nek, ám jóideje hiába követeli vissza a pénzt.

(Címlapképünkön a Magyar Pünkösdi Egyház budapesti központja)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.