Istállóban aludtak a rabszolgaként tartott állatgondozók

  • narancs.hu
  • 2021. október 16.

Bűn

Az enyingi házaspár naponta egyszer adott enni az embereknek, kenyeret és virslit. 

Egy enyingi házaspár két év alatt több embert is rávett arra, hogy fizetés nélkül dolgozzon. Ezek a férfiak kényszermunkát végeztek, gyakorlatilag rabszolgaként, emberi méltóságukban megalázva – derült ki a police.hu beszámolójából. 

A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozói kiderítették, hogy a szabadságuktól megfosztott emberek lovakat gondoztak, háziállatokat etettek, egyéb ház körüli munkákat végeztek. Fizetést sohasem kaptak a napi 14-16 óra munka fejében, sőt, hiába kértek, másik ruhát sem. Naponta egyszer ettek, főként kenyeret és virslit, vagy májkrémet, máskor olajos kenyeret.  Folyton éhesek voltak, és egyre soványabbak lettek. Egyikőjük telefonját és személyi okmányait elvette a házaspár, neki az orra és a foga is eltört a bántalmazás miatt. A fenyegetőzés rendszeres volt, a fogva tartott emberek azt hallhatták, ha elmennek, megverik őket.

 
fotó: police.hu
 

 

Közülük többen egy tíz éve leégett, tető és fűtés nélküli házrészben laktak, társuk az utcán álló, szintén fűtetlen mikrobuszban húzta meg magát. Előfordult, hogy mindnyájan az istállóban aludtak, a lovak közelében, mert ott meleg volt. Az udvaron, lavórban mosdottak.

A rendőrök pénteken fogták el a szerencsétlenekből hasznot húzó házaspárt, az enyingi férfi 58, párja 56 éves. A házkutatás nyomán lovakat, személyes okmányokat, mobiltelefonokat és több százezer forint készpénzt foglaltak le a nyomozók.  Vizsgálják azt is, hogy a házaspár követett-e el más bűcselekményeket. Az emberkereskedelem miatt indult eljárás része az is, hogy a sértetteket biztonságba helyezték, és támogatást kapnak a rendőrségtől.

 
fotó: police.hu
  

Az esetről szóló leírás végén a rendőrség arra hívja fel a figyelmet, hogy az ilyen helyzetbe került áldozatok nincsenek tisztában a helyzetükkel, lehetőségeikkel, félnek a hatóságokhoz fordulni.

 

„Fontos tudatosítani bennük, hogy merjék felvállalni helyzetüket, bízzanak a hatóság munkájában, abban, hogy megfelelő segítséget kapnak, és az őket kizsákmányolókat elfogják, felelősségre vonják! A környezetükben élők ismerjék fel a jeleket, és amennyiben emberek kizsákmányolására gyanakodnak, tegyenek bejelentést! Tegyünk azért, hogy senki ne váljon emberkereskedelem áldozatává!” – írja a police.hu.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egzaltált Dürer

A monumentális kiállítás középpontjában egyetlen mű, egy 1506-os dátummal jelölt, Selmecbányáról származó gótikus szárnyas oltár áll, amelynek az egyik táblaképével (helyesebben reprodukciójával) mindenki találkozott már. A kollektív emlékezetünkbe beégett a Vizitáció (Mária találkozása Erzsébettel), ám ez nem mondható el a nyolcból megmaradt hét táblaképről – amelyek most először láthatók együtt.

0–24

A hétköznapi és ünnepnapi fasizmus letagadásának megvannak a magyarban is a kulcsmondatai, közbeszédbéli szállóigéi. Kivétel nélkül önleleplező mondatok, melyek igen gyakran egyeznek is a közlő szándékaival.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

Szivárgás

Tavaly szeptemberben a kuruc.info közzétett egy olyan párbeszédet tartalmazó hangfelvételt, amelyen többek között ez hallható: „Nekem a Viktor azt mondta, hogy azért jöjjek be, hogy beszéljük meg, hogy ki fenyegetett meg.”

Szép, új, szintetikus világ

  • Váradi András

Egy jó kép többet mond, mint ezer szó. Közhelyes, de attól még igaz bon mot. Robert Capa még rá is duplázott, amikor azt mondta: el tud képzelni egy olyan képet (fotót), amely akkora hatással van az emberekre, hogy soha többé nem lesz háború.

Közös pont híján

Hosszú ideig az évszázad üzleteként hirdették a német fegyvergyártásra alapozó hazai védelmi ipari fejlesztéseket. Ám a pénz elfogyott, exporttal nem számolhatunk, ráadásul a Merz-kormány nem lesz olyan elnéző Orbán Viktor bomlasztó politikájával szemben, mint amilyen Angela Merkel volt.

„Itt írd alá, Gergő!”

A fideszes ifjúságból indulva, minisztériumokon és államtalanított állami cégeken át vezető úton került Böszörményi-Nagy Gergely, az Orbán-rendszer egyik hivatásos szabadgondolkodója a MOME-t fenntartó alapítvány élére, ahol aztán nem kívánt ismertséget szerzett.

„Végre ellazultunk”

Tizenöt éve alakult meg az Ivan & The Parazol, de fontosabb, hogy a klasszikus rock ihletettségű zenekar a minap jelentette meg hatodik nagylemezét Belle Époque címmel. Az új album mellett ambiciózus tervekről és a köz­életről is beszélgettünk Vitáris Ivánnal, az együttes énekesével és Simon Bálint dobossal.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.