Magyarország élen jár az újságírók ellen elkövetett szabálysértésekben

  • narancs.hu
  • 2019. január 29.

Bűn

Egy felmérés szerint Olaszország után nálunk a legrosszabb a helyzet Európában.

A Mapping Media Freedom (MMF) 43 országban (köztük az Európai Unió tagállamaiban, és az EU-hoz csatlakozni kívánó országokban is) követi figyelemmel az oknyomozó újságírókat ért jogsértéseket, fenyegetéseket és korlátozásokat. Az MMF jelentése szerint 2014 és 2018 között 283 olyan eset volt, amely átlépte a jogszerűség határait az újságírókkal szemben. Az adatok csak a nyilvánosságra került incidensekről szólnak, az MMF szerint előfordul, hogy azért marad titokban egy-egy fenyegetés vagy támadás, mert az érintett újságíró alábecsüli az őt ért atrocitásokat, mivel azt gondolja, hogy ez a munka része, illetve egyszerűen csak fél a megtorlástól.

Az elmúlt években több gyilkosság is történt, emlékezetes a szlovák Ján Kuciak és élettársának esete, akiket saját otthonukban öltek meg.

Erről részletesebben korábban itt írtunk:

A szemünk láttára

Olyan az egész, mint egy olasz politikai krimi a múlt század hetvenes éveiből, meggyilkolt oknyomozó újságíró, nehezített körülmények között mozgó igazságszolgáltatás, lebukó és feltörekvő politikusok, maffia, vér. De pont a kiontott vér az, ami bizonyosan igazi benne. Utánanéztünk, hol tart Szlovákiában a Kuciak-gyilkosság felgöngyölítése.

De pár napja is vezető hír volt, hogy Milan Jovanovic szerb ellenzéki újságíró házát felgyújtatta Belgrád egyik külvárosának polgármestere, mert valószínűleg nem tetszett neki, hogy Jovanovic helyi korrupciós ügyekkel foglalkozott.

Letartóztattak egy szerb polgármestert, mert felgyújtatta egy újságíró házát

Az ellenzéki újságíró helyi korrupciós ügyekkel foglalkozott.

Az MMF megfigyelései szerint a három leggyakoribb támadás az újságírók ellen a megfélemlítés, a rágalmazás, illetve olyan törvények vagy bírósági határozatok, amelyek korlátozzák a sajtó működését.

Sajnos nem meglepő tény, hogy mindebben Magyarország az élen áll, egészen pontosan Olaszország után a második olyan ország, ahol a legtöbb újságírókkal szembeni szabálysértés történt. Szorosan utánunk jön Szerbia, majd Franciaország és Törökország.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.