Szaúd-Arábia elismerte, hogy az eltűnt ellenzéki újságíró a főkonzulátuson halt meg

  • narancs.hu
  • 2018. október 20.

Bűn

Bár a haláleset körülményeiről egy enyhébb verziót adtak elő.

Október másodikán rejtélyes körülmények között tűnt el Dzsamál Hasogdzsi, egy a szaúdi abszolút monarchiát élesen bíráló újságíró. A férfi bement az isztambuli szaúdi főkonzulátusra, hogy a közelgő esküvőjéhez szükséges dokumentumokat intézze, de nem jött ki többé. Török források szerint az újságírót brutális módszerekkel kínozták, majd megölték és testét feldarabolva csempészték ki az épületből. Szaúd-Arábia ezt korábban nem ismerte be. Hosszú hallgatás után azonban az arab-félszigeti ország főügyészsége azzal állt elő, hogy az eltűnt ellenzéki újságíró valóban az isztambuli szaúdi konzulátuson lelte halálát, mégpedig azért, mert összetűzésbe keveredett az ott tartózkodó személyek egy csoportjával. A nyomozás folytatódik, amelynek során eddig tizennyolc szaúdi állampolgárt őrizetbe vettek az üggyel kapcsolatosban.

A szaúdi főügyész arról is tájékoztatta az állami médiát, hogy Szaúd al-Kahtani királyi tanácsadót és Ahmed Aszirit, a titkosszolgálat helyettes vezetőjét azonnal eltávolították tisztségéből, miután a nyomozás eredményei szerint bebizonyosodott, hogy Dzsamál Hasogdzsi az isztambuli konzulátuson halt meg.

Szaúd-Arábia "mélységes sajnálatát" fejezte ki Dzsamál Hasogdzsi megölése miatt – jelentette szombaton a szaúdi állami hírügynökség. Egy szaúdi külügyminisztériumi forrás szerint – akit ugyancsak az SPA idézett – Rijád a jövőben kész mindent megtenni a hasonlóan "súlyos hibák" megelőzése érdekében.

(MTI)

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.