A moszkvai CÖF

  • Ara-Kovács Attila
  • 2013. június 25.

Diplomáciai jegyzet

A Népfront Oroszországért amolyan békemenetekre idomított CÖF-ként fog működni; tagjait könnyű lesz elérni, hatékonyan mozgósítani. A Kremlnek nem kell tartania attól, hogy tagjai eredeti ötletekkel állnak elő, de parancsra majd mindent teljesítenek.

Június 12-én Moszkvában megalakult a Népfront Oroszországért nevű mozgalom. A rendezvény Vlagyimir Putyin beszédével kezdődött, s ezt követően az államfőt meg is választották azonnal a szervezet elnökének. Az esemény felkeltette a média és a külföldi elemzők figyelmét: gyors latolgatás indult, vajon mi lehet a Kreml célja egy efféle szervezettel? Esetleg ugyanazt a szerepet szánná neki, amit a korábbi, szovjet rendszer szánt az egykori kelet-európai népfrontoknak? Vagyis hogy az egység látszatát keltsék egy olyan időszakban, amikor épp az egységgel vannak a legnagyobb problémák.

A hivatalos nyilatkozatok szerint az intézmény dolga az lenne, hogy még idejekorán felhívja a legfelső vezetés figyelmét azokra a gondokra, melyek leginkább foglalkoztatják a lakosságot, és javasolnia, megterveznie kell majd olyan intézkedéseket, amelyek orvosolhatják a problémákat.

De hát – teszik fel a kérdést sokan – vajon nem pont ez lenne a feladata magának a Kremlnek, a minisztériumoknak, az Állami Dumának?

Sokkal valószínűbb, hogy Putyin – szembesülve a politikájával kapcsolatos kritikákkal – igyekszik egy olyan mesterséges civil társadalmat létrehozni, amely egyrészt lojális lenne hozzá, másrészt azt a benyomást keltené, hogy széles tömegek állnak mögötte, ráadásul a választási időszakokban képes lenne olyanokat is elérni, akikre a politikának nincs vagy csak csekély a befolyása. A Népfront Oroszországért amolyan békemenetekre idomított CÖF-ként fog működni; tagjait könnyű lesz elérni, hatékonyan mozgósítani. A Kremlnek nem kell tartania attól, hogy tagjai eredeti ötletekkel állnak elő, de parancsra majd mindent teljesítenek. Mi több, nagy valószínűséggel a kormánypárt e szervezet tagságából válogathatja ki eljövendő képviselőjelöltjeit, akiket előbb e mozgalmi életben próbálnak majd ki, itt versenyeztetik őket, s eközben próbára tehetik lojalitásukat is. Történt már ilyen másutt is; magyar fülnek ismerős a történet.

Olyannyira, hogy e népfrontnak volt egy előszervezete, az Összoroszországi Népfront, amely pont úgy működött, mint a polgári körök, csak némileg centralizáltabb formában. Az új szervezetben – minden jel szerint – e gyakorlat most teljesen CÖF-ös átalakuláson megy át, jelezve: a posztszovjet térség, melynek Magyarország immáron – unió ide, NATO oda – részévé kezd válni, azonos logika alapján működik. Ami összetartozott, az most ismét összenő.

Putyin, okulva a 2011–2012-es évek parlamenti, majd elnökválasztási kampányai alatti és utáni nagy demonstrációkból, amikor az utcákat az ellenzék dominálta, és a kormány mellett csak a 2005-ben létrehozott hivatalos ifjúsági szervezet – a kissé jobbikos, kissé 64 vármegyés Nasi (Наши) – tüntetett (tagjait sokan el is nevezték rögtön az igen áthallásos nasisztinak (нашисты), a jelek szerint azt tervezi, hogy az új népfront révén megmutathatja majd erejét az utcákon is.

A június 12-i rendezvény ehhez a megfelelő lelkesedést messzemenően produkálta: Putyint olyan ütemes taps és „spontán” ováció fogadta, majd búcsúztatta, amelyhez hasonlót egyébként sokszor láthattak, tapasztalhattak az éltesebb orosz generációk.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.