Turné
Egy kevésbé modern jegybankelnök csak a leginkább mérvadó médiumokban jelenne meg, ahol mindenki elolvashatja megalapozott véleményét. Így nem vádolhatják elfogultsággal és hasonlókkal. Járai Zsigmond - mint modern jegybankelnök - permanens turnét rendez hazánk különféle fontosságú médiumaiban. Ebben az írásban a turnénak csupán két állomását méltatom.
H
Karácsony elõtt, az ünnepre készülõdve mit tesz egy rendes ember vasárnap hajnalban? Mi mást, mint meghallgatja a rádióban a Vasárnapi újságot (Vaú), amely épp annyira antiszemita és xenofób, amennyire egy pálinkás (de békés) vasárnap reggel szükség van. És mit tesz egy rendes jegybankelnök? Felkel, sõt meg is jelenik a Vaú-ban, hogy kellemes hangulatot szolgáltasson a reggelihez: "A magyar gazdaság valószínûleg már összeomlott volna a jelenlegi fenntarthatatlan gazdaságpolitikai pálya miatt, ha az ország nem lenne az Európai Unió tagja" - tudhatták meg a lelkes hallgatók. A Vasárnapi újság hallgatóinak nagy része valószínûleg nincs tisztában azzal, hogy hazánkban ezekrõl a kérdésekrõl vita folyik, amelyben Járai az egyik leginkább szélsõséges álláspontot képviseli. Ezt senki nem is mondja el nekik. Ezért közülük sokan készpénznek veszik a jegybankelnök állításait (hiszen õ definíció szerint köztiszteletben álló közgazdász). És nyilván pont ezt a gondolatot kellett az emberekkel megosztani.
Most pedig röpüljön egyet a kedves olvasó, és képzelje magát egy londoni üzletember helyébe! Hétfõ reggel megtudja, mi történt a világban. A magyar jegybank elnöke az amerikai külügyminisztérium által nyíltan antiszemitának minõsített mûsorban azt mondta, hogy "a magyar gazdaság valószínûleg már összeomlott volna a jelenlegi fenntarthatatlan gazdaságpolitikai pálya miatt, ha az ország nem lenne az Európai Unió tagja". Mit tenne?
1. Lelkesebben fektetne be Magyarországon, hiszen a jegybankelnök karakán, õszinte ember.
2. Kevésbé lelkesen fektetne be Magyarországon.
3. Mindegy.
A turné egy következõ állomása Esztergom szent városa, ahol, ahogy az immár szokás, az önkormányzat és a Rudnay Sándor Kulturális és Városvédõ Egyesület szervezésében tudományos konferenciát tartottak az esztergomi Mindszenty József Katolikus Általános Iskola tornacsarnokában. A tudományos konferencia elõadói és hallgatói Becket Szent Tamás életének okán elgondolkodtak kereszténység, magyarság és európaiság összefüggéseirõl. A konferencia Kereszténység és Európa szekciójában maga a jegybankelnök is fellépett. Persze én is irigylem, hogy ilyen sokoldalú. Mindannyiunknak sokat kellene gondolkodnunk azon, hogyan kapcsolódik a monetáris politika a kereszténységhez, mert ez valóban fontos. Igyuk tehát szavait: "Európaiak vagyunk, több mint ezer éve, mint ahogyan a határainkon túl élõ testvéreink is magyarok, függetlenül minden idegen megszállástól, elnyomástól vagy a félrevezetettek véleményétõl." Elõször kissé megijedtem, mert azt gondoltam, hogy a népszavazásról van szó, és én a félrevezetettek csoportjába tartozom (hiszen amit Járai mond, az úgy is van, mert õ definíció szerint köztiszteletnek örvendõ közgazdász). De utána megnyugodtam: nem lehet a népszavazásról szó, hiszen egy jegybankelnök pártfüggetlen, és semmiképpen nem politizálna olyan kérdésekben, amikhez semmi köze. Ráadásul mint demokrata, tiszteli az emberek véleményét, és semmiképpen nem nevezné az emberek 4/5-ét félrevezetettnek - még akkor sem, ha így gondolja, mert ez összeegyeztethetetlen a tisztségével.
Már csak azt nem tudom, hogy akkor mirõl beszélt.
A jegybankelnök gondolatmenetének azonban nincs még vége. A fiskális politika rövid, már szokásossá vált fikázása után optimista húrokat pengetett. Bízhatunk a fellendülésben! És miért? "Bízom ezeréves értékrendünkben. Ezeréves kereszténységünk alatt többször talpra álltunk." Nyilván a Bokros-csomagra gondol (többek között), amely ezeréves kereszténységünk egyenes következménye volt, és talpra is álltunk a segítségével. Egyébként a független jegybank eszméje is egyenesen levezethetõ Becket Szent Tamás életébõl (valószínûleg). Innen viszont nincs megállás: "Csak azok tudnak modern és erõs gazdaságot felépíteni, akik hisznek a jövõben, szeretik családjukat és embertársaikat, és világosan meg tudják különböztetni az értékeset a szeméttõl. Nem akarom lebecsülni a gazdaságpolitikusok szerepét, de erõs gazdaság csak erõs társadalomból nõhet ki." Ha szeretjük a családunkat és embertársainkat, akkor gazdagok leszünk! (Utóbbi persze kissé furcsán hangzik annak a szájából, aki egy héttel korában éppen a Vaú-ban lépett fel.) Gyújtsunk örömtüzeket! Táncoljunk egymást átölelve, szilárd hittel a jövõben! Küzdjük közösen a küzdelmet az értékeset a szeméttõl megkülönböztetni nem tudó, nem ezer éve (és esetleg nem is keresztény) spekulánsok és kormánypártok ellen! Mutassunk be áldozatot az erõs forintért és a Fidesz gyõzelméért! Addig sem kell ránk költenie az államnak! Make love not deficit! Vaú-vaú!
A szerzõ a Szabadlovas Közgazdász Egylet (www.ingyenebed.hu) elnöke.