Pálya a magasban

  • Szegedi Péter
  • 2006. április 6.

Egotrip

Kinizsi, Dózsa, Bástya meg a Textilfestők

Kinizsi, Dózsa, Bástya meg a Textilfestők

Első meccsélményem, 1987-ből: a KLTE sportegyesülete, a Debreceni Universitas SE, vagyis a DUSE fogadta a Leninvárosi Olefin csapatát. Ma már nincs Olefin, Leninváros Tiszaújvárosra magyarosított, a DUSE-ból DEAC, a KLTE-ből DE lett. Debrecen még tartja magát, nem tudok róla, hogy a város nevet akarna változtatni.

Mint e személyes példa is mutatja, a magyar sport históriájának egyik izgalmas területe a névadások és névváltozások története. Amikor a dualizmus éveiben megalakultak az első sportegyesületek, az alapítók többnyire kevés fantáziával választottak nevet. Az egyesületek nagy része ekkoriban valamilyen TE, vagyis Torna Egylet volt, majd sorra alakultak az AC-k (Atlétikai Club), FC-k (Futball Club), az SC-k (Sport Club) és az SE-k (Sport Egyesület). A kissé egyhangú elnevezésekből következett, hogy a tízes években öt, viszonylag ismertebb KAC is működött az országban, a Kispesti AC mellett a kassaiak, a kolozsváriak, a kaposváriak és a kecskemétiek is jelentős tényezői voltak a helyi sportéletnek. Voltak egyesületek, akik megtörték a településnév + TE/AC/FC/SE/SC egyeduralmát, s nevükkel némi színt vittek a sportéletbe. A legötletesebb nevekkel kétségkívül az URAK-FIAK meccseken találkozhattunk, az Újpest-Rákospalota Atlétikai Klub és a Fővárosi Ifjak Atlétikai Klubja alapítói nem kevés humorérzékkel lehettek megáldva. Azt viszont inkább a véletlen, mintsem a derűs névadás számlájára írhatjuk, hogy az egri szélsőjobboldali sportbarátok klubját Magyar Országos Véderő Egyesület Egri Sport Egyesületnek hívták, így az olyan világhírű úszók, mint Bárány István vagy Bitskey Aladár a MOVE ESE, vagyis a MESE színeiben versenyeztek.

A szokatlan egyletneveknél is érdekesebbek a névváltoztatások. A sport történetében számtalan példa volt arra, hogy egyesületek többnyire politikai okokból vagy különféle fúziók miatt megváltoztatták nevüket. Az olaszok ebben különösen jók voltak. A milánói Inter Mussolini regnálása alatt a város védőszentjének, Ambrosianának a nevét viselte. A 20-as évek első felében az UC Roma fuzionált a Pro Romával, majd összeolvadtak a Fortitudo Romával, miközben az Audace az Alba Romával egyesült. 1927-ben összeolvadt az Alba Roma és a Fortitudo is, az új klubot ma AS Roma néven ismerjük. Genovában frappánsabb megoldást választottak: a kimondhatatlanul hosszú nevű Sampierdarenese és az Andrea Doria nemcsak erőit, de nevét is egyesítette, így született a Sampdoria.

Magyarországon a 40-es évekig csak elvétve fordultak elő névváltoztatások, a legérdekesebb történet épp arról szólt, amikor egy klub várost váltott, ám nevét meghagyta. A trianoni béke után a kolozsvári egyetemmel együtt a KEAC is Szegedre költözött, ám a klubból nem lett SZEAC, inkább a "Kolozsvári"-t cserélték le "Kitartás"-ra. El kell ismerni, e névcsere zseniális, hiszen úgy maradtak a kolozsvári-szegediek KEAC-osok, hogy a "Kitartás"-sal hazatérésük utáni vágyukat is kifejezték.

Az 1941 és 1956 közötti másfél évtizedben viszont olyan politikai indíttatású névváltoztatási hullám söpört végig a magyar sporton, hogy komoly kutatómunkát igényel kideríteni, pontosan mi is történt a klubokkal. Az árjásításon átesett, nagy múltú III. ker. TVE megértette az idők szavát: 1941 márciusától a TVE helyett az Árpád SE nevet vette fel. A sport nemzetiszocialista érzelmű irányítói gondosan zsidótlanították az egyesületeket, ám elvesztek a részletekben és nem figyeltek a lényegre: az 1943-as labdarúgó-bajnokságot a Weisz Manfréd FC nyerteÉ A labdarúgók anyaegyesületét, a WMTK-t (amely 1937-ig CSTK volt) csak 1944 tavaszán kötelezték névcserére, s ugyan felmerült, hogy Weisz Manfrédot az egyetlen W. M. monogramú, rendes keresztény magyar ember, Wesselényi Miklós váltsa fel, végül CSGYTK nevet kapott a klub, a focisták pedig a WMFC helyett a Csepel FC-ben játszottak tovább. A CSGYTK-t 1945 után Csepeli MTK-ra, majd Csepeli Vasasra, végül Csepel SC-re változtatták: húsz év alatt hat név a szigetlakók mérlege.

A nyilasok és a kommunisták ízlése azonban nem csak abban hasonlított egymásra, hogy vonzódtak az Andrássy út 60.-hoz, és szerették váltogatni a csepeli sportklub nevét. Volt még egy közös kedvencük: Kinizsi Pál. Ha ekkoriban a hatalom egy klubot nagyon nem szeretett, akkor megszüntette (1942-ben az MTK-t, 1945-ben a MAC-ot), ha erejét akarta demonstrálni, akkor a renitensek egyesületét átkeresztelte Kinizsire. 1944-ben a Vasasnál, 1951-ben az FTC-nél vetették be Kinizsit nevelő célzattal, az új név természetesen új színekkel is járt, a Vasasnál a pirost sárgára, az FTC-nél a zöldet pirosra cserélték. Ráadásul a Fradit kétszer is átnevezték, 1950-ben az élelmiszeripar élklubjává avanzsált klubot ÉDOSZ-ra, majd 1951-ben Kinizsire keresztelték.

Az átszervezések lényegében a sportegyesületek államosításáról, bázisszervekhez (minisztériumokhoz, vállalatokhoz) csatolásáról szóltak. A piros-fekete Kispestből piros-fehér Honvéd lett, de kevesen úszták meg egyetlen névváltással. Az Újpesti TE megtarthatta színét, ám a belügy alá sorolt klubként Budapesti Dózsa, 1956-tól Újpesti Dózsa néven működtek a lila-fehérek. Az újpestiek a többi, belügyi sportkörrel együtt a címerükbe megkapták a béketábor rendőregyesületeinek internacionális D betűjét, de a Bp. Dinamó nevet sikerült megúszniuk. A kék-fehér MTK piros-fehér Textilesre váltott, majd az ÁVH alá sorolták Bp. Bástya néven, 1953-ban (ismét textilipari) Vörös Lobogónak, 1956-tól megint MTK-nak hívták az újra kék-fehérbe öltözött egyesületet. Ám a Hungária körútiak csupán két évtizedig örülhettek visszakapott nevüknek. A Vörös Meteor és az Egyetértés 1972-ben fuzionált (VM Egyetértés), majd az új klub két évvel később beolvadt az MTK-ba, és létrejött az MTK-VM.

A kevésbé szem előtt lévő egyesületek jó részének is több névváltozáson kellett átesnie. A BSZKRT-t hívták Bp. Előrének, majd BKV Előrének. A TF sportklubja volt TFSC, TFSE TF DISZ, TF MEFESZ, TF Haladás, végül újra TFSE. A BVSC vasutasklubbal Lokomotív és Törekvés néven is találkozhatunk, a Vasas Izzó pedig Tungsram néven is ismert. A főváros "hivatalos" sportegyesülete, a BSE egészen különleges utat járt be. 1951 és 1956 között hívták Petőfi SK-nak, Petőfi Tervhivatal SK-nak, Bástya Tervhivatal SK-nak, majd 1956-tól Városi Tanács SK-nak, s csak 1970-től lett ismét BSE. Ha az URAK vagy a FIAK névválasztását humorosnak éreztük, akkor a sztálinizmus évei alatt született jó néhány klubról csak szuperlatívuszokban beszélhetünk. Vajon hány ifjú álmodott arról, hogy egyszer az ipari szakmunkástanulók sportklubja, a Munkaerőtartalékok SE mezét magára húzhatja? Vajon megtiszteltetés volt-e a Bajai Fatömegcikk SE-ben sportolni? És büszkén dagadt-e a keble annak, aki a MÁV Vasanyagjavító SE igazolt versenyzője lehetett? "budán pedig bebizonyították, hogy nem csak a politikai indíttatású névváltoztatásban jók. Bizonyára sokan emlékeznek arra, hogy a III. ker. TVE a szocializmus évei alatt a III. ker. TTVE nevet viselte. Úgy hiszem - noha a mezőny erős -, a III. ker. Textilfestő Torna és Vívó Egylet máig a magyar sport történetének legidétlenebb nevű klubja.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.