Öt és feles

Tüdőtükörképek 1.

Egotrip

Most egyes szám első személyes leszek. K. Dezső csöndben figyel. Vizelet, köpet, vér (jó vénája van), EKG, vérgáz. Vizsgálatok megvannak. Negyed nyolc. Az első reggel a Kékesen. Jöhet a reggeli. De nem jön.

Most egyes szám első személyes leszek. K. Dezső csöndben figyel.

Vizelet, köpet, vér (jó vénája van), EKG, vérgáz. Vizsgálatok megvannak. Negyed nyolc. Az első reggel a Kékesen. Jöhet a reggeli. De nem jön. A nyakam minden levegővételre nyilall, veszettül, alig tudok levegőt venni. Anyámat hívom, A-t, lányomat, fiamat, két zihálás között, szóban, ez mindig segít, most nem. Mi van velem? Ki kell mennem a nővérszobába, de járni is alig bírok. Betegtársak a folyosón jönnek-mennek, nem látványosság egy botorkáló beteg. Merthogy az vagyok, már betegen jöttem, nem kellett volna. De most volt hely. Nem kapok levegőt, csináljanak valamit. Leülök, és innentől nincs megállás. Hívják a főorvost. Lélegezzen mélyeket!, ha tudnék. Ventilál, mert ventilál! Valami ilyesmit hallok, a főorvos dühös. Pszichésen éli meg!, hát hogy a francba másképp? Persze, pszichésen szúr a nyakam, pszichésen taglóz le, mint egy disznót, minden lélegzetvétel. Oxigénpalack, lidokain a vérbe, vállba. Itt fáj? A főorvos úr dühös, ilyen még nem fordult vele elő, velem se. Kérdez, rólam, hogy elterelje a figyelmem, a kis ravasz, magamról. Hogy fulladok. Beállhat a légzőgörcs, a nővér szíves szóbeli közlése, persze rögtön jobban leszek. Nyafog. Nem nyafognék, csak ne legyen késő. Azért, mert fogom a kezét, és anyámat emlegetem, azért még ne mondjon ilyeneket. Igenis, jól bírom a fájdalmat. De ez már a küszöbön, az enyémen, túl van. Küszöbén a testnek, sírvafakadáskor jajba kezd az ember. Ilyenek persze csak most jutnak eszembe, akkor semmi. A semmi. Ülök görnyedten, és kapkodom a levegőt. Verejtékezik, ez nem jó, én itt nem tudok megfelelni. Betolom a szobájába, azt már nem. Kerekes székbe nem ülök. Bevánszorgok a szobába, betegtársak jönnek-mennek. Nővér gurítja utánam az oxigénpalackot, utánam az ózonvíz. Bejön a főorvos asszony, ő megmondta, menjek le Mátraházára, amikor felvett. A vécéig is alig tudok. Felhozzák az ebédet (eddmegleves pirított kenyérrel, "vadas", a kedvencem, mit akarok még?), desszertnek infúzió. A nővér vízhajtót kever. Keserű. Öblítse le, vizet hoz. Pohár sör nem volna? Fantasztikus a humorom. Csirijó, emelem a légző- (nem lélegeztető!) készüléket, úgy szippantom ki a kapszulaport. A jópofa mögött halálra rémült koponya. Az oxigénpalackot itt hagyták, lélegzek magaslaton levegőt. Behozzák a vacsorát (felvágott, kis vaj, pirospaprika-szelet). Gyümölcslevem elfogyott, a folyosón nagy fémtartályban tea. Van benne bróm? Nem mindegy magának? Bejön az éjszakás nővér, tízkor megmérem a vérnyomását, és beinjekciózom. Azt minek. Fájdalomcsillapító. Akkor megint seggbe szúrnak. A folyosón nagy a forgalom, a betegtársak indulnak Kányai Uram Fogadójába, szerda van, zenés-táncos est. Két lassú, egy gyors, három lassú. Nem megengedett, de nem tiltott. Én meg itt keresem a megfelelő fekvési pózt, nem találom, és várom a következő szurit. Az ágyon ülve alszom el, fejemet szépen lehajtva a fotel tetejére, félóránként fel-felriadok.

Reggel a szobám búcsújáró hely lesz. Takarítónő. Nővér. Csodálkozik, hogy még itt vagyok, nem Mátraházán. Oda kellett volna egyből küldeni. A főorvos asszony. Érez mellkasi fájdalmat? Nem. Pedig dehogynem. De nem akarok Mátraházára menni. A főorvos úr. Mi nem vagyunk ilyesmire felkészülve, levisszük Mátraházára. Magas a fehérvérsejtszáma, maga fiatal ember, élnie kell. Nafene. Ott kigyógyítják, kitenyésztik a köpetet. (Már bocsánat.) A reggelit még megeszem. Körözött, zsemle, fél paradicsom. A másik fele Mátraházán vár. Nővér be, biztos a magaslati levegő hozta ki magából. A mit? Köpni kell. Már megint itt van a gyógyszerelem. Nyugtató, gyulladásgátló, rohamoldó. Maga magas, és a vénája is szép. Legalább nekem a vénám szép. A tegnapi kudarc után, óh, egy kis bók. Vár a kocsi. A férfi, aki hegyre ment föl, és lehozzák.

Mátraháza. Ez kórház, nem szanatórium. Kapok egy piros csuklószalagot. Mátrai Gyógyintézet, Bronchológia, 114/1 (ez vagyok én), M. háza Ha eltévednék. Ha nem találnám a szobám. Ha nem találnám magam. Az ajtónál egy idős bácsi fekszik, zöld maszkja lecsúszva. Elviszik, ha megjön a mentő. Ambuláns. Kórházból hozták. A bácsi holmija összecsomagolva. A szoba egy nagy teraszra nyílik, ez jó. Havazik, ez is. Mikor visszamegyek, a bácsi éppen a mosdóba vizel, visszafekszik. Segíthetek? Mond valamit, nem értem. Kimegyek a nővérekhez, a bácsi akar valamit. Talán szomjas. Visszamegyek, a bácsi száll le az ágyról. Ne ide pisiljen, ugyan, miért ne. Pohár, mondja, telipakolt szatyrából kiveszek egy nagy fehér műanyag poharat. Abba hugyozik, aztán beleönti a mosdókagylóba, remeg a keze. Bejön a nővér, a főorvos vár. Úgy néz ki a tüdeje, mint egy nyolcvanévesé. A légzéslelete katasztrofális. Mutassa a zárójelentéseit. Mutatom. Ezektől nem lettem okosabb. Megvizsgáljuk, megfigyeljük, gyógyítjuk, aztán meglátjuk. Mutatja a röntgenen. Itt és itt. Nem tüdőgyulladás. Kilyukadt egy léghólyag. De ez nem számít. Elmehetek. Az örömhírt a nővérre bízta, aki, miközben kiosztja a műanyag köpettányérkát (nincs bocsánat) és vizeletpohárkát, közli, reggel hétkor tüdőtükrözés. Olvassam el, itt írjam alá. Ez egy kórház, hová kerültem, bele, a vérkeringésbe, a belébe. Odalent (mert van lejjebb is) azt hiszik, pihenek, üdülök a szanatóriumban, szaniboy. Behozzák a vacsorát. Kakaós tej, kenyér, kis vaj. A fólián felirat: uj N (értsd: új beteg, Normál étkezés). A kakaós tejet a bácsinak adnám. Ebédet se kapott. Sűrűn ránéznek, ez rosszat jelent. Eláll a havazás, ez is. A bácsi álmában valami Margitot emleget. Fel-felkel, iszik a nagy fehér műanyag pohárból, amibe az előbb pisilt. Hiába mondom, hogy ne, hogy nincs benne víz. Keresek egy másik poharat, de nem kér. Meleg. Kérdezem a nővért, ihat-e a bácsi kakaós tejet. Ebédet se kapott. Kekszet se kért, pedig van neki. Tulajdonképpen ő már itt sincs. Nincs a létszámban. A nevét is levették az ágyáról, neve sincs, az enyémet most rakták ki. Felhúzom a cipőm, hogy kimenjek az erkélyre. A bácsi felül, keresi a kabátját, menne ő is. Egyszer én halok meg, egyszer a feleségem. Mondom, ne menjen sehova, nemsoká jön a mentő. De húzza a cipőjét, vécére kell mennem, szólok a nővérnek. Kerekes szék sehol, a nővér támogatja. Míg visszajönnek, szellőztetek. A finnyás. Jó, hogy itt van az öreg (öreg? és te? most öregedtél meg), nem foglalkozom annyit magammal. A holnapi tükrözéssel. Keresik a bácsi papírjait. 84 éves. Mint a tüdőm. A bácsi visszajön, pénztárcát nyom a kezembe. Laci (megjegyezte a nevem), tegye be a kabátomba. Mondom, jó hangosan, a nővérnek is, hogy lássa: A barna kabátjába tettem! Mentősök jönnek, elviszik. Azt hiszi, haza. Vissza a hatvani kórházba.

A mosdón itt marad nagy fehér műanyag pohara.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”