Az egészségtelen életmód miatt drasztikusan emelkedik a gyulladásos bélbetegségekben (IBD) szenvedők száma Magyarországon
– közölte a Semmelweis Egyetem, hozzátéve, jelenleg nagyjából 60 ezer beteget tartanak számon, akiknek ötöde gyerek.
A gyulladásos krónikus bélbetegségeknek két csoportjuk van:
- a páciensek kicsit kevesebb mint fele a bélrendszer krónikus gyulladásával járó Crohn-betegségben szenved,
- többségük pedig fekélyes vastagbélgyulladással küzd. A betegség nagyon korai válfaja (VEO) 6 éven aluli gyerekeknél is előfordulhat.
Miheller Pál, a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikájának docense elmondta, a gyulladásos bélbetegségeket jelenleg a gyógyíthatatlan krónikus betegségek között tarják számon, így ha valakinél például 15 éves korában alakul ki, akkor elképzelhető, hogy akár további 65-75 évig is együtt kell élnie vele.
A gasztorenterológus szerint a betegség leggyakoribb tünete a véres széklet, a fekélyes vastagbélgyulladás ugyanis nagyon gyakran ezzel kezdődik. A Crohn-betegség ugyanakkor rövidebb hasmenéses epizódokkal jelentkezik, amely kevésbé rémisztő tünet, így az érintettek nem fordulnak rögtön orvoshoz, ezért gyakran késik a diagnózis.
Az IBD az orvostudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan betegség, de tünetmentessé tehető, ugyanakkor a tünetmentes gyulladást is meg kell gyógyítani, hogy ne alakuljanak ki további szövődmények.