Egy játék, amivel védekezhetünk a manipuláció ellen

Élet + Mód

A Harmony Square nevű játék célja dezinformációval, manipulációval, trollkodással szétverni egy békés közösséget. Nem trollképző, hanem egyfajta pszichológiai védőoltás a hasonló manipulációs kísérletek ellen.

Nagy népszerűségre tett szert a remek humorral megalkotott Harmony Square nevű játék a középiskolás korú fiatalok körében. A játék célja dezinformációval, manipulációval, trollkodással szétverni egy békés közösséget, heves indulatokat gerjeszteni, választást befolyásolni, hogy így vértezze fel a játékosokat a hasonló manipulációs kísérletek ellen.

A bevezetőben megkapjuk a helyzetjelentést: „The game’s setting is the idyllic Harmony Square, a small neighborhood mildly obsessed with democracy.” Ez a hivatalos fordításban: „A játék helyszíne az idilli Harmony Square, egy kisebb városnegyed, amelynek a demokrácia a vesszőparipája.” Az angol és magyar nyelvi változatot is élveztük, többnyire jól átjött az eredeti finom humora. A három választható karakter közül mi a Bay King Soda – Hab A Tortán nevű aranyifjúval vittük végig a játékot, amely remek volt, de tulajdonképpen nem játék.

Nem lőjük le a poént, illetve a poénokat, különben megfosztanánk az olvasót a szórakozástól, de a Harmony Square négy szintjének végigjátszásával a játékosok 5 manipulációs technikát ismerhetnek meg, amelyek jellemzőek a politikai félretájékoztatásra:

  • trollkodás, azaz mások szándékos érzelmi reakcióra provokálása, ezáltal felháborodás kiváltása;
  • erős érzelmeket keltő nyelvezet hatásainak kihasználása: az emberekből félelmet vagy dühöt kiváltani egy adott témával kapcsolatban;
  • bizonyos üzenetek elérésének és népszerűségének mesterséges felerősítése, például közösségi média botok segítségével vagy hamis követők vásárlásával;
  • összeesküvés-elméletek létrehozása és terjesztése, azaz egy kis, titkos és aljas szervezet hibáztatása a világban zajló eseményekért;
  • a közönség polarizálása a csoportok közötti különbségek szándékos hangsúlyozásával és felnagyításával.

A Harmony Square fejlesztését az Egyesült Államok külügyminisztériumának Globális Aktivitási Központja (Global Engagement Center, GEC) és az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Hivatalának Kiberbiztonsági és Infrastruktúrabiztonsági Ügynöksége (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency, CISA) a DROG nevű szervezettel és a Cambridge-i Egyetemmel együttműködésben támogatta, pontosan azért, mert fontosnak tartják, hogy a fiatalok felismerjék az állami és nem állami dezinformációt, manipulatív propagandát és ne dőljenek be neki.

Mi egy vidéki középiskolai csoporttal ültük végig a Harmony Square szemináriumot a „Házhoz megy a követség” program keretében. A program arról szól, hogy iskolák, egyetemek, diákszervezetek, vagy más közösségek kérhetik, hogy a nagykövetség elmenjen hozzájuk és előadást tartson egy adott témában, teljesen ingyenesen. Jártak már Miskolcon, Szegeden, Szombathelyen, Siófokon, Nyíregyházán, Fóton és Hajdúböszörményben, de nyáron több fesztiválra is kitelepül a nagykövetség, ilyenek például az EFOTT vagy a SZIN, ezeken is sokszor előkerül a Harmony Square. 

A fiatalok velünk együtt nagy érdeklődéssel hallgatták az angol nyelvű előadást, ami ingyen anyanyelvi angolórának is felfogható. Két kedves hölgy és a sajtóosztály egy munkatársa vázolta a közösségi médiában terjedő kommunikációs manipuláció jelenséget, válaszolt a kérdésekre és adott tájékoztatást az amerikai továbbtanulás lehetőségeiről.

A végén, amikor kifele menet a szóróajándékok között válogató résztvevőket kérdeztük volna, hogy mennyire tetszett a program és mit tanultak, a csoport kísérő tanára odalépett hozzánk és megkért, ne írjuk meg, hogy itt jártak. Kérdésünkre, hogy miért, azt a választ kaptuk, hogy a Tankerület valami jogszabály alapján megtiltotta a külső programokon való részvételt a közoktatási intézmények hallgatóinak. Ilyen jogszabályt jogászunk nem talált, de a helyi művelődési ház igazgatója is megerősítette, hogy a diákok hozzájuk sem mehetnek át, ezért a matinéelőadásokat sem tudják megtartani.

Amire a játékfejlesztők nem is gondoltak

A játék végén azonban azok a fiatalok, akikkel tudtunk beszélni, igen sok manipulatív témát tudtak felsorolni, a „gonosz gyíkemberek irányítják a világot” sztoritól a „Hillary Clinton egy pizzázó pincéjében szokott gyerekvért inni” horroron át az „Amerika megvette Ukrajna összes termőföldjét” írásokig. Valaki tréfásan megjegyzi, hogy „bennem is van chip, mióta megkaptam a Moderna oltást, időnként csipog a Tescóban”. Ez persze jó poén, de a Harmony Square és hasonló játékok éppen az ilyen híresztelések ellen immunizálnak.

A fiatalokat arról is kérdeztük a játék után, hogy milyen közösségromboló témákat lehetne bevetni, ha ennek a bizonyos kisvárosnak a lakossága lenne a célközönség. „Hát, itt a választás előtt volt olyan, hogy elterjesztették, hogy a polgármesterjelölt veri a nőket” – mondja az egyik végzős gimnazista, aki jogásznak készül. „Ment az adok-kapok. Persze lehet utána bizonyítani, hogy nem úgy volt, meg be lehet perelni a szöveg terjesztőit, a pert meg is nyerheti a sértett, de a választás már akkor el lett vesztve."

„Nálunk végigjárták a falut a választás előtt szombaton, és azt mondták, hogy ha nem a Fidesz nyer, akkor az ellenzék viszi a hadköteles korúakat az ukrán frontra, már ki vannak nyomtatva a behívók. Ez persze hülyeség volt, de a nagyszülők, dédszülők bevették. És ez ellen még védekezni sem lehetett, rákeresni, hogy mi van, mert személyesen mondták, házról házra járva. Ilyet az amerikai játék fejlesztői nem is gondolhattak" – mondja az előbbi fiú barátnője. „Ja persze, meg együtt bontanák le a kerítést, ugye. Nem lehetne abbahagyni, hogy X 'megmondja', hogy mit akar Y? Mert Y azt úgyis jobban tudja. Kérdezzék meg, oszt jónapot” – veszi vissza a szót a fiú.

Oltás az álhírek ellen 

A Harmony Square játék ugyan, de tudományos alapokon. A Harvard Egyetem Kennedy School folyóiratában olvashatunk a szociológiai, pszichológiai háttérről, a pszichológiai  „vakcinák” gondolatát, az 1960-as években William McGuire pszichológus fogalmazta meg. Az „oltáselmélet” orvosi analógiát követ: a vakcina általában egy adott kórokozó legyengített változata, amely a szervezetbe juttatás után antitestek termelődését indukálja, és megakadályozza, hogy az egyén megbetegedjen, ha a valódi betegséggel érintkezik.

Az oltáselmélet szerint ugyanez érhető el a (rosszindulatú) meggyőzési kísérletekkel is: ha valakit előzetesen kiteszünk egy adott félrevezető érv meggyengített változatának, az olyan folyamatot indít el, amely a „mentális antitestek” termelődéséhez hasonlít, és így kevésbé valószínű, hogy az illetőt később meggyőzi a „valódi” manipuláció. A játék során a játékosok a manipulációs technikák gyengített dózisainak vannak kitéve azáltal, hogy egy álhírgyártó bőrébe bújva kiváltják a pszichológiai antitestek termelődését.

A kutatók azt találták, hogy a Harmony Square-rel játszók a manipulatív közösségi médiatartalmakat a játék után szignifikánsan kevésbé megbízhatónak találják a kontrollcsoporthoz képest, magabiztosabbak abban, hogy felismerik a manipulatív tartalmakat a közösségi média posztokban és kisebb valószínűséggel számolnak be arról, hogy manipulatív közösségi médiatartalmat osztanak meg másokkal.

„Kultúra váltás CIA segítséggel!!” 

„Nagyon pozitívak a visszajelzések, a résztvevők élvezik, hogy egy interaktív játék során foglalkozunk az álhírekkel” – mondja az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetségének szóvivője. „A program érdekessége, hogy nem csak az álhírek felismeréséről, hanem a működési mechanizmusukról is szó esik, sőt ez kerül a fókuszba: milyen módon tudnak az álhírek, félinformációk megosztani egy alapvetően békés közösséget. A játék elsődleges célközönsége a fiatalabb korosztály, de mindig bíztatjuk őket, hogy beszéljenek a témáról a tágabb környezetükben, akár idősebbekkel is, főleg, hogy elmondásuk alapján sokszor főként nekik okoz nehézséget az álhírek felismerése. Közönségtől függően vegyesek a tapasztalatok azzal kapcsolatban, hogy ki mennyire követi a híreket, a legfiatalabbak közül sokan már a fontosabb eseményekről is csak TikTokon vagy Twitteren informálódnak, számukra a Facebook is eltűnőben van.” 

Ha példázni kéne, mi ellen szükséges a Harmony Square, elég megnézni a nagykövetség Facebook-oldalát, cikkünk írásakor a kommentszekcióban elég furcsa bejegyzések is találhatók. David Pressman nagykövet bejegyzésére, amelyben egy vacsoráról számol be Rubik Ernővel és magyar innovátorokkal, egy kommentelő azt írta: „Törődj a saját dolgoddal, ne avatkozz bele a Magyar belpolitikába!” Arra a hírre, hogy az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége közép-európai programot indít, egy másik kommentelő pedig ezt: „Köszönöm nem kérek, kultúra váltás CIA segítséggel!! Az amerikai demokrácia egy kalap szar semmi több és nem ér többet. Nem nyíltan háborúznak hanem NGO-kal és programokkal!” 

Arról, hogy a nagykövetség hogyan viszonyul ehhez a jelentős troll-tevékenységhez, a szóvivőtől diplomatikus választ kaptunk. Azt mondja, naponta találkoznak dezinformációval a legkülönbözőbb csatornákon keresztül, a közösségi médiában, a hagyományos sajtóban, a reklámokban és a szájról szájra terjedő hírekben. „Célunk, hogy világos, egyenes és tényszerű tájékoztatást nyújtsunk az Amerikai Egyesült Államok politikáiról, hogy az emberek megértsék a problémákat és saját maguk hozhassák meg döntéseiket. Mindig arra bátorítjuk az embereket, hogy megbízható forrásokból tájékozódjanak.”

A Harmony Square a világon bárki számára elérhető, Magyarországon a követség már több ezer emberrel ismertette meg a játékot, de bárki ki is próbálhatja a harmonysquare.game oldalon. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.