Másokról gondoskodott, most lábra sem tud állni

Élet + Mód

A sclerosis multiplexszel küzdő magyarok hozzátartozóinak fele szorong egy friss felmérés szerint. Nem ok nélkül.

Harmincöt éves volt Anikó, a csorvási szociális otthon főnővére, amikor kiderült, hogy sclerosis multiplexes. Ez a gerincvelőt és az agyat érintő betegség, gyógyíthatatlan, csak az állapot romlását lehet valamennyire lassítani. Anikónál ez sokáig jól sikerült, de tíz évvel a diagnózis megismerése után elesett, combnyaktörést szenvedett. Nagyon éles volt a kontraszt, amit akkor a családja megtapasztalt: a kétgyerekes anya, aki főzött, mosott, takarított, nem tudott többé járókeret nélkül mozogni. A gyerekek azóta fölnőttek, de Csorváson laknak, bármikor tudnak segíteni, a szülők – már nyolcvan év fölöttiek – szintén, mert a szomszédban élnek. Nagy keserűség számukra, hogy látniuk kell lányuk állapotának romlását. Anikó legfőbb támasza a férje, aki közben három műszakban dolgozik. A 80 kilométerre lévő Szegedre is ő viszi autóval Anikót kontrollvizsgálatokra, olyankor szabadságot kell kivennie.

Erről, a betegek családjának megváltozott életéről szól a Magyar Sclerosis Multiplex Betegekért Alapítvány egyik filmje a három közül, amelyek csütörtökön kerültek föl a YouTube-ra. Anikó sorsa azért különösen érdekes, mert korábban ő gondoskodott másokról. Egy ápolóról sok mindent el lehet képzelni, csak azt nem, hogy maga is segítségre szorul, súlyosan megbetegszik. Pedig ez gyakran előfordul.

Az alapítvány a mintegy tízezer sclerosis multiplexszel (SM) élő beteget és a környezetükben élő több mint harmincezer családtagot képviseli. A három film elkészítésével az a célja, hogy megmutassa, hogyan élik meg a közvetlen hozzátartozók egy ilyen gyógyíthatatlan beteggel a mindennapokat. Ezeket a helyzeteket nem csak az SM-betegek családja éli át. A problémák nagyrészt ugyanilyenek a mozgásukban bármilyen módon korlátozott betegek esetében. A családtagok többnyire nem tanulták, hogyan kell ápolni, mire kell felkészülni. Ennek azért van jelentősége, mert a betegek életkilátásai nem csak a kezelésen és saját hozzáállásukon múlnak, hanem nagyban azon is, a családtag, aki mellettük áll, hogyan bírja a megpróbáltatásokat.

Az alapítvány a filmek nyilvánosságra hozatala napján online sajtótájékoztatót tartott, hogy felhívja a figyelmet az ápoló családtagok helyzetére.

Szántai Anita, a Magyar Sclerosis Multiplexes Betegekért Alapítvány elnöke beszámolt arról, hogy készítettek és ingyen hozzáférhetővé tettek egy könyvet is, amely a gondozó családtagoknak alapvető ápolási ismeretekkel szolgál. Elmagyarázza azt is, hogyan célszerű berendezni a lakást, miképpen lehet elérni, hogy otthon maradhasson a beteg.  

Készíttettek egy felmérést is az SM-betegeket gondozó családtagok fizikai és lelki állapotáról. Ezekre az emberekre más országokban is nagyobb figyelem irányul az utóbbi időben. Tanulmányok szólnak arról, hogy kétharmadukra jellemző a kóros szorongás, és sokan depresszióban szenvednek. A magyar alapítvány kérdéseire augusztusban és szeptemberben 229-en válaszoltak. Deli Mónika szociológus az eredményeket ismertetve arról számolt be, hogy az önkéntes válaszadók munkaképes korúak, falusi, kis- és nagyvárosi egyaránt volt közöttük, többségük nő. E családtagok fele saját párját, élettársát, házastársát ápolja, ötöde a gyermekét, hatoda az édesanyja vagy az édesapja támasza.

A válaszadók fele tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel élő SM-beteget segít – ez a 20-as, 30-as, 40-es életévek betegsége, sokan a diagnózis tudatában még dolgoznak, gyereket szülnek, háztartást vezetnek –, a többiek között azonban vannak, akik állandóan gondozásra szoruló ember mellett állnak. A harmaduk érzi úgy, hogy teljesen vagy inkább felkészült erre a feladatra, harmaduk közepest ad magának ebből a szempontból, a harmadik harmadba tartozók teljesen felkészületlennek tartják magukat.

„A válaszadók 40 százaléka saját egészségi állapotára közepes vagy annál rosszabb értékelést adott. Ezt annak a tudatában érdemes értékelni, hogy ebben a helyzetben

sokan relativizálják a saját állapotukat, hiszen egy náluk kiszolgáltatottabb embert gondoznak, tehát erősnek kell lenniük”

– mondta Deli Mónika.

Saját lelki állapotát a válaszadók fele közepesnek vagy annál rosszabbnak ítélte meg. Minden második segítő családtag kimerültnek érzi magát. Szintén nagyjából a fele az érintetteknek arról számolt be, hogy gyakran szorong az ápolt beteg állapota vagy a körülmények miatt, amelyek között élnek. A tartós betegség sok pénzbe kerül, az SM-betegek a diagnózis után gyakran még tudnak dolgozni valameddig, de ahogy romlik az állapotuk, ez már lehetetlen. A válaszadók harmada számolt be arról, hogy amióta a betegséggel élnek, romlott a család anyagi helyzete, és ez a helyzet hat a segítő családtag munkaerőpiaci helyzetére is. A családtagok egyharmada nyilatkozott úgy, hogy az ápolás miatt rövidített munkaidőben tudott tovább dolgozni, vagy állást változtatott. Tíz százalék arról számolt be, hogy az SM-beteg mindennapos segítése miatt már nem tud dolgozni. Jellemző az is, hogy ahogyan romlik a beteg állapota, úgy romlik a család anyagi helyzete.  

A legnehezebb feladatok közé tartozik megküzdeni a beteg depressziójával.

Ugyanilyen nehéz topon maradni érzelmileg kimerülten, és az anyagi kiszolgáltatottságot is sokan említették. A szociális segély, egy hozzáértő ápoló időnkénti segítsége, a stabil munkahely, a kiszámítható környezet sokat lendítene a család helyzetén. A legtöbben mégis pszichológiai támogatásra tartanának igényt, mert elszigeteltnek érzik magukat.

It takes a village – ezt a kifejezést használta Rajda Cecília egyetemi docens (Szegedi Tudományegyetem Neurológiai Klinika), a Magyar Neuroimmunológiai Társaság alelnöke azt szemléltetve, hogy „egy egész falunyi embert” érint egy SM-beteg diagnózisa, és az is ugyanilyen sok emberen múlik, hogy az életminősége ne romoljon nagyon. Szociális munkás, beteghordó, nővér, rokonok, barátok is érintettek a közvetlen családtag mellett.

„Látjuk, ahogy jön be időről időre a házastárs, és egyre inkább hervad le az arcáról a mosoly, látszik rajta a kimerültség”

– mondta a doktornő. A helyzet, hogy évtizedekig eltartó ápolásra kell berendezkedni, nagyon próbára teszi a családokat, amelyekkel Rajda Cecília orvosként kapcsolatban áll. Már az nehézséget okoz sok betegnél, hogy eljusson az orvoshoz. A rendszerszintű betegszállítás azt jelenti, másfél-két órán át kell egy járműben együtt ülni, olykor szűkösen, más betegekkel. A legjobb megoldás az SM-betegek számára, ha a családtag hozza őket. Ezt azért is jobban szeretik az orvosok, mert az a tapasztalat, hogy a találkozón elhangzott információkból körülbelül harminc százalék marad meg a beteg emlékezetében. Ha ketten hallgatják az orvost, együtt máris több mindent jegyeznek meg. Ennek a megfelelő életmód kialakításában van nagy jelentősége, és megakadályozza, hogy a beteg elszigetelődjön a problémáival. Rajda Cecília hangsúlyozta azt is, hogy ezeknek az ápoló családtagoknak el kell menniük szűrővizsgálatokra. Ez rendre elmarad, hiszen a gondozott beteg egészségére figyelnek.

Jellemző, hogy a betegségnek van rosszabbodó és javuló szakasza. Egy idő után, ahogy sorakoznak a nehézségek, már az is gondot okoz, hogy feljusson az emeleti lakásba a beteg és hozzátartozója. Kertes házba vagy földszinti lakásba kell költözni, ami nagyvárosban drága. Marad a kisváros és a falu. Rajda Cecília tapasztalata, hogy a másodlagosan romló állapotú SM-betegek rendre kisvárosba vagy falura költöztek. Segítő szándékú emberekből ott sincs kevesebb, a pszichológushoz és a gyógytornászhoz azonban többnyire nehezebb ilyen helyről eljutni.

B. Papp László egészségügyi szakújságíró arról számolt be, hogy az Anikó életét bemutató film forgatása idején a csorvási házaspár negyvenöt percig körözött a szegedi klinika körül. Sokára tudtak olyan parkolót találni, ahol végre volt elég hely ahhoz, hogy a férj át tudta emelni a feleségét az ülésből a kerekesszékbe. Van, akinek ez csak bosszantó apróság – az ilyen családoknak az egész napját meghatározza.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.