Spotify: kedves skandináv startupból gonosz multi?

Élet + Mód

Előbb megreformálta a teljes zeneipart a cég, majd eljött a szomorú valóság: lehúzott előadók, pénzen vett protekció, de néha még az sem biztos, létező művész zenéit hallgatjuk-e. Közben a főnök az ezen keresett pénzből fegyvergyárakat támogat.

Bár egyelőre kérdéses, milyen változást hoz, hogy Daniel Ek ügyvezető elnök lett vezérigazgatóból a Spotify-nál január 1-től, a céggel és a személyével kapcsolatos problémák nem mérséklődtek. A világ zenehallgatási szokásait alapvetően átalakító streamingplatformról az elmúlt hónapokban csak azt hallani, hogy sorra hagyják ott őket az előadók: a legnagyobb név talán a Massive Attack, de olyan underground körökben jól ismert produkciók is csatlakoztak a bojkotthoz, mint a Deerhoof vagy a Xiu Xiu. 

Az avantgárd rockban utazó Deerhoof alapítója, Greg Saunier nyáron fogalmazta meg azt, ami már régóta sokak szemét szúrja: a Spotify a zenészeknek alig fizet, miközben olyan jobboldali konteós podcastereknek kiemelt szerződést kínál, mint a Donald Trump győzelmét is segítő Joe Rogan. A Deerhoof távozásához vezető utolsó lépés az volt, amikor kiderült, hogy Daniel Ek közel 700 millió dollárt fektetett a Helsing nevű európai védelmi technológiai cégbe, ami AI-alapú fegyverrendszereket és drónokat fejleszt. Ek egy nyilatkozatában azt mondta: a Helsing célja, hogy „etikus módon védje a demokratikus értékeket”, de a kritikák szerint az etikailag és demokráciaügyileg is minimum megkérdőjelezhető gázai háborúban használják a Helsing termékeit.

Saunier szerint erkölcsileg elfogadhatatlan, hogy a Spotify bevételeiből származó vagyon katonai célokra menjen, ezért a Deerhoof eltávolította teljes katalógusát a platformról. Ezt követték még olyan, a körben ismert nevek, mint a Budapesten is visszajáró vendégnek számító Xiu Xiu, a King Gizzard and the Lizard Wizard, Jim O’Rourke, a Godspeed! You Black Emperor, a legnagyobb név a távozók között pedig eddig a tényleg abszolút A-kategóriásnak számító Massive Attack. A tiltakozók közös érve, hogy nem akarnak hozzájárulni egy olyan platform sikeréhez, amelynek vezetője háborús és megfigyelési technológiákba fektet. Bár ezek a lépések anyagilag nem rengették meg a Spotifyt – negyedévente mintegy 4,8 milliárd dolláros bevételt termel –, a gesztus nagy visszhangot váltott ki a zeneiparban, különösen a fiatalabb, politikailag tudatos közönség körében.

Bár a Spotify nagy csinadrattával mutatja be új fejlesztéseit (veszteségmentes minőség, appon belüli üzenetküldés stb.), valójában arra utalnak a jelek, hogy ez a techvállalkozás is bejárja az utat, amit nagyjából minden sikeres startup: a lelkesítő kezdés után felvillanó szinte utópisztikus ígéretek szép lassan köddé válnak, a cég egyre inkább hasonlít egy hagyományos multira, a minőségre való törekvést átveszi a profitorientáltság, a végére pedig már nem is jónak tűnik, hanem egy az életünkre reátelepedő, kvázi monopóliummal rendelkező aljas társaságnak. Ilyen volt a Google, ilyen volt a Facebook, és bár kicsiben, de ugyanezt az utat járja be a Spotify:

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Így néz ki most a Matolcsy-körhöz került, elhanyagolt, majd visszavett Marczibányi sportcentrum - FOTÓK

226 millió forintot követel a II. kerület attól a Matolcsy-körhöz került cégtől, ami egy vita következtében nem fejlesztette a kerület egykori ékességét, a Marczibányi téri sporttelepet. Itt régen pezsgő élet zajlott, mára leromlott, az önkormányzat most kezdi el a renoválást, miközben pert indított. Játszótér, kutyasétáltató, sétány, park és egy uszoda építése maradt el. 

A fejünkre nőttek

Két csodabogár elrabol egy cégvezért, mert meggyőződésük, hogy földönkívüli. Jórgosz Lánthimosz egy 2003-as koreai filmet remake-elt, az ő hősei azonban különc bolondok helyett tőrőlmetszett incelek, akiket azért megérteni is megpróbál.

Visszatér

  • - turcsányi -

Johnny Cashnek van egy ilyen című száma, az 1994-es American Recordings című albumán. Nem is az övé, egy Nick Lowe nevű zenészé, aki egy ideig Cash rokona volt – az ő eredeti változatát használta például a pilot vége főcíméhez a Maffiózók (The Sopranos).

Tökéletes egyenlőség

Egy viking törzsfőnökről szóló animált tanmesével indul a film, aki népe minden tagjának (beleértve önmagát is) levágatta a bal kezét (szolidaritásból, mivel a fia bal keze odalett az ellenségtől menekülve), így akarván megőrizni az egységet.

A rossz dolog

Kínálta magát a trauma jelenkori uralmáról szóló kritikai panaszáradat Eva Victor debütfilmje kapcsán. A film több elemzője kiemelte, hogy a Bocs, kicsim erőssége éppen abban rejlik, hogy ellenáll e narratív toposznak.

Perkusszív vérvonal

A cimbalom története valódi sikersztori: az 1870-es években a cseh származású, Budapesten letelepedett hangszergyáros, Schunda Vencel József megalkotta kora népszerű kocsmai hangszerének tökéletesített változatát, a pedálcimbalmot, 1906-ban pedig már a tízezredik (!) példányt szállították ki a Magyar utcai manufaktúrából.

Suttogó szó-képek

  • Dékei Krisztina

A 2016-tól Berlinben élő, de idén hazaköltöző művész viszonylag korán, 2012-ben megtalálta egyéni kézjegyének alapelemét, a pixelt (talán a legismertebb ilyen műve a 2014-es Akadémiai pénisz), majd az ezen alapuló színezést: interaktív alkotásai csak akkor váltak láthatóvá, ha a közönség kiszínezte a tényleges pixeleket.

Fejszék és haszonnövények

  • Molnár T. Eszter

A táncos székekből összetolt emelvényen lépked. A székek mozognak, csúsznak, dőlnek, billennek, a táncos óvatos, de hiába, végül így is legördül.