Megírták, nem maradhattak

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. május 20.

Élet + Mód

A Kommerszant orosz napilap tucatnyi újságírója állt fel két kollégájuk elbocsátása miatt.

Felmondott Gleb Cserkaszov, a Kommerszant című tekintélyes orosz gazdasági napilap főszerkesztő-helyettese és a lap további tíz újságírója, mert nem értenek egyet Ivan Szafronov különtudósító és Makszim Ivanov, a politikai rovat helyettes szerkesztője elbocsátásával.

Ezt Cserkaszov jelentette be hétfőn Facebook-bejegyzésében. A két munkatársnak Aliser Uszmanov laptulajdonos, főrészvényes döntése miatt kell távoznia, mert április 17-én egy cikkükben arról írtak, hogy Vlagyimir Putyin elnök májusban tárgyalni fog a Szövetségi Tanács (az orosz parlament felsőháza) elnöke, Valentyina Matvijenko lehetséges felmentéséről. A felsőházi elnök valószínű utóda a cikk szerint Szergej Nariskin, a Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) igazgatója lehet.

Egy meg nem nevezett magas rangú kormányzati tisztségviselő azt mondta a lapnak, hogy Matvijenko az Orosz Nyugdíjalap vezetője lesz. Ugyanaznap hasonló értesülést közölt a Dozsgy tévécsatorna is. Matvijenko és Nariskin szóvivője azonban egyaránt cáfolta, szóbeszédnek minősítette a hírt.

Vlagyimir Zselonkin, a Kommerszant vezérigazgatója azzal indokolta Szafronov és Ivanov elbocsátását, hogy a Matvijenko távozásáról szóló cikk előkészítésénél "megszegték a lap szerkesztőségi normáit". Arról nem nyilatkozott, hogy konkrétan milyen normákról van szó, és elzárkózott attól is, hogy kommentálja a laptulajdonos beavatkozását.

Ez két hónapon belül már a második hangos botrány a Kommerszantnál. Márciusban Marija Karpenkónak, a lap pétervári irodája munkatársának mondtak fel, mert Telegram-oldalán bírálta Alekszandr Beglov szentpétervári megbízott kormányzót. Zselonkin akkor arra hivatkozott, hogy a Telegram-oldal már nem tekinthető személyes platformnak egy szociális hálózatban, hanem valódi médium, és a Kommerszant újságírói munkaszerződésük alapján nem dolgozhatnak más sajtóorgánumnál.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.