A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) áprilisban tette közzé felhívását, május 5-én 14 óráig lehetett beadni a pályázatokat az összesen 2184 négyzetméternyi terület határozatlan idejű használatára. Az MNV a határidő letelte után másfél hónappal is titkolta az Erzsébet tér 11.-re vonatkozó pályázat eredményét. Sem visszavonásáról, módosításáról, sem az értékelés határidejének meghosszabbításáról nem ad tájékoztatást.
Mára azonban felszállt a füst: az MNV közzétette Igazgatóságának 78/2025 (IV.02.) IG számú határozatát. Ebből tudható, hogy a Budapest szívében, a turistaforgatag közepén álló ingatlanegyüttesre meghirdetett pályázatra az ajánlattételi határidő lejártáig egy ajánlat érkezett. „A határidő lejártát követően további pályázati ajánlatok benyújtására nem került sor.
A pályázati ajánlatot STU-SZA Szolgáltató Kft. nyújtotta be. A benyújtott pályázati ajánlat érvényes, így a lefolytatott pályázati eljárás eredményes. Kiíró a bérleti szerződést a pályázat nyertesével köti meg.”
Az Erzsébet tér 11. számon meghirdetett két műemlék jellegű ingatlan valóban Budapest szívében található: „a Budapest–a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út világörökségi helyszín védőövezetében” – olvasható a kiírásban. A műemlék jellegű buszpályaudvar 1386 négyeztméter, a közterület 2184 négyzetméter alapterületű. A bérbeadandó 2184 négyzetméter összesen 2156 négyzetméter hasznos területtel és 28 négyzetméter burkolt sétányfelülettel rendelkezik. Az MNV bruttó 127 ezer forintot kért a pályázati anyagért, az ingatlanok minimális havi bérleti díját 14 millió 924 ezer forintban határozta meg.
A STU-SZA Szolgáltató Kft. a Prime Multi Zrt. érdekeltsége, aminek egyszemélyes tulajdonosa Varga Lajos.
A pályázati kiírásban nem volt elvárás, hogy olyan cég is jelentkezhet, amelynek az elmúlt üzleti évében nulla forint árbevétele volt, így ennek köszönhetően a STU-SZA megfelelt a követelményeknek. Az elvárás ugyanis az volt, hogy a pályázó vállalkozás „turisztikai, vendéglátási, kulturális és kereskedelmi tevékenység üzleti célú folytatásában a kiírást megelőző legalább 3 naptári éven belül legalább két lezárt üzleti évben közreműködött és abból legalább egy üzleti évben évi nettó 10 millió forint árbevétele volt.” Nos, a STU-SZA Kft.-nek 2024-ben nem volt árbevétele, 2023-ban azonban 25 millió, 2022-ben 22 millió forint. Ráadásul a STU-SZA képes volt arra a varázslatra, hogy 2024-ben a 0 forint árbevétel 667 millió forint nyereséghez segítette, 2023-ban hasonlóképpen: 25 millió árbevétel 337 millió forint nyereséget hozott, 2022-ben 21 millió bevétel 53 millió forint adózott eredményt produkált.
Az Erzsébet téren a 2010-es évek elejétől van jelen Varga Lajos borozós cége, a pályaudvar egykori le-felszálló, csomagrakodó területén kültéri vendéglátóhelyeket üzemeltető Fröccsterasz Kft. Kezdetekben csak a külső tereit bérelte, a terminál belső tereit egy másik vállalkozás vitte, azt csak 2016-ban vette magához.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!