Koncert

Másodjára is megrendítő

Tom Jones

A walesi énekes dupla évfordulót ünnepel: három héttel a budapesti koncertje előtt töltötte be 85. életévét, és hatvan éve jelent meg Along Came Jones című első albuma, rajta az It’s Not Unusual című slágerrel.

Ha összeállítanánk minden idők legnépszerűbb Tom Jones-örökzöldjeit, az élbolyban biztosan ott lenne ez a szám, az 1968-as Delilah, a két évvel korábbi Green, Green Grass of Home, az amerikai piacon legnépszerűbb She’s a Lady (1971), vagy éppen Burt Bacharach klasszikusai, az I’ll Never Fall in Love Again (1968) és a What’s New Pussycat? (1965). Nem hiányozhatna a listáról a Prince-féle Kiss (1988) feldolgozása sem, illetve a Mousse T. művésznevű német dj-vel közös, rádióbarát dance-pophimnusz, a Sex Bomb (1999) sem. Azért ez a felsorolás, mert bár 2021 tavaszán megjelent a Surrounded by Time című stúdiólemez (amellyel az akkor majdnem 81 éves Jones lett a legidősebb férfi előadó, aki új anyaggal került az albumtoplista élére az Egyesült Királyságban), még hónapokig a What’s New Pussycat? – negédes hangulatával, bugyuta szövegével és teátrális manírjaival – indította fellépéseit.

Az utóbbi években azonban a Surrounded by Time legőszintébb és legmegrendítőbb vallomása, az I’m Growing Old teremti meg az esték atmoszféráját: előhangként egy rádióadás (esetleg tévéműsor) narrátorát halljuk, aki 1940-et „rendkívüli évként” írja le, majd egyenletes zongorajáték kapcsolódik be, és a vaksötétben hagyott színpadra az óvatos léptekkel érkező Jones mély baritonon, beletörődő, bölcs tónusban kezd énekelni az öregedés testi-lelki stációiról.

Máris teljesen tiszta minden, nincsenek felesleges körök, harsány manírok, érdektelen látványelemek. Talán a színpadra lépés és az első hangok után megnyilvánuló lelkes fogadtatás kicsit alábbhagy, de Gary Wallis brit dobos, aki 2009 óta Jones állandó zenekari vezetője, ügyesen gondolta, hogy a közönség, ha igazán szereti az előadót, nem a fél évszázad alatt kanonizált kedvencekre, hanem a máséhoz nem fogható hangra kíváncsi az egyes turnéállomásokon. A második dal, a Leonard Cohen-féle Tower of Song egyértelművé teszi, hogy retrospektív koncertre érkeztünk, ahol a dalok sorrendje tudatos ívet rajzol ki, amelyet Jones mostanra kicsit gyengébb, de még mindig hihetetlenül erős hangja tart egyben.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.

Feláldozhatók

Az EU elvileg olyan, szociális célú kormányzati erő­feszítéseket is támogat, amelyek célja a társadalom peremén élők életesélyeinek a javítása. Ám Orbán Brüsszellel vívott öncélú és öngyilkos háborúsdija ezeket a kifizetéseket is hátráltatja: durván 260 milliárd erre szánt forint lóg a levegőben. Pedig a magyar kormány a pedagógusok béremelését is ehhez a forráshoz köti.

Keresztyén hadművelet

Egy jól meghatározható csoport szervezetten viszi át a munkavállalókat, az ellátottakat és az érintett önkormányzatokat a Magyar Pünkösdi Egyház (MPE) szociális rendszeréből a reformátusokhoz. Az akció központi alakja kiváló fideszes kapcsolataira is hivatkozik.

Katonás kiszervezés

Kilenc állami, főleg hadiipari cég köt ki rövidesen a kormány által mára meghatározó méretűvé fel­duzzasztott 4iG Csoportnál. Az eddig államosító és mindent ellenőrző Orbán-vezetés hirtelenjében úgy találta, hogy az állam szakértelem híján nem annyira alkalmas a hadiipari cégek tulajdonlására.