Sikeres lett producerként, nem is számoltak vele színészként – Michael Douglas most visszavonul

Mikrofilm

Michael Douglas bejelentette: nem színészkedik többet, ha csak nem jön valami nagyon különleges ajánlat – inkább a feleségét, Catherine Zeta-Jonest nézné dolgozni. Visszatekintünk karrierjére, benne a Száll a kakukk fészkére elkészültére és legendás szerepére a Tőzsdecápákban. 

Idén 50 éves Milos Forman Oscar-díjas filmje, a Száll a kakukk fészkére, a július 4-12. között zajló Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztiválon mutatták be a film felújított változatát. A vetítésen részt vett a film egyik producere, Michael Douglas, akit a másik producer, a 2014-ben elhunyt Saul Zaentz fia, valamint a renderő Forman családja is elkísért. A cseh származású Forman mindig is a fesztivál nagy támogatójának számított, ez is közrejátszhatott abban, hogy épp itt mutatták be filmjének új változatát. Douglas Karlovy Varyban életműdíjat vehetett át, és több meglepő kijelentést is tett.

„Nagyon mozgalmas karrierem volt. De 2022 óta okkal nem dolgoztam, rájöttem, hogy le kell állnom”

– nyilatkozta. Eddigi utolsó szerepe a 2022-ben forgatott, de csak tavaly bemutatott, az Apple TV+-ra készülő Franklin című történelmi sorozat volt, melyben ő alakította a címszereplőt, Benjamin Franklint. (Kritikánk a sorozatról itt!) Az utolsó szerepe azonban vélhetően nem ez lesz: 2020 óta készülőben van a Reagan & Gorbacsov című minisorozat, melyben Douglas alakítja az amerikai, Christoph Waltz pedig a szovjet elnököt, de erről évek óta semmilyen hír nem érkezett; Looking Through Water című családi drámájának forgatása azonban már befejeződött, ebben többek között fiával, Cameron Douglasszel játszik együtt.

 
A Franklin című sorozatban 

„Közel 60 évig elég keményen dolgoztam, nem akartam holtan összeesni a forgatáson” – magyarázta. A most 80 éves színész mögött valóban páratlanul gazdag és színes karrier áll, amely során színészként és producerként is sikerült maradandót alkotnia.

Színészcsaládba született. Apja, Kirk Douglas igazi hollywoodi ikon volt olyan filmekkel, mint a Spartacus, A nagy karnevál, A rossz és a szép vagy A dicsőség ösvényei, összesen három Oscar-díjra jelölték, 1996-ban pedig tiszteletbeli Oscarral jutalmazták, 2020-ban 100 éves korában hunyt el. Anyja ugyancsak színésznő, aki sorozatok mellett feltűnt a magyar származású André De Toth 1955-ös Az indián harcos című westernjében, illetve a Repülők, vonatok, autók című vígjátékban is. Öccse, Joel Douglas, valamint féltestvére, Peter Douglas producerként ismertek; másik féltestvére, Eric Douglas pedig ugyancsak színész lett, de inkább standuposként ért el sikereket

Michael Douglas a 60-as években kezdett el színészkedni, első jelentősebb szerepe David Miller Hail, Hero! című 1969-es drámája volt. Ebben egy olyan fiatalt alakított, aki képtelen eldönteni, csatlakozzon-e a sereghez, vagy inkább éljen hippiként – a színészt ezért egyből Golden Globe-ra jelölték, mint ígéretes fiatal tehetséget. A kezdetektől fogva érdekelte a kamera mögötti munka is – már korán megalapította első független produkciós cégét, a hangsúly azonban ekkor még a színészkedésen, azon belül is a televízión volt: 1972 és 1976 között láthatták a nézők a San Francisco utcáin című kultikus sorozatban Steve Keller felügyelőként. A show igazi sztárja azonban még nem ő, hanem Karl Malden volt, akire Douglas egyféle mentorként tekintett.

Producerként 

A Száll a kakukk fészkére című 1962-es Ken Kesey-regény jogait apja, Kirk Douglas szerezte meg a 60-as években, eredetileg azért, hogy egy Broadway-darabot készítsen belőle. Ezt végül 1963-ban mutatták be, és maga Kirk Douglas alakította a főszereplő McMurphyt. Az igazi sikert a színpadi változatból azonban a 2001-es érte el, amely megnyerte a legjobb felújítás Tony-díját, a Kirk Douglas helyébe lépő Gary Sinise-t pedig jelölték a díjra.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.