Több mint negyven éven át volt április negyedike piros betűs ünnep, egy 1945-ös hírügynökségi jelentés alapján ugyanis e napra mondták, hogy Magyarországot teljes egészében felszabadították a náci megszállás alól a szovjet csapatok. Azóta tudjuk, hogy a pontos dátum április 13-a volt, mindez azonban nem izgatta a Rákosi-korszak rendeletalkotóit, s az ötödik évfordulón a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa törvényerejű rendeletben nemzeti ünneppé nyilvánította április negyedikét, s egyúttal az elesett szovjet katonákra való megemlékezés napjává is tette. Az ünnepi események (iskolai, munkahelyi ünnepségek, stb.) közül kiemelkedett az ismeretlen katona sírjának megkoszorúzása, illetve a Felvonulási téren rendezett katonai díszszemle, amit 1955-től – vélhetően költségkíméletből – már csak ötévente, a “kerek” évfordulókon rendeztek meg.
A fortepan.hu-n találtunk három felvételt az 1980-as díszszemléről.
Fotó: fortepan.hu
Noha katonák állják a sorfalat, a fotók főszereplői azok a szerencsétlen középiskolások voltak, aki vélhetően nem lelkesedésből vonultak fel a dísztribün és a bámész tömeg előtt.
Fotó: fortepan.hu
A képsorozatból kiderül az is, hogy a koreográfia nem volt igazán átgondolt, hacsak a rendezők nem a birkaterelést akarták szemléltetni idétlen virágkalapba öltöztetett diákokkal.
Fotó: fortepan.hu
Április negyedike 1989-ben volt utoljára munkaszüneti nap, az utolsó díszszemlét 1985-ben rendezték.