A nemzetszemély szétszervezése

  • Kálmán C. György
  • 2012. március 19.

Első változat

A nemzetnek emlékeznie kell, és ugyan mi volna alkalmasabb az emlékezet fenntartására, mint a Nemzeti Emlékezet Bizottsága?

Régóta nagy élvezetet okoz nekem, hogy a kormányok (na meg a politikusok, politológusok, és bárki, akinek úgy hozza úri kedve) megszemélyesítik a nemzetet – mintha csak a nemzet lélegző, gondolkodó, létező személy volna (a neme nem is érdekes), „aki” mozog, reményekkel és vágyakkal bír, egészséges vagy deprimált (esetleg kibeszélni való traumái vannak). Igencsak kétes metafora ez; belátom, olykor hasznos (főleg beszédek, elemzések, prédikációk és harci jelszavak kiötléséhez), de legalább ugyanannyira veszélyes és/vagy mulatságos.

A mostani kormány például olyannyira komolyan veszi ezt a szóképet, hogy a személynek felfogott nemzet bizonyos életfunkcióit egyenesen intézményesíti. A nemzetnek nyilván vannak tervei – akar ezt-azt, megtervezi a jövőjét; akkor hát (szól a kormányparancs) legyen külön hivatala a teleologikus nemzetgondolkodásnak, legyen tervhivatal. Ma éppen az derült ki, hogy a nemzetnek emlékeznie kell, és ugyan mi volna alkalmasabb az emlékezet fenntartására (felfrissítésére, az emlékek közzétételére), mint a Nemzeti Emlékezet Bizottsága?

Elég nyilvánvaló persze, hogy előbb-utóbb törődni kell azokkal az emlékekkel is, amelyeket a legjobb volna elfelejteni – létrejön majd a Nemzeti Felejtési Ügynökség. De még számtalan további funkciója van (kell, hogy legyen) a személy-nemzetnek: vágyak, ösztönök, indulatok, és különféle (nemzet)testi működések: lélegzés, étkezés és ürítkezés, szexuális tevékenység, és így tovább. Kedves olvasóimra bízom, hogy a majdan hasonlóképpen bizottságokba-hivatalokba kiszervezendő nemzeti ténykedéseknek találó neveket találjanak.

Addig is remekül szórakozunk.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.