Nyilatkoznak a kereszténydemokraták

  • Kálmán C. György
  • 2012. március 25.

Első változat

Azért, mindig mondom én, csupa derű, tréfa és mulatság ez a mi NER-ünk, vegyük csak észre.

Itt van például a szabad szemmel alig észrevehető KDNP nyilatkozata, amely úgy beszél önmagáról, mármint a nyilatkozatról, mint hogyha valakitől (a nyilatkozótól, aki önmaga) idézne – és hát valóban, saját nyilatkozatát (kiadta a KDNP) az MTI-től veszi át. Innen az olyan megfogalmazások, mint „olvasható a KDNP vasárnapi közleményében” (holott éppen ez a KDNP vasárnapi közleménye), vagy hogy „az írás azzal folytatódik” (tényleg, mit ad Isten, ezzel folytatódik az írás), vagy „végül kijelentik” (tényleg végül jelentik ki, és éppen ezt). Tisztára, mint Jeles zseniális Álombrigádjában a párttitkár nagy nehezen felolvasott köszöntő beszéde.

Ami a tartalmat illeti, már ha ez a röhögéstől könnyes szemünkön át agyunkig egyáltalán elhatol, az volna a lényeg, hogy a KDNP bátran megszavazza azt a házszabály-módosítást, amelynek köszönhetően a Demokratikus Koalíció nem fog tudni frakciót alakítani. Hogy miért? A KDNP érezhetően nehezen tudja visszatartani a feltoluló minősítgetéseket, bár végül is – hihetetlen önuralomról téve tanúbizonyságot – nem mondják ki, hogy Gyurcsány rohadt, szemét alak; csak éppen körülírják. A DK alapíthatott volna frakciót – emelik fel intő ujjukat –, ámde „a rövidlátó politikai haszonszerzés miatt mindig is kapkodó szocialista karrieristák elmulasztották ezt a lehetőséget is”. És Gyurcsány és bandája ezzel még olcsón megússza.

De a KDNP erőt vesz magán, legyűri a zsigeri ellenszenvet, és előhozza – újra, mint a közlemény elején – a higgadt, jogilag megalapozott, vitathatatlan érvet: „A KDNP szerint Magyarország megújítása szükségessé teszi az országgyűlési törvény megszavazását.” (Mert „a közvélemény-kutatások alapján még mindig toronymagasan a választók bizalmát élvező pártszövetség – amelynek egyenrangú tagja a KDNP – egyedül kénytelen a törvényhozásban tenni az ország felemelkedéséért”.) Nincs mit tenni, ha egyszer Magyarországnak meg kell újulnia – márpedig meg kell!, ki vitatná? –, akkor az országgyűlési törvényt meg kell szavazni. Káprázatos argumentáció, huncut, aki fogást talál rajta: Magyarország megújítása gyakorlatilag bármely törvény esetében kényszerű, csaknem a természeti törvények erejével ható módon írja elő minden képviselő számára a megfelelő gomb megnyomását. Ha bárkinek bármi kétsége lenne, tegye csak fel magának a kérdést: akarom-e (és akarom-e eléggé) Magyarország megújítását?

A válasz aligha lehet kérdéses. És mérhetetlen (már-már gyurcsányista) rosszindulat mondathatja csak azt bárkivel, hogy ez az érv egyetlen szóra volna lefordítható: „csak”.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.