Sajtóközlemények

  • Kálmán C. György
  • 2013. május 14.

Első változat

A Fidesz sajtóosztálya hétvégén sem tétlenkedik – négy sajtóközleménnyel is előállt.

Nagy a kísértés.

Túlságosan is könnyű volna paródiát írni: szombat-vasárnap, munkaszünettel, megszentelt (keresztény!) pihenőnappal nem törődve, a Fidesz sajtóosztálya megfeszített munkával dolgozott, és három (közte egy kétrészes) közleményt bocsátott ki, amelyet az Országos Sajtószolgálat segítségével ízibe közzé is tett.

Nem idéznék belőlük sokat: pár mondat valamennyi, könnyen el lehet őket olvasni. Időrendben az elsőnek az a veleje, hogy Rogán Antal egyeztetni fog „a MÁV által tervezett, bizonyos vonatokat érintő gyorsvonati felár felülvizsgálatának ügyében”. Aznap volt egy másik közlemény, amely azt tartotta rendkívül sürgősnek közölni, hogy „a baloldal veszélyes és szélsőséges gazdaságpolitikája szegényítette el a magyar embereket”. Vasárnap két részben jelent meg (itt és itt) – immár magának Selmeczi Gabriellának az aláírásával – az a közlemény, amelynek fejlécén ez áll: „Az elfogadhatatlan, hogy Magyarországon egy maffiabaloldal van”, és arról szól, hogy a Fidesz „súlyosan elítéli és bünteti [?] a családon belüli erőszakot”.

Nagyon lehet röhögni, és én volnék az utolsó, aki lebeszélném erről kedves olvasóimat, de – mint már hozzászokhattak – én az empátia, a megértés, a segítőkészség pártján állok. Nem lehet egyszerű a Fidesz sajtósának lenni (bármennyien vannak is), és meglátszik a szövegeken a hajszoltság, az idegesség, a zaklatott lelkiállapot. Szívesen segítenék is az OS-t anyaggal ellátó, jobb sorsra érdemes sajtómunkásoknak, s javasolnám, hogy egészítsék ki a csapatot.

Kellene egy jó korrektor, aki tudja, hova, mikor kell vesszőt tenni (és hova, mikor nem) – nehéz, nem is egészen logikus szabályai vannak ennek a magyar írásban, de nem megtanulhatatlanok. Aztán szükség volna egy stilisztára, aki ügyel a helyes szórendre, kigyomlálja a fölös szavakat és az ismétléseket, fékezi a szövegek habzását; figyel állagra, illatra, felépítésre, egyáltalán: megóvja a szövegek kibocsátóit attól, hogy teljesen nevetségessé váljanak a túlfeszített, agyonzsúfolt stílus miatt.

De legfőképpen: valami megnyugtató, csillapító személyiségre volna szükség. Távol álljon, hogy (megszemélyesítve és egyúttal stigmatizálva) mentális zavart süssek egy egész párt egész sajtóosztályára, nem is pszichiáterért vagy ápolóért kiáltok én; de hát valamennyien emlékezhetünk zsenge gyermekkorunkból, milyen jól, megnyugtatólag, csillapítólag hatott annak idején az erős, nyugodt apai hátba veregetés, a meleg, szeretetteli anyai ölelés, a doktor bácsi puha kezének simítása – amikor ömlött szemünkből a könny, orrunkból más váladék, üvöltve és remegve, a felháborodás paroxizmusában, az elviselhetetlen méltánytalanság miatt hüppögve tiltakoztunk. Ezeket – akkor, ott – nem neveztük sajtóközleménynek.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.