Macesz huszár

  • ételhordó
  • 2013. november 15.

Ételhordó

Tizenhat éve, hogy először felkerestük a Kazinczy utca és a Dob utca sarkán álló éttermet (lásd: Kacsa és egyéb disznóságok, Magyar Narancs, 1997. május 15.), amit akkor és előtte sokáig Kiskacsának neveztek. Utána viszont - nem miattunk - elég hamar leáldozott a csillaga, helyette nyitották meg a Kőlevest, ami eléggé felkapott hely volt. Vagy mégsem?

 

false

Nemrég ismét profilváltás volt. A Macesz Huszár zsidó bisztróként (pontosabban jewish bistrónak) definiálja magát, mégsem kóser. "Csinálhatok például kóser kínai konyhát is, ha betartom az előírásokat, és kínai ételeket főzök" - nyilatkozott a tulaj, és ebben tényleg lehet valami. De a Macesz Huszár sokkal szerényebb is, mint, mondjuk, a Bock vagy egyéb, magát bisztrónak nevező prémium kategóriás vendéglátóhely. A Kőleveshez képest nem lett előkelőbb a berendezés, épp ellenkezőleg. Amolyan kockás terítős nagyiétkezője hangulat a jellemző, csak sokkal több asztal van.

A zsidó tojás (1290 Ft) sűrű és igen laktató, az étlap szerint májat is tesznek bele, de a hagyma eléggé lenyomja a többi ízt, így legfeljebb sejtéseink lehetnek az összetevőket illetően. A kétszemélyesnek is mondható, fazékban érkező és teniszlabda méretű maceszgombóccal bélelt húslevesből (1190 Ft) a hús, a főtt marha a legemlékezetesebb. Szilárdsága a lehető legideálisabb, nincsenek rajta kellemetlen kiegészítők, ha nem lenne csíkokra vágva, mustárral vagy egresszósszal a csodák kapuját tudná megnyitni. Most is közel járunk az efféle bebocsátáshoz, a leves és a sárgarépa teljesen rendben van, az egyébként korrekt gombóccal viszont pont úgy járunk, mint előbb a tojással. A különbség az, hogy itt nem a hagyma, hanem a bazsalikom, ami jóval több a kelleténél.

A Macesz Huszár burgerre (2650 Ft) viszont tényleg nem mondhatunk semmi rosszat. Kezdjük a körettel! Ha mindenhol ilyen hasábburgonyát adnának, még a berberek is ezt választanák a kuszkusz helyett. De az igazi különlegesség a burger. Igaz, hogy libából készült, de azt a bizonyos, semmivel nem összetéveszthető "szárnyasmellékízt" (amiért persze rengetegen odavannak) egyáltalán nem fedezzük fel benne. Jó a friss zöldséges töltelék, bírjuk, hogy zsemlye helyett mákos barheszbe tették a cuccot.

Mi mással zárnánk a sort, mint flódnival (1190 Ft)? Ötből három csillagot adnánk érte - ettünk jobbat és rosszabbat is. Kissé kevés a mák, kissé sok a dió.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.