Kőbüfé

  • ételhordó
  • 2013. november 8.

Ételhordó

Tizenöt éve kúl ez a büfé - állítja az Ételhordó.

A Széchenyi-hegyen, a fogaskerekű végállomásán álló vendéglátóegységet a neve alapján bádogpultos talponállónak gondolná az ember, ám a jól értesültek tudják, hogy erről szó sincs. Nem afféle lacikonyha, amit piacokon látni, inkább egy jelentősebb turistaházra emlékeztet.
De mielőtt belemennénk a részletekbe, nem árt tudni, hogy a Kőbüfé vagy tizenöt éve számít kúlnak, tudja isten, hogy miért. Sikerét leginkább a magyar néplélektanban való jártasságának köszönheti a tulaj: üzletét arra a közismert tényre alapozta, hogy honfitársaink eredendően lusták, és kirándulás ürügyén is inkább valami vendéglátóhelyen múlatják az időt.

false

Lehet, hogy tévedünk, de emlékeink szerint a korai Kőbüfé inkább az italozások terepe volt, az ételválaszték kizárólag babgulyásra korlátozódott, ami a növekvő érdeklődés nyomán előbb rántott ilyen-olyanokkal egészült ki, majd jelentős áremelésekkel. Ma már csak azért nem mondják rá, hogy étterem, mert rendelni és fizetni is a pultnál kell, meg különben is, milyen lenne már, hogy "Kőbüfé étterem"?

Kedden, késő délután érkezünk, amikor nem a kapkodós tömegétkeztetés üli torát, bár a hely nem is kong az ürességtől. Lehetünk öten. Odabent régi úttörővasutas és fogasos képekkel próbálták feldobni a hangulatot, másfelől hatalmas televíziókészülékkel, amit stílszerűen a National Geographicra hangoltak.

A legnagyobb meglepetést a barátságos kiszolgálás jelenti - a régi hétvégi tapasztalatok alapján erre nem számítottunk.

A májgaluskalevest (990 Ft) kicsit elsózták, de a két nagyméretű gombócot (ez lenne a galuska?) szerencsére nem, így sikerült valamelyest egyensúlyba hozni a dolgot. A vadassal (1800 Ft) viszont nem nyúlunk mellé. Külön meglepetés, hogy a tálalás kifejezetten belvárosi: szögletes tányéron, "kompozícióban" a cucc, és nemcsak szépen elrendezett. Legfeljebb a zsemlegombóc és a marha aránya zavaró. Az utóbbit elég szűkmarkúan mérték, pedig épp az benne a truváj: rég ettünk ilyen zsenge és ízletes főtt húst.

Volt még egy (két darab) túrógombóc (850 Ft) is, de szóra sem érdemes.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.