Femina

  • kertész lesek
  • 2014. június 13.

Ételhordó

Az Ételhordó munkatársa női labdarúgókról álmodik.

A pestújhelyi lokálpatrióták 1909. november 15-ét tekintik a "városalapítás" dátumának. E napon gyűltek össze a helyi notabilitások a Simon sörözőben, és mondták ki: Pestújhely legyen önálló település. De a szent söröző azután is a vendéglátás szolgálatában maradt, hogy Újhelyet Budapesthez csatolták (1950), igaz, államosított formájában rögtön az elkocsmásodás lejtőjére lépett. Azonban a mostani - több évtizedes - elnevezés nyomán azt feltételezzük, hogy 1970-ben ismét történelmet írtak a sörözőben. Vélhetően itt alakult meg az első női labdarúgócsapat, az FC Femina, mivel a klub székhelye a mai napig ide (XV., Bezsilla Nándor utca 2.) van bejelentve. Ám hiába a felbecsülhetetlen sportérték, nagyon is látszik, hogy az állami beavatkozásnak, majd a rendszerváltás utáni tulajdonosoknak köszönhetően a világháború előtti fénykorában elegáns épület és a hozzá tartozó kerthelyiség ma már nem csinál kedvet a fogyasztáshoz. A konténerek borítását idéző fémkerítés, a lebetonozott placc, a viharvert műanyag kerti ülőgarnitúra az igényesség látszatára sem ügyel. De úgy tűnik, vége a lejtmenetnek. A Femina homlokzatát immár kisvendéglő felirat is ékesíti.

false

Kedden, ebédidőben nincs egy teremtett lélek sem az autószerelő műhely udvarára emlékeztető "kertben", még pincér sem: a szolgálatunkra siető fiatalember fehér nadrágot és kötényt visel, ráadásul egyenesen a konyhából érkezik. Az étlap viszont meglepően bőséges, bár igen egysíkú. Elsősorban a rántott ételek dominálnak, sajttól a békáig van itt minden, amit elbír a prézli. Csontlevessel (500 Ft) indítunk, frissnek tűnik, nem kockásnak, ráadásul semmi nem hiányzik belőle, és a tésztája is rendben van. Reménykedve tekintünk a gombapaprikásra (1000 Ft) galuskával (200 Ft), nem sokáig. Menzákon szoktak ilyet adni a hét vége előtti utolsó munkanapon, igaz, sokkal kevesebbet: a nokedli és a gomba is "konzervgyárinak" tűnik. Akkor inkább jöjjön a luxus! Kis adag rántott libamájat (1250 Ft) rendelünk rizibizivel (200 Ft) és paradicsomsalátával (300 Ft), és milyen jó, hogy csak zónázunk!

A paradicsom színtelen, íztelen, azt a levet pedig, amiben úszik, nem sikerült azonosítanunk. Maradjunk annyiban, hogy vízzel is jobb lett volna, hát még ecettel! Ami a rántott májat illeti, leginkább azokra a fiúkra emlékeztet, akik előszeretettel hordanak öt-hat számmal nagyobb holmit. Az első harapásra csak a csupasz panír égett olaj ízével barátkozhatunk, de amikor végre eljutunk a már-már gél állagú, egyszerűen rossz ízű májig, egyáltalán nem sajnáljuk, hogy csínján bántak a belevalókkal. A rizs jó, a borsó kevésbé.

És a vége sem jobb! Pedig ránézésre úgy tűnik, hogy a csontleves mellett a Gundel-palacsinta (600 Ft) lehetne az egyetlen érvényes dobás. Persze csak akkor, ha a palacsinta tésztájába nem keveredik valamiféle káposztára emlékeztető mellékíz.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.