Magyar Király hotel - Bistro Tíz

  • kertész lesek
  • 2014. június 20.

Ételhordó

Az Ételhordó munkatársa a laza stílussal és a hideg barackkrémlevessel ismerkedik Székesfehérváron.
false

Pár évtizeddel ezelőtt meg azzal büszkélkedtek a bedekkerek, hogy Székesfehérvár belvárosát a lakberendezés Mekkája, a Domus áruház zárja le. Ma sincs másképp, ám ki lenne az a bolond, aki a divatjamúlt panelépületet dicsőítené, amikor a szomszédságban, ha úgy tetszik, a falához tapasztva büszkén áll a Magyar Király Hotel? Igazából az 1980-as években a bútoráruházat ragasztották az évszázados, ám sokáig menthetetlennek látszó szállodához, és akkor legszívesebben le is bontották volna, ám azóta megfordult a széljárás. A Magyar Királyt felújították, négy csillag van a bejáratán, a Domust viszont úgy hagyták. Nem csoda, hogy kínai vegyesbolt lett, s Napsugárnak nevezték el.

A szálló étterme is új nevet kapott. Úgy hívják, Bistro Tíz, ami azt jelzi, hogy a királyi városba is megérkezett az új típusú vendéglátás. "A Bistro Tíz laza stílusának köszönhetően kiváló helyszín üzleti megbeszélések, családi és céges rendezvények lebonyolítására, és olyan gasztronómiai élményt szeretne nyújtani, amely hiánycikk a székesfehérvári vendéglátópiacon" - olvassuk a honlapon, ám ennél sokkal csábítóbb, hogy hatalmas terasza van. Azt éppenséggel nem mondanánk, hogy szerda délután telt ház lenne, de azért ülnek itt-ott. Elég meglepő, hogy mindössze egy pincér viszi a teljes üzletmenetet. Előbb-utóbb ránk is sor kerül. Az ételválaszték inkább hagyományos, pontosan olyan, amilyet egy vidéki szálloda éttermébe saccolnánk. Ez lenne a "laza stílus"?

A hideg barackkrémleves (690 Ft) külsőre olyan, mint egy tányér felvert tojás, amit rántottának készítettek elő, legszívesebben beleszórnánk egy marék sót. Szerencsére az íze nem ilyen, valóban barackos, bár inkább szörpre emlékeztet, amit megbolondítottak némi tejszínnel. Az alján néhány falat gyümölcsöt is észlelünk, de ilyet rostos üdítőkben is találni. A borjú zsiványpecsenyére (2590 Ft) viszont nem mondhatunk rosszat. Kiválóan elkészített hússzelet hever tócsniágyon, ami hál' istennek inkább a könnyű palacsintatésztát, mint a megszokott ólmos lángost juttatja eszünkbe, de a lecsós-szalonnás körítés sem nehezíti el az egészet. Az pedig, hogy megszórták koktélparadicsommal, nos, egyáltalán nem volt ostoba ötlet. Az már inkább, hogy a végére hagyott créme brulée (690 Ft) külsőre pont olyan, mint a leves, csak éppen kisebb tányérban, egy babapiskóta és egy szelet narancs társaságában érkezik. Máshol vaníliapudingnak hívják az ilyet.

Legközelebb inkább sörözni fogunk Fehérváron.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.