Magyar Király hotel - Bistro Tíz

  • kertész lesek
  • 2014. június 20.

Ételhordó

Az Ételhordó munkatársa a laza stílussal és a hideg barackkrémlevessel ismerkedik Székesfehérváron.
false

Pár évtizeddel ezelőtt meg azzal büszkélkedtek a bedekkerek, hogy Székesfehérvár belvárosát a lakberendezés Mekkája, a Domus áruház zárja le. Ma sincs másképp, ám ki lenne az a bolond, aki a divatjamúlt panelépületet dicsőítené, amikor a szomszédságban, ha úgy tetszik, a falához tapasztva büszkén áll a Magyar Király Hotel? Igazából az 1980-as években a bútoráruházat ragasztották az évszázados, ám sokáig menthetetlennek látszó szállodához, és akkor legszívesebben le is bontották volna, ám azóta megfordult a széljárás. A Magyar Királyt felújították, négy csillag van a bejáratán, a Domust viszont úgy hagyták. Nem csoda, hogy kínai vegyesbolt lett, s Napsugárnak nevezték el.

A szálló étterme is új nevet kapott. Úgy hívják, Bistro Tíz, ami azt jelzi, hogy a királyi városba is megérkezett az új típusú vendéglátás. "A Bistro Tíz laza stílusának köszönhetően kiváló helyszín üzleti megbeszélések, családi és céges rendezvények lebonyolítására, és olyan gasztronómiai élményt szeretne nyújtani, amely hiánycikk a székesfehérvári vendéglátópiacon" - olvassuk a honlapon, ám ennél sokkal csábítóbb, hogy hatalmas terasza van. Azt éppenséggel nem mondanánk, hogy szerda délután telt ház lenne, de azért ülnek itt-ott. Elég meglepő, hogy mindössze egy pincér viszi a teljes üzletmenetet. Előbb-utóbb ránk is sor kerül. Az ételválaszték inkább hagyományos, pontosan olyan, amilyet egy vidéki szálloda éttermébe saccolnánk. Ez lenne a "laza stílus"?

A hideg barackkrémleves (690 Ft) külsőre olyan, mint egy tányér felvert tojás, amit rántottának készítettek elő, legszívesebben beleszórnánk egy marék sót. Szerencsére az íze nem ilyen, valóban barackos, bár inkább szörpre emlékeztet, amit megbolondítottak némi tejszínnel. Az alján néhány falat gyümölcsöt is észlelünk, de ilyet rostos üdítőkben is találni. A borjú zsiványpecsenyére (2590 Ft) viszont nem mondhatunk rosszat. Kiválóan elkészített hússzelet hever tócsniágyon, ami hál' istennek inkább a könnyű palacsintatésztát, mint a megszokott ólmos lángost juttatja eszünkbe, de a lecsós-szalonnás körítés sem nehezíti el az egészet. Az pedig, hogy megszórták koktélparadicsommal, nos, egyáltalán nem volt ostoba ötlet. Az már inkább, hogy a végére hagyott créme brulée (690 Ft) külsőre pont olyan, mint a leves, csak éppen kisebb tányérban, egy babapiskóta és egy szelet narancs társaságában érkezik. Máshol vaníliapudingnak hívják az ilyet.

Legközelebb inkább sörözni fogunk Fehérváron.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.