Munkácsy Hotel – Békéscsaba

  • ételhordó
  • 2016. december 16.

Ételhordó

Kövér Lászlótól a körösi halászléig

Két évvel ezelőtt Kövér László avatta fel Békéscsaba első négycsillagos szállodáját, nem is akármilyen szöveggel: „Azok az emberek, akik boldogulnak ebben a világban, olyanok, hogy reggel felkelnek, és megkeresik azokat a körülményeket, amelyekre szükségük van. Ha nem találnak ilyet, megteremtik őket!” A házelnök G. B. Shaw-t idézte, sajnos nem sikerült megfejtenünk, hogy miért – a beruházás javát uniós pénzből fedezték.

false

A Munkácsy ennek ellenére kívül-belül kellemes szálloda, külön dicséret illeti az igényes bútorokat, a jó ízlésről tanúskodó dekorációt, mivel ezek még ma sem magától értetődők egy négycsillagos magyar szállodában. (A wellnessrészleg inkább, de azt nem néztük meg.)

Ezért is oly igen szomorú, hogy péntek este az étterem csak azért nem kong az ürességtől, mert egy családi asztaltársaság ünnepel valamit. A személyzet igyekvő, kedves, de olyan érzésünk van, hogy ebben az igyekezetben az is benne van, hogy nagyon meg kell becsülni errefelé egy ilyen munkalehetőséget.

Nem esik rosszul a körösi halászlé (1190 Ft), de azt nem tudjuk, mivel érdemelte ki a jelzőjét. Az átlagnál valamivel jobb, de a négycsillagostól távol esik. A zöld pestós tagliatelle fenyőmaggal és grillezett kecskesajttal (2990 Ft) maga a megtestesült túlkapás. Az amúgy teljesen rendben lévő tészta pestóval és fenyőmaggal egyszerű, de különleges dobás lehetne, csakhogy rákarikáztak még két, nagy alakú grillezett sajtot is, mintha az éhes vendég reklamációjától tartanának. Így aztán létrejött egy olyan, össze nem illő „kompozíció”, melynek előzményét nem az olasz konyhában, hanem abban a szakácskönyvben kell keresnünk, ami először közölte a milánói sertésborda receptjét.

A magyar és olasz nekibuzdulások mellett az étlap az ún. paleo táplálkozás híveinek is kedvében akar járni, legalábbis az aszalt gyümölcsökkel töltött jércemell meggychutney-val (2390 Ft) ennek jegyé­ben született. A töltelék és a meggyes szósz valóban nagyszerű, a jérce viszont annyira száraz, hogy azt még a kiváló kiegészítők sem tudják feledtetni. Szinte morzsál.

Gesztenyés tiramisu-pohárkrémmel (1390 Ft) fejezzük be a vacsorát, amiről most legyen elég annyi, hogy túlárazott.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.