Konyha

  • ételhordó
  • 2017. január 5.

Ételhordó

Humorbombák után bomba konyha

Vajon száz év múlva a Dumaszínház bölcsőjére, a Rumbach Sebestyén utca és a Madách Imre út sarkán álló Godot kávéházra ugyanolyan emelkedett lélekkel emlékeznek, mint a maiak a Centrálra vagy a Hadikra? Mert az kétségtelen, hogy akik a 2000-es évek elején itt szórták humorbombáikat, ma a legnépszerűbb nevettetőknek számítanak, és az is igaz, hogy letaszították trónusukról a humor olyan nagyágyúit, mint Maksa Zoltán vagy a Markos–Nádas-duó, de ettől nem váltak legendává. Miért váltak volna?

false

És hát a Godot kávéház sem vált azzá. Cáfolhatatlan, hogy jó helyen van és jó időben, de 2013-ban már új nevet kapott, úgy hívták – kapaszkodjanak meg! –, hogy „Csináltam neked egy éttermet, és ez sem elég…” És tényleg nem volt elég, noha mindenféle gasztrobloggerek szuperlatívuszokban énekelték meg. Most viszont megint a ló túlsó oldalán ügetve Konyhának hívják a helyet, és megint csak szépeket hallani róla.

Péntek késő délután csak a szerencsének köszönhetjük, hogy van szabad asztal, kb. akkora, mintha egy szűk vasúti fülkében foglalnánk helyet – óvatosan kell a könyökkel mozogni, nehogy arcul csapjuk az asztalszomszédot. A kiszolgálás udvariasan lesajnáló, a választék szerény, de ígéretes. A japáni szuperlevessel, a ramennel (1900 Ft) magasra kerül a léc. Mindenből a legjobb, legyen szó gombáról, szójaolajról, hagymáról, rizstésztáról, a legcsodásabb azonban a vékonyra szelt főtt marha. Tényleg elolvadt a szánkban.

A kacsamell (3600 Ft) ugyancsak kiválóan elkészített húsnemű. Kár, hogy a batátapürés, szilvás és lila burgonyás köretből az utóbbi a legbőségesebb, merthogy az inkább csak optikai tuning a másik kettőhöz képest. Könnyű és kellemes a zöldséges töltött káposzta (2100 Ft), valamennyire húsos illúziót is okoz, bár az alaplé túl paradicsomos.

A fehér csokis túrótorta (1050 Ft) újra hibátlan, úgyhogy: irány a Konyha! Viszont ha kényelmesen szeretnénk elkölteni a vacsorát, foglaljunk két- vagy még inkább három asztalt!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.