Gettó gulyás

  • ételhordó
  • 2016. december 9.

Ételhordó

Kiváló csipetkék a a Wesselényi utcában.

Valaha a Szóda volt a legmenőbb hely a Wesselényi utcában, most egy a sok közül, ráadásul nyáron reménytelenül zárt. Valószínűleg e kihasználatlanság nyomán született az ötlet, hogy az egyik felét étteremmé alakítsák át. Így lett belőle, úgy másfél éve, Gettó gulyás, de a név nem színtiszta jófejeskedés (netán provokáció), a választékot ugyanis egytálételekre hegyezték ki.

Mondhatnánk azt is, hogy a Gettó gulyás „magyaros” hely, hiszen ma már szerencsére egyre több az olyan vendéglő, ahol e kifejezés nem a májgombócleves – rántott sertésborda – somlói galuska hármast takarja, hanem azokat a hétköznapi fogásokat is (töltött paprika, lecsó, cvekedli stb.), melyek csak a közelmúltban hódították meg az étlapokat, korábban inkább otthon készültek. A Wesselényi utcában leginkább a pörkölteknek áll a zászló, bár – mint később kiderül – külsőre máshogy néznek ki, mint a vidéki nagymama vagy a külföldi telekszomszéd művei.

false

A krumplilevesben (850 Ft) a fűszerpaprika dominál, de lágyabb és könnyebb a megszokottnál. Ennél is jobban örülünk, hogy kiváló csipetkét tettek bele, és ugyan semmiféle húsáru nincs benne, mégsem okoz gondot beleképzelni a kolbászkarikákat. Lágyabb és könnyebb a szokottnál a gombapaprikás is (1950 Ft), de a hazaihoz képest nagy különbség, hogy többféle gombát használtak. A fűszerezés is szembemegy az egyhangúsággal, és akkor még nem is beszéltünk a szinte tökéletes tojásos nokedliről. Még ehhez képest is légies a túrós csuszás borjúpörkölt (3150 Ft), ennek ráadásul a kiszerelése is emlékezetes, legalábbis, ami a köretet illeti: a csuszát két hengerbe formázták úgy, hogy az „abroncsa” a szalonna. Ennek ellenére teljesen egységbe forr, mintha magától összekeveredne. Ugyancsak dicséret illeti a vörösboros marhapörköltet (2350 Ft), a hús itt is első osztályú, és igaz, hogy picit túlzottnak tűnik a boríz, viszont a hozzá adott házi tarhonya egyszerűen frenetikus. Magában is megállná a helyét. Még porcukorral is.

A túrógombóc (1120 Ft) megint nagyszerű, de itt is a könnyedséget kell elsősorban kiemelnünk. Jóllakottan, de cseppet sem elnehezülve állunk fel az asztaltól. Lehet ennél nagyobb dicséretet mondani egy olyan helyre, ami „pörköltözőként” hirdeti magát?

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.