Semmi Extra

  • ételhordó
  • 2014. október 3.

Ételhordó

Hamburger a régi moziszéken.

A lágymányosi és kelenföldi filmrajongóknak a Bartók volt a templom, a Bartók Béla úton, a körtérnél. Sokáig ez volt az egyetlen budai premiermozi a Mártírok útjai (ma: Margit krt.) Május 1. (ma Átrium és nem mozi) mellett, de a rendszerváltás után hamar oda lett a régi dicsőség. A kilencvenes évek elején még volt székcsere meg „dolby surround”, de a multiplexekkel a Bartók sem tudta felvenni a versenyt, 1998-ban húzták le a redőnyt.

false

Az elmúlt 5-6 évben volt némi nekibuzdulás, hogy vendéglátóhellyé alakítsák át a mozi egykori előcsarnokát, most úgy tűnik, hogy a nem olyan régóta működő Semmi Extra lesz, amely hosszabb időre is megkapaszkodhat a helyen. A régi moziszékeket tették az asztalokhoz, a vitrinekbe meg régi műszaki cuccokat, szóval az atmoszférára igazán nem panaszkodhatunk, ami azért is fontos, mert a Semmi Extra inkább szórakozóhely, mint vendéglő. Ennek megfelelően a választék elsősorban a burgerekre, tésztákra, salátákra korlátozódik, ezekből igen sokféle van.

Mindjárt itt van a hermelin saláta (1190 Ft), ami reménytelen vállalkozásnak tűnik, hiszen a hermelin (pontosabban: Hermelin) olyan cseh sajtmárka, amit nálunk nem is kapni. Viszont a hangsúly nem a márkán (szinte bármilyen camembert megteszi), hanem az olajos, hagymás, paprikás rohasztáson van, legalább egy hétig érdemes állni hagyni. Nos, ízre nem rosszak a rukkolával, paradicsommal érkező sajtszeletkék, de az egészből hiányzik a spiritusz, az egész túlzottan steril. A bárányburger (1150 Ft) viszont „rohadtabb” nem is lehetne! Mintha a prérin sütötték volna ki faszénparázson, úgy tűnik, oda is égett a széle, de belül puha, mint a vaj. A tökmagos zsemlére sem panaszkodhatunk, a belevaló zöldségre sem, ám a csúcsot mégis a pesztós tagliatelle sült paradicsommal és ún. Serranorózsákkal (1290 Ft) jelenti. A tészta kiváló, a sült paradicsomtól egyenesen elalélunk, de a rózsa is megteszi, bár arra nem vennénk mérget, hogy valóban a névadóról elnevezett sonka díszeleg a tányéron. A végén eszünk a ház szőlős, diós tortájából (490 Ft) is: közérti tortalapra pakolták a szőlőt, a diót, némi krémet. Ám ettől inkább amatőr, mint „házi”. Legalább nem üli meg a gyomrunkat.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.