Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos minél előbb szeretne magyar műholdat

  • narancs.hu
  • 2019. március 9.

Fekete Lyuk

De előbb még saját nemzeti űrstratégia is kell. Meg ki tudja, mi még, esetleg egy pöpec űrhajó is.

Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos szerint a magyar szektor most kapott lehetőséget arra, hogy felzárkózzon a régiós országokhoz – derült ki a HírTV Péntek kilenc című műsorában. A 444.hu szemléje szerint Ferencz Orsolya azt mondta, Magyarország összesen 2,2 milliárd forintot fordított erre a felzárkózásra, "ami el is ment az Űrügynökségre fordított kötelező tagdíjunk befizetésére. Ha ezt meg tudnánk duplázni, az óriási eredmény lenne, aztán szépen fokozatosan, úgy, hogy a magyar űripar és a szereplők ezt kompetensen fel tudják használni. De az a cél hogy a regionális versenytársainkkal összemérhetők legyünk.”

Ám ehhez előbb saját nemzeti űrstratégiát kell készíteni. Ugyanis az összes országnak van ilyen – hangsúlyozta a miniszteri biztos. Ferencz arra kérdésre, hogy mikor lesz Magyarországnak műholdja, azt válaszolta, hogy "nagyon szeretném, hogy minél hamarabb."

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.