Ellentüntetők jelentek meg hétfő este az SZFE-nél

  • narancs.hu
  • 2020. szeptember 22.

Fekete Lyuk

Az Identitás Generáció tagjai 1968-tól és a liberálisoktól féltik Budapestet és Magyarországot.

"A színművészetit elfoglaló diákok már nem az egyetemi autonómiáért küzdenek, hanem egy liberális hídfőállást akarnak kiépíteni Budapesten" - írta Facebook-oldalán Bódi Ábel, az Identitás Generáció vezetője. Bódit két évvel ezelőtt megállították a brit határon és nem engedték be az Egyesült Királyságba, ráadásul egy jelentős osztrák neonácival, Martin Sellnerrel együtt, akitől már nem először tagadták meg a belépést a brit hatóságok.

A megosztott képek tanúsága szerint a csoport tagjai hétfőn este a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) épülete előtt akcióztak, és a Vas utcában kifeszítettek egy nagy molinót, amire azt írták: "Itt nem lesz 1968!"

Bódi szerint "a köztársaságot kihirdető hallgatók már nyíltan ideológiai síkra helyezték az ellenállásukat", majd hozzátette: Párizsban ugyanez a "romboló szellemiség" indította le a diáklázadásokat, ami aztán "káoszba juttatta" Franciaországot.

Az SZFE hallgatói szintén a Facebookon reagáltak a tegnap esti eseményekre. Azt írják, szeretnék jelezni, hogy a hétfő esti zavargásért nem ők a felelősek, hanem az ellentüntetők. "Az ellenaktivistáknak pedig üzenjük - mert a néhány percre kifüggesztett transzparensük arra utal, nincsenek teljesen tisztában 1968 eseményeivel -, azt a diáklázadást a hatalom végül leverte."

Borítókép: Bódi Ábel Facebook-oldala

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.