Keresetlen szavak: Trump kitüntette Elvist

  • narancs.hu
  • 2018. november 17.

Fekete Lyuk

Na de hogy?!

Donald Trump pénteken adta át az Elnöki Szabadság-érdemrendeket, ezzekkel tüntetve ki az amerikai közélet és szórakoztatóipar hét személyiségét. Hárman posztumusz részesültek az elismerésben, közülük egyként a híres-neves Elvis Presley-t.

Az érdemrend átadásakor Trump méltatta a kitüntetetteket, a visszhangok szerint bár ne méltatta volna! Az 1977-ben elhunyt Elvis Presley-ről is szólt néhány jó szót, a rock királyának nevezte, mindez stimmelt is. A probléma azonban ott következett be, amikor Trump nagy elánnal kívánta idézni Elvishez köthető leghíresebb sort, az "Elvis has left the building" kifejezést, amely egyébként abból adódik, hogy ezekkel a zárszavakkal küldték haza a koncertről a rajongókat. A kifejezés mára szállóigévé vált, így aztán az elhibázás jó kis derültséget és bosszankodást okozott a hallgatóságban.

A Fehér Házban tartott ceremónián egyébként az elnök kitüntette még a politikától most visszavonuló Orrin Hatch republikánus szenátort, a jótékonysági tevékenységéről ismert Miriam Adelson izraeli amerikai orvost, Alan Page jogászt, a minnesotai legfelsőbb bíróság tagját és Roger Staubachot, a Dallas Cowboys profi labdarúgócsapat játékosát.

Posztumusz részesítette Elvisen kívül az elnök Antonin Scaliát, az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság 2016-ban elhunyt konzervatív főbíráját, az 1948-ban elhunyt Babe Ruth egykori legendás profi baseball-játékost is.

Maga az Elnöki Szabadság-érdemrend a legmagasabb rangú civil kitüntetés az Egyesült Államokban, még Harry Truman elnök alapította 1945-ben, akkor a második világháborúban szolgálatot teljesítő civilek elismerésére. John F. Kennedy elnök 1963-ban élesztette fel e hagyományt, és az érdemrendet azóta már az Egyesült Államok nemzeti érdekeiért és a világ megbékéléséért különösen sokat munkálkodók elismeréseként nyújtják át.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.