A Magyar Nemzeti Bank elnöke csütörtökön a Budapesti Metropolitan Egyetem által rendezett TEDx konferencián beszélt arról, hogy a jövőnk érdekében elő kell állítani azokat az új szabályokat, új gondolatokat, melyek a hosszú távú fenntarthatóság és értékállóság köré szerveződnek. Matolcy György hangsúlyozta: új típusú gondolkodásra van szükség az emberiség fennmaradásához, a fenntarthatóság pedig „létkérdés, és a jövő megnyerésének minden szempontból a kulcsa”.
A jegybankelnök a Kezedben a jövőd! címmel a fenntarthatóság témája köré szervezett budapesti tanácskozáson kiemelte: ma az emberi civilizáció, a világgazdaság egésze, a kormányok és az egyetemek mind komplex, összetett rendszerek, ahol az erőforrások 20 százaléka adja az eredmények 80 százalékát, miközben az erőforrások 30-40 százaléka veszteség. Matolcsy kifejtette: azt az 1 százalékot kell keresnünk, amivel elérhető a fenntarthatóság. Ezért nem szaba megvárni szerinte, amíg a civilizáció minden területen új szabályokat hoz a káosz ellen.
Matolcsí előadásában idézte Szentgyörgyi Albert gondolatát is, miszerint „látni kell, amit mindenki lát és gondolni, amit senki sem gondolt”. Véleménye szerint ez kell a jövő megnyeréséhez. Az embereknek, egyetemeknek, kormányoknak, jegybankoknak elő kell állítani a szabályokat, amelyek beépítik a fenntarthatóságot, mint kulcsot a civilizációba, az országba, gazdaságba, az egyetemekre, a vállalatok működésébe.
Példaként említette, hogy az MNB megalkotta a Fenntartható közgazdaságtan elnevezésű globális vitairatot, a pénzügyi rendszerbe bevezette a zöld szabályozást, a bankrendszert pedig a fenntartható beruházások felé terelik.