Orbán a Jobbikról: az SZDSZ volt korábban ilyen, és ők már „alulról szagolják az ibolyát”

  • narancs.hu
  • 2019. november 18.

Fekete Lyuk

Ha kérdésekre nem is válaszolt, egyet odaszúrt a Jobbiknak a miniszterelnök.

Jakab Péter szokásos vehemenciájával ismét Orbán Viktort bombázta kérdésekkel a parlamentben.

Többek között kíváncsi volt arra:

  • Mit mondana annak a külföldre kényszerült édesapának, aki azt kérdezné a miniszterelnöktől, hogy mennyi kártérítést kellene kapnia a lányaitól külön töltött napokért?
  • Mészáros Lőrinc vagyonából valójában hány milliárd az öné?
  • Negyven év munkaviszony után meg tudna élni 56 ezer forint nyugdíjból?
  • Szokott-e imát mondani az egészségügy áldozataiért?
  • Mikor érezte először azt, hogy azzá a szörnyeteggé vált, ami ellen egykor küzdött?

Orbán Viktor válaszát azzal kezdte, hogy a választók döntik el, ki mennyit ér, majd szembesítette Jakabot azzal, hogy „a 2018-as választáson még 20 százalékot ért el a Jobbik, míg 2019-ben már csak hat százalékot érnek”.

Szerinte mindez azért alakult így, mert a jobbikosok „visszaélnek az emberek türelmével”. A miniszterelnök ezt követően jobbikos idézeteket olvasott fel, amelyek Gyurcsány Ferencet szapulták, majd szembesítette Jakabot azzal, hogy most pedig együttműködnek a Gyurcsány-párttal, azaz közösséget vállalnak a volt miniszterelnökkel.

Majd számokat is sorolt:

  • 2010-ben 73500 forint volt a magyar minimálbér, 2019-ben 149 ezer forint.
  • A szakmunkás minimálbér 2010-ben 89500 forint volt, 2019-ben pedig 195 ezer forint.

„Mi nem csak kiabálunk, meg hangoskodunk, hanem már letettünk valamit az asztalra” – tette hozzá.

Az új házszabályokról pedig kifejtette, hogy egyetlen munkahelyen sem lehet trágárkodni, agresszívnak lenni, rendet bontani, ezért kellettek a szigorúbb szabályok. A miniszterelnök szerint amit a munkavállalók nem engedhetnek meg maguknak, azt a Jobbik képviselői sem tehetik meg.

Orbán azzal zárta felszólalását, hogy szerinte a jobbikosokat csak a pénz és a hatalom érdekli: majd arra utalt, hogy az SZDSZ volt korábban ilyen, és ők már „alulról szagolják az ibolyát”.

A teljes adok-kapok megtekinthető itt:

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.