A nyári munka nagyon jó lehetőség arra, hogy a diák megtanulja, a pénzt és a sikert nem osztogatják ingyen – nyilatkozta az RTL-nek Rácz Jenő Michelin-csillagos séf. A diákmunkával kapcsolatos körkérdésre azt felelte még, hogy a sikeres és sikertelen ember között az a különbség, hogy az egyik leginkább pihenni szeret, és a komfortzónáján belül marad, a másik viszont mindennap fejleszti magát.
A séf általánosító véleménye: a Z-generációba tartozó munkavállalók között nagyon sokan kemény munka nélkül szeretnének minél több pénzt keresni és sikeressé válni, pedig a valóság nem ilyen. Szerinte ez generációs hiba.
Rácz Jenő úgy emlékszik, ő a szülei generációjától és a tanáraitól sokat tanult a munkabírásról és a siker fogalmáról. A mostani fiatalok azonban mintha nem akarnának professzionálissá válni, és nincs bennük alázat a munka iránt. „Az én korosztályomat olyan emberek nevelték fel, akik a rendszerváltás előtti időszakban nőttek fel, amikor az emberek hivatást választottak, és akár az egész életük során egy munkahelyen dolgoztak. Természetesen nem azt mondom, hogy a korszellem vagy a rendszer, amiben nevelkedtek, példaértékű, de a munkabírás és a szívósság, amit szüleinktől láttunk, egyértelműen az” – mondta Rácz Jenő.
A cikkben arról is beszél, hogy 14 évesen kezdett dolgozni Budapesten, a McDonald's konyháján: „Emlékszem, hogy egy ledolgozott hónap után 12 ezer forint volt a fizetésem. És egy kamasz gyereknek min jár az esze? A bulin, a csajokon, a barátokon. Szóval első dolgom volt, hogy vegyek magamnak egy új pólót, és elmenjek bulizni. Utána megint keményen dolgoztam egy hónapot, és a következő fizetésemből már mozijegyet vettem. Tudom, hogy ezek apróságnak tűnhetnek, de számomra egy-egy lépést jelentettek a függetlenedés és az önállóság felé, ami már akkor is nagyon fontos volt számomra” – mesélte a séf.