Rácz Jenő ítéletet mond egy generáció fölött

  • narancs.hu
  • 2024. július 30.

Fekete Lyuk

A Michelin-csillagos séf bezzeg céltudatos diákmunkás volt. Keresetéből pólót vett és bulizni ment. 

A nyári munka nagyon jó lehetőség arra, hogy a diák megtanulja, a pénzt és a sikert nem osztogatják ingyen – nyilatkozta az RTL-nek Rácz Jenő Michelin-csillagos séf. A diákmunkával kapcsolatos körkérdésre azt felelte még, hogy a sikeres és sikertelen ember között az a különbség, hogy az egyik leginkább pihenni szeret, és a komfortzónáján belül marad, a másik viszont mindennap fejleszti magát. 

A séf általánosító véleménye: a Z-generációba tartozó munkavállalók között nagyon sokan kemény munka nélkül szeretnének minél több pénzt keresni és sikeressé válni, pedig a valóság nem ilyen. Szerinte ez generációs hiba

Rácz Jenő úgy emlékszik, ő a szülei generációjától és a tanáraitól sokat tanult a munkabírásról és a siker fogalmáról. A mostani fiatalok azonban mintha nem akarnának professzionálissá válni, és nincs bennük alázat a munka iránt. „Az én korosztályomat olyan emberek nevelték fel, akik a rendszerváltás előtti időszakban nőttek fel, amikor az emberek hivatást választottak, és akár az egész életük során egy munkahelyen dolgoztak. Természetesen nem azt mondom, hogy a korszellem vagy a rendszer, amiben nevelkedtek, példaértékű, de a munkabírás és a szívósság, amit szüleinktől láttunk, egyértelműen az” – mondta Rácz Jenő.

A cikkben arról is beszél, hogy 14 évesen kezdett dolgozni Budapesten, a McDonald's konyháján: „Emlékszem, hogy egy ledolgozott hónap után 12 ezer forint volt a fizetésem. És egy kamasz gyereknek min jár az esze? A bulin, a csajokon, a barátokon. Szóval első dolgom volt, hogy vegyek magamnak egy új pólót, és elmenjek bulizni. Utána megint keményen dolgoztam egy hónapot, és a következő fizetésemből már mozijegyet vettem. Tudom, hogy ezek apróságnak tűnhetnek, de számomra egy-egy lépést jelentettek a függetlenedés és az önállóság felé, ami már akkor is nagyon fontos volt számomra” – mesélte a séf.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.