Trump: Ha én ülnék a Fehér Házban, a Hamász sosem támad

  • narancs.hu
  • 2023. október 12.

Fekete Lyuk

A Hezbollahot is dicsérte a visszatérésre készülő egykori amerikai elnök.

A New York Post szerint egy floridai politikai gyűlésen Donald Trump volt amerikai elnök arról beszélt, hogy ha ő ülne a Fehér Házban, a Hamász sosem támadta volna meg Izraelt.

Itt nem állt meg a visszatérésre készülő egykori republikánus elnök, ugyanis

ezután hosszan sorolta, milyen okos emberek vannak a Hezbollahnál, hiszen azután indítottak támadásokat az izraeli állások ellen, hogy Joáv Galant, Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az ország leggyengébb pontja az északi határvidéke. Galantot egyébként seggfejnek is nevezte.

De nem dicsérte Benjamin Netanjahut sem, mivel szerinte az izraeli miniszterelnök 2020 januárjában állítólag megpróbálta magáénak feltüntetni az iráni Forradalmi Gárda külföldi műveleteiért felelős Kászim Szulejmáni tábornok likvidálását, miközben az egy amerikai akció volt, amit Trump állítása szerint ő maga rendelt el.

Trumpot legnagyobb (és nála amúgy nem kevésbé szélsőséges) republikánus vetélytársa, Ron DeSantis kritizálta először: „Terroristák meggyilkoltak 1200 izraelit és 22 amerikait és túszokat is ejtettek, így igen abszurd bárki részéről, nem beszélve olyasvalakiről, aki elnök akar lenni, hogy pont most támadjon rá a barátunkra és szövetségesünkre Izraelre és magasztalja fel a Hezbollahot” – mondta DeSantis.

Trump a West Point-i katonai akadémián

 
Donald Trump katonaiskolások között nézi a szárazföldi haderő és a haditengerészet csapatainak amerikaifutball-mérkőzését a West Point-i katonai akadémia Michie Stadionjában 2020. december 12-én
Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik

De nem szalasztotta el a reakciót a Fehér Ház sem: „Az ilyen zavaros kijelentések veszélyesek” – áll az elnöki hivatal sajtószolgálatának közleményében. „Teljesen értetlenül állunk azelőtt, hogy egy amerikai miért nevez okosnak egy Irán által támogatott terrorszervezetet, ahogyan azt sem értjük igazán, hogy mi baja van neki azzal, hogy az USA figyelmezteti a terroristákat arra, hogy ne támadják meg Izraelt.” 

Donald Trump néspzerűsége Izraelben ettől lehet, hogy csökkenni fog, bár van honnan, hiszen elnöksége alatt azzal vált sokak szemében hőssé, hogy 2017-ben elismerte az ország fővárosaként Jeruzsálemet.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.