A gazdasági válság kezelésének esélye

Felcsuti Péter

Előző bejegyzésemben arról írtam, hogy milyen paradox helyzeteket eredményezhet egy vállalat életében a válság. Kiszámíthatatlan buktatókat azonban ennél nagyobb léptékű gazdasági válságok is tartogatnak, mint ezt most egész Európa megtapasztalhatja.

Általában a hitelezők triviális elvárása, hogy – a válságkezelés hitelességét megteremtendő – az állam magán kezdje a takarékoskodást. Ez jól hangzik, de a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gazdaság egyik legnagyobb szereplője, amely munkáltató, beruházó és fogyasztó egy személyben, csökkenti aktivitását. Az állam visszahúzódása pedig láncreakció-szerűen fut végig az egész gazdaságon, amit negatív multiplikátorhatásnak neveznek, azaz az állam egységnyi visszahúzódása (kiadáscsökkentése) egynél nagyobb mértékű teljesítménycsökkenéssel jár a gazdaság egészében. Ha pedig a gazdaság teljesítménye csökken, akkor egyebek mellett az állami adóbevételek is csökkennek – ez az államot újabb takarékossági fordulóra kényszeríti, ami aztán a teljesítménycsökkenés újabb hullámát indíthatja el a gazdaságban.
Úgy tűnik ezért, hogy a fordítottja lenne logikus; az állam ne húzódjon össze, hanem költekezzen, és ezzel ne negatív, hanem pozitív multiplikátorhatást indítson el a gazdaságban. Más szavakkal: az állam által a gazdaságba pumpált többlet-vásárlóerő segítségével a gazdaság mintegy nője ki a válságot, ami aztán a többlet-adóbevételek révén idővel az állam által vállalt adósság csökkentését is lehetővé teszi. Ez volt Keynes alapvető gondolata, amit az 1929–33-as válság kezelésére ajánlott, és ami azóta a gazdaságpolitikai modellek egyik meghatározó – bár igencsak vitatott – eszközévé vált.

Mi a baj a keynesi gondolattal? Nos, Keynes elgondolása két előfeltétel esetén igaz; az első, hogy lennie kell olyan hitelezőnek, aki a normálison túl finanszírozza az állam többletköltekezését. Az amerikaihoz hasonló nagy és zárt gazdaságokban, amelynek a valutája ráadásul kulcsszerepet játszik a világkereskedelemben, illetve a globális pénzügyi rendszerben, ez a feltétel többé-kevésbé fennáll. A hitelezők általában szívesen vásárolnak amerikai állampapírokat, illetve maga az amerikai jegybank is képes a másodpiacon állampapírt vásárolva többletpénzt juttatni a bankrendszeren keresztül a gazdaságba.


A második feltétel, ami természetesen összefügg az elsővel, hogy a gazdaság szereplőinek bizalma belátható időn belül térjen vissza, azaz a vállalatok válaszul a többletkereslet megjelenésére, bővítsék termelésüket, a lakosság pedig a fogyasztását. Tudnunk kell, hogy minden válság a bizalom elpárolgása miatt robban ki és a bizalom visszatértével ér véget. Ha tehát az állami túlköltekezés nyomán megjelenő többletkereslet eredményeképpen a bizalom visszatér, az operáció sikeresnek mondható, ha nem, a beteg könnyen meghalhat, vagy legalábbis tartósan kómába kerülhet. Ám hogy melyik forgatókönyv következik be és főleg mikor, ember nincs, aki előre képes lenne megmondani.


Az Egyesült Államok esetében az utóbbi hónapokban lassan megjelennek olyan jelek, amelyek alapján remélhető, hogy az első forgatókönyv valósul meg, de ugyanezzel az erővel az is elképzelhető, hogy az átmeneti javulást újabb visszaesés követi majd.
Az eurózóna válsága viszont az utóbbira példa; a válságra reagálva mindegyik ország a keynesi recepttel próbálkozott, ami a tagországok jelentős eladósodásával járt. Ám a gazdaságba bepumpált pénzek nem hozták vissza a gazdaság szereplőinek a bizalmát, így a gazdasági teljesítmény és nyomában az adóbevételek, nem növekedtek. A magasabb államadósság viszont „megfertőzte” az állampapírok első számú vásárlóit, a bankokat, amelyek válaszul a korábbiaknál is jobban visszafogták hitelezési tevékenységüket, ami újabb negatív sokkot jelent a reálgazdaság számára. A folyamat pedig önmagát erősítve ördögi körré alakult át.


2011-ben ennek voltunk szemtanúi, és igazán nem nagyon tudjuk, mi vár ránk 2012-ben.
Mi hát a sikeres válságkezelés? Szakma, tudomány, intuíció, kuruzslás, netán mindegyik egyszerre?


Lee Iacocca 1979-ben sikeresen „válságkezelte” az amerikai Chrysler autógyárat és vált a vállalati válságkezelés ikonjává. 1995-ben, amikor a Chrysler ismét válságba került, Iacocca visszatért és kudarcot vallott. Alan Greenspan, a leghosszabb időt kitöltő amerikai jegybankelnök pályafutása során kisebb-nagyobb válságok sokaságát vezényelte le sikeresen, hogy aztán pár hónappal a távozása után kirobbanjon az utolsó hetven év legnagyobb globális válsága, amely egyértelműen kapcsolatba hozható a Fed, illetve személy szerint Greenspan tevékenységével. Utódja, Ben Bernanke négy éve foglalkozik a válság leküzdésével, ma még nem tudjuk, milyen sikerrel.
Példák sokasága ismert, amikor a válságkezelő menedzser vagy politikus sikeresnek mondott tevékenységét követően dicsősége teljében távozik, a válságkezelés tárgya – a vállalat vagy ország – viszont nem sokkal később visszaesik, és még súlyosabb válságba kerül.
Így a fenti kérdésre az én válaszom az utóbbi – alighanem mindegyik egyszerre és hozzá még egy nagy adag szerencse.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.